یکشنبه / ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۹
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۴۹۲۴
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات

تمدید جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه»

تمدید جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه»
(یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹) ۱۱:۲۹

 

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» از افزایش بازه زمانی آثار تولیدشده (ابتدای سال ۱۳۹۸ تا اول اسفند ۱۳۹۹) و تمدید مهلت شرکت در این جشنواره تا اول اسفندماه خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی توکلیان، دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» گفت: دبیرخانه این رویداد فرهنگی به دلیل درخواست خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه، مهلت زمانی ارسال اثر به این دوره از جشنواره را برای علاقه‌مندانی که تا کنون امکان ارسال آثار خود را نداشتند تا اول اسفندماه تمدید کرد. بر این اساس مهلت ارسال آثار به جشنواره که پیش‌تر تا ۲۲ بهمن بود، تمدید شد و آخرین زمان ارسال آثار به دبیرخانه از طریق سامانه ثبت نام جشنواره به آدرس festivalpl.ir تا اول اسفندماه ۱۳۹۹ خواهد بود.

او همچنین درباره افزایش بازه زمانی آثار تولیدشده برای شرکت در این جشنواره توضیح داد: با توجه به درخواست اهالی رسانه در خصوص امکان ارسال آثار تولیدی پیش از زمان اعلام‌شده در فراخوان، تصمیم بر آن شد که آثار تولیدشده از ابتدای فروردین ۹۸ تا اول اسفند ۹۹ در این جشنواره مورد پذیرش و داوری قرار گیرد. بر این اساس با توجه به بازگشایی کتابخانه‌ها به خصوص کتابخانه‌های مرکزی در بهمن‌ماه و خدمات چهل‌گانه ارائه‌شده در این کتابخانه‌ها، همچنین با توجه به شرایط کرونایی که افتتاح‌ها را به تاخیر انداخته است، اصحاب رسانه تا ابتدای اسفندماه فرصت دارند ضمن تولید اثر در این جشنواره شرکت کنند.

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» تأکید کرد: محتواهای مورد داوری می‌بایست در محورهای فراخوان باشد و کاربران برای اطلاع از پذیرش یا عدم پذیرش آثار ارسالی خود، می‌توانند به پروفایل خود در سامانه ثبت نام جشنواره مراجعه کنند.

او افزود: تنها آثار ارسالی با موضوعات «کتابخانه»، «کتابدار»، «کتاب‌خوان»، «اهدای کتاب»، «کتابخانه و خانواده»، «مسئولیت اجتماعی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور»، «ترویج فرهنگ مطالعه»، «برگزاری محافل تخصصی در طول سال با رویکرد مورد نیاز ملی و استانی مانند: محافل ادبی»، «فضای مجازی و کتابخانه» و «توجه به نقش‌آموزش در کتابخانه‌های عمومی» در فرایند داوری قرار گرفته و موضوعات غیرمرتبط از پروفایل کابران حذف خواهد شد.

توکلیان یادآور شد: این جشنواره در شش بخش اصلی شامل «خبر»، «گزارش» (خبری، توصیفی، تحلیلی و تحقیقی و...)، «سرمقاله و یادداشت»، «گفت‌وگو»، «مقاله»، «عکس» (خبری، عکس غیرخبری، گزارش تصویری) برگزار می‌شود و دارای دو بخش جنبی شامل «اهدای جایزه به بهترین مطلب با محوریت افتتاح کتابخانه های مرکزی و اثرات آن در توسعه فضاهای فرهنگی ایران اسلامی» و همچنین «اهدای ۱۱ جایزه به بهترین گزارش از توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نهاد  کتابخانه‌های عمومی» با ۱۱ موضوع محوری است.

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» درباره بخش ویژه این جشنواره نیز گفت: آثار تولیدی رسانه‌های دیداری و شنیداری (رادیو و تلویزیون) با رویکرد توجه به اخبار و گزارش‌های ویژه رسانه‌ ملی در حوزه کتابداران، کتابخوان‌ها و کتابخانه‌های عمومی نیز در بخش ویژه این جشنواره قرار دارد.

او درباره جوایز برگزیدگان این جشنواره نیز گفت: جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» شامل جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به همراه تندیس و لوح تقدیر برای نفرات اول هر رشته، جایزه نقدی۲۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات دوم هر رشته و جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات سوم هر رشته خواهد بود. ضمن این‌که ۱۱ جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به برگزیدگان بخش‌های جنبی و سه جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی نیز به برگزیدگان اول تا سوم بخش ویژه جشنواره اهدا خواهد شد.

برگرفته از : ایسنا

گردآوری خبر: اردلانی

تعداد بازدید : ۲,۱۱۴
(یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹) ۱۱:۲۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید