دوشنبه / ۹ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۲
سرویس : مجامع علمی
کد خبر : ۱۴۶۱۰
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس مجامع علمی
نشر لوگوس منتشر کرد

فلسفه ارتباطات: دیدگاه‌ها و بینش‌های معاصر

فلسفه ارتباطات: دیدگاه‌ها و بینش‌های معاصر
(دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹) ۱۰:۵۲

کتاب فلسفه ارتباطات: دیدگاه‌ها و بینش‌های معاصر تألیف "تاکیس پولاکاس" و "کُنستانتین بودورِیس" با ترجمه "حسین کیانی" و "غلامرضا آذری" به همت انتشارات لوگوس منتشر شد.

جستارهای موجود در کتاب فلسفه ارتباطات: دیدگاه‌ها و بینش‌های معاصر، از منظر دیدگاه‌ها و بینش‌های معاصر، راه‌های مختلفی را برای درک و تدقیقِ فلسفه‌های ارتباطات ارائه می‌دهند.

نویسندگان فلسفه‌نگر ارتباط‌پژوه در این اثر، به تأملی عمیق در پدیده‌های عصرحاضر، مانند انفجار اطلاعات و پیشرفت‌های نوین فناوری‌های ارتباطی و رسانه‌ای یا استفاده‌های بسیط از رایانه‌ها و شبکه‌ی وب جهان‌گُستر نظر دارند، و با توسل به ایده‌های ناب میراث یونانی سعی کردند با بیانی صریح به ما کمک کنند که شیوه‌های روا و قابل قبول فلسفیدن ارتباطات و چگونگی اندیشیدن آن را دریابیم و از پرتو آن به برقراری ارتباط مؤثر با این پدیدارها، دست یازیم.

اگرچه هر مقاله با رویکرد، هدف و دامنه‌ی بحث از سایر نوشتارها، متفاوت است، امّا اغلب آن‌ها با این تصور که مسائل ارتباطات از دوران باستان تا دوران معاصر همچنان وجود دارند، همگرا هستند و هماره می‌کوشند امید و توجه‌مان را به بُنیان‌های فلسفیِ علم ارتباطات که از سال‌های دور در مباحثه‌های عمومی، مناقشه‌ها، مجادله‌ها، گفت‌وگوها و گفتمان‌های غالب بیشتر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های جهان ریشه دوانده است با برترین تعامل‌ها و تبادل‌های گروه‌های فکری و روشی این حوزه و رشته‌ی علمی رویارو کنند.

مطالعۀ این کتاب برای کلیۀ استادان، پژوهندگان، کارشناسان و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های علوم ارتباطات، مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای، فلسفه‌، بلاغت و حکمت مفید و جذاب خواهد بود.

درباره نویسندگان

تاکیس پولاکاس، دانشیار ممتاز بخش بلاغتِ دانشگاه آیوواست. او به‌طور خاص، سال‌هاست که در حوزه بلاغتِ مطالعه و پژوهش می‌کند و دوره‌های آموزشی بلاغتِ و فن بیان سال اوّل را برای آموزگاران و دانشجویان دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد برگزار می‌کند. پولاکاس، در حوزه فلسفه ارتباطات و رویکردهای کُهنِ آن از چهره‌های سرشناس و شناخته شده است.

برخی از مهّم‌ترین آثار و کتاب‌هایش عبارت‌اند از: بازاندیشی تاریخ بلاغت: جُستارهای چند رشته‌ای در باب سُنت بلاغی (۱۹۹۳ م.)؛ سخنرانی برای دولت شهر: آموزش بلاغی سقراط (۱۹۹۷ م.)؛ نظریه بلاغی کلاسیکی یونان (۱۹۹۹ م.) و سقراط و آموزش مدنی (۲۰۰۴ م.)

کُنستانتین بودورِیس، رئیس دانشکده فلسفه، آموزش و روان‌شناسی دانشکده فلسفه در آتن یونان است. او در دانشگاه‌های آتن و لندن تحصیل کرده و به‌عنوان رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه آتن در سال ۱۹۶۹ م. به این سمت منصوب شد. در سال ۱۹۷۳ م. به‌عنوان استاد برگزیده فلسفه و در سال ۱۹۷۹ م. در جایگاه استاد ممتاز دانشگاه آتن انتخاب گردید. وی تجربه‌های گرانبهایی در تدریس و همکاری‌های جهانی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورهای ژاپن، کانادا، ایالات متحده، انگلیس، آفریقای جنوبی و کره دارد. بودوریس سال‌ها، رئیس جامعه فلسفی یونان و بُنیان‌گذار و رئیس انجمنِ بین‌المللی فلسفه یونان، انجمن جامعه‌شناسی هلنی، اتحادیه بین‌المللی اروپا برای فلسفه در آموزش متوسطه و … بوده است.

برخی از مهم‌ترین آثار و کتاب‌هایش عبارت‌اند از: نظریه معنای ویتگنشتاین (۱۹۷۲ م.)؛ فلسفه تحلیلی انگلیس در قرن بیستم (۱۹۷۴ م.)؛ نظریه دانش (۱۹۷۶ م.)؛ انسان و فناوری (۱۹۸۱ م.)؛ فلسفه و پزشکی (۱۹۹۸ م.)؛ فلسفه یونان و هنرهای زیبا (۲۰۰۰ م.) و فلسفه و معرفت‌شناسی یونان (۲۰۰۱ م)

درباره مترجمان

حسین کیانی، مترجم، نویسنده و سخنران حوزه ادبیات و فلسفه و دانش‌آموخته کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. او سال‌ها در کنار کار دولتی، به سبب علاقه فردی به حوزه‌های دین، فلسفه و ادبیات به‌کار ترجمه و تألیف در این زمینه مشغول بوده و حتی مدتی در مؤسسه‌های مطالعاتی و پژوهشی تهران به تدریس فن ترجمه برای دانشجویان مقاطع تکمیلی نیز پرداخته است.

برخی از مهم‌ترین آثار و کتاب‌هایش عبارت‌اند از: ناکامورا، هاجیمه. شیوه‌های تفکر ملل شرق؛ جلد ۱ و ۲ (۱۳۷۷ ش.)؛ کلایتون، پیتر. عجایب هفتگانه جهان باستان (۱۳۷۸ ش.)؛ پترسون، مایکل و دیگران. ایمان و عقل (۱۳۸۷ ش.)؛ پترسون، مایکل و دیگران. صفات خداوند (۱۳۸۷ ش.) و جیمز، ویلیام. تنوع تجربه دینی (۱۳۹۱ ش).
 

غلامرضا آذری، عضو هیأت علمی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است. او نویسنده، سخنران، مترجم و ارتباط‌پژوه حوزه مطالعات ارتباطی، رسانه‌ای و هنری است و در این زمینه، علاوه بر تجربه عملی در کار رسانه‌ها و محیط‌های ارتباطی، سال‌هاست که به تألیف، تدریس، برگزاری نشست‌های تخصصی، ترجمه کتاب‌های درسیِ مرجع، آموزشی و آثار صوتی و تصویری مشغول است. علاقه‌مندی‌های نگرشی و روشی او سه حوزه اصلیِ تاریخ، فلسفه و نظریه‌های ارتباطات، به‌ویژه رسانه‌ها و مکاتب ارتباطی را در برمی‌گیرد. ایشان در زمینه ارتباط‌کاوی و رسانه‌پژوهی حتی «مطالعات فیلم و علوم میان‌رشته‌ای» از چهره‌های شناخته شده است و هم‌چنین، مقاله‌های معتبر و کاربُردی، علمی و پژوهشیِ برجسته‌ای را به رشته تقریر درآورده‌اند.

برخی از مهم‌ترین آثار و کتاب‌هایش عبارت‌اند از: شرام، ویلبر لانگ. زندگی و اندیشه پیشتازان علم ارتباطات (۱۳۸۱ ش.)؛ راجرز، اورت میچل. تاریخ تحلیلی علم ارتباطات: رویکردی شرح حال‌نگارانه؛ جلد ۱ و ۲ (۱۳۸۶ ش.)؛ زندگی و اندیشه پاول فلیکس لازارسفلد: بُنیانگذار رادیو پژوهی (۱۳۹۴ ش.)؛ هارت، هانو. مطالعات انتقادی ارتباطات: جُستارهایی در تاریخ، نظریه و ارتباطات درآمریکا (۱۳۹۱ ش.) و پرایس، جان. درسنامه مطالعات رسانه‌ای: دوره جی. سی. اس. ای (۱۳۹۵ ش).

منبع: خبرگزاری مهر

 

تعداد بازدید : ۳,۳۳۶
(دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹) ۱۰:۵۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید