دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۶
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۵۰۴۶
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات

دور دوم نشست‌های سند توصیه‌‌نامه اخلاق هوش مصنوعی

دور دوم نشست‌های سند توصیه‌‌نامه اخلاق هوش مصنوعی
(دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰) ۱۳:۴۶

دور دوم بررسی سند توصیه‌‌نامه اخلاق هوش مصنوعی* در نشست‌های فشرده آنلاین جهانی با حضور کارشناسان کشورهای عضو یونسکو به پایان رسید.

دور دوم این جلسات؛ موسوم به جلسات “بین‌نشستی” از اول تا یازدهم ژوئن ۲۰۲۱ طی ۹ روز (به جز روزهای پنجم و ششم ژوئن) برگزار شد.

تا پایان دور دوم، ۹۹ ماده از ۱۴۱ ماده توصیه‌‌نامه اخلاق هوش مصنوعی بررسی و تائید شده است.

بر اساس تصمیم اتخاذ شده در پایان دور دوم؛ نمایندگان کشورهای عضو یونسکو دور سوم جلسات آنلاین را در قالب “بین‌نشستی” از چهارشنبه تا جمعه (شانزدهم تا هجدهم ژوئن) به مدت سه روز دنبال خواهند کرد.

دور اول این نشست‌ها طی روزهای ۲۶ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ برگزار شده بود.

قرار است متن نهایی شده توصیه‌نامه اخلاق هوش‌مصنوعی به چهل‌ویکمین کنفرانس عمومی یونسکو ارائه شود تا از تصویب نهایی بگذرد.

توصیه‌‌نامه اخلاق هوش مصنوعی ۱۴۱ ماده‌ دارد و دارای یک مقدمه و هشت بخش به قرار زیر است:

دامنه کاربرد، اهداف، ارزش‌ها و اصول (شامل ارزش‌ها، شکوفایی اکوسیستم و زیست‌بوم، تضمین تنوع و فراگیری، همزیستی مسالمت‌آمیز در جوامع مرتبط، اصول: تناسب و عدم اضرار، ایمنی و امنیت، انصاف و عدم تبعیض، پایداری، حریم خصوصی و حفاظت از داده‌ها، عزم و نظارت انسانی، شفافیت و تضمین‌پذیری، مسؤولیت و پاسخگویی، آگاهی و سواد، چند ذی‌نفعی و تشریک مساعی و حاکمیت انطباقی)، قلمروهای اجرای برنامه (مشتمل بر یازده قلمرو: برآورد تاثیرات اخلاقی، نظارت و حاکمیت اخلاقی، سیاست‌های داده‌ای، همکاری بین‌المللی و توسعه، زیست‌بوم و اکوسیستم‌ها، جنسیت، فرهنگ، آموزش و پژوهش، ارتباطات و اطلاعات، اقتصاد و کار، بهداشت و رفاه اجتماعی)، نظارت و ارزیابی، بهره‌برداری از توصیه‌نامه، ارتقای توصیه‌نامه و پیش‌بینی آینده.

گرد آورنده: الهه اردلانی 

تعداد بازدید : ۲,۲۷۳
(دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰) ۱۳:۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید