اخبار

وضعیت سنجش پوشش و آرایش مترددین در شهر تهران

وضعیت سنجش پوشش و آرایش مترددین در شهر تهران
منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در خاتمه پانصد و پنجاهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی گفت: در دو جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی، اساسنامه بنیاد علمی فرهنگی حضرت امام خمینی(ره) بررسی و به تصویب رسید.
در شورای فرهنگ عمومی کشور بررسی شد:
وضعیت سنجش پوشش و آرایش مترددین در شهر تهران
 
    منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در خاتمه پانصد و پنجاهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی گفت: در دو جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی، اساسنامه بنیاد علمی فرهنگی حضرت امام خمینی(ره) بررسی و به تصویب رسید.
   به گفته وی، براساس پیشنهاد مطرح شده قرار شد، این بنیاد وظیفه برگزاری یک جشنواره فرهنگی هنری در ارتباط با مقام والای امام راحل را به عهده گیرد. البته در دور سوم سفرهای رئیس محترم جمهور به استان مرکزی، تشکیل بنیادی در آن استان که در مسیر ترویج افکار و اندیشه‌های امام(ره) هم در سطح استان و هم در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت داشته باشد، یکی از مطالبات مطروحه بود و بر تحقق این امر توسط رئیس محترم جمهور تأکید شده بود.
   واعظی ادامه داد: مبتنی بر این نکته، شورای فرهنگی استان، پیشنهاد تشکیل این بنیاد را داد، و مقرر شد که در وظایف مربوط به تشکیل آن تصریح شود، با توجه به موافقت و تأیید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بر این شد که از سال آینده، هرسال شاهد برپایی جشنواره بزرگ فرهنگی هنری امام خمینی(ره) در ایام سالگرد میلاد امام راحل در کشور باشیم تا این جشنواره، یک جشنواره مهم ملی و بین‌المللی را شکل دهد، مسئولیت اجرایی آن برعهده این بنیاد نهاده شد.
   به گفته واعظی، تعیین هریک از موضوعات فرهنگی و هنری این جشنواره برعهده یکی از استان‌های کشور قرار می‌گیرد و انشاالله از این پس یک جشنواره بزرگ فرهنگی هنری در تراز جشنواره فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام را در ارتباط با امام راحل برگزار خواهیم کرد.
   دبیر شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد: مصوبه دیگری که در این جلسه در دستور قرار گرفت، گزارش عملکرد دستگاه‌های مختلف در موضوع عفاف و حجاب بود؛ در این نشست همچنین گزارش موج هشتم وضعیت سنجی پوشش و آرایش مترددین شهر تهران در دستور کار بود که گزارشی از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی از وضعیت پوشش ارایه شد.
   واعظی افزود: در این جلسه گزارشی از سوی نیروی انتظامی ارایه شد و برخی از دستگاه‌های عضو این شورا نظرات خود را ارایه کردند و با توجه به اهمیت موضوع، قرار شد این بحث در جلسه آینده شورای فرهنگ عمومی در دستور کار قرار گیرد، اما در این خصوص چند مورد در این جلسه به تصویب رسید.
وی در ادامه با اشاره به این مصوبات تصریح کرد: نخست باید از اقداماتی که تاکنون نیروی انتظامی درباره اصلاح وضعیت پوشش و حجاب انجام داده تشکر کرد، شورای فرهنگ عمومی در واقع مطالبه خود از نیروی انتظامی را اعلام کرد و انتظار میرود با افرادی که در جامعه با وضعیت نامناسب پوشش و آرایش، هنجارشکنی می‌کنند برخورد شود.
   وی اظهار داشت: مطلب دیگر اینکه رسانه‌ها چه رسانه ملی و چه نشریات و مطبوعات بایستی در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه کمک و همیاری کرده و با برنامه­ریزی مدبرانه فرهنگی تلاش کنند این امر مهم که فضای فرهنگی جامعه را تحت تأثیر قرار داده است، در مسیر مطلوب و شایسته خود قرار گیرد.
واعظی یادآور شد، مسئله سوم درباره دستگاه‌های دولتی و حکومتی است؛ در این راستا دستگاه‌های دولتی و حکومتی در محدوده خود تلاش می‌کنند تا کارکنان دولت و کارکنان دستگاه‌های حکومتی رعایت حدود شرع مقدس را در پوشش و آرایش انجام دهند.
   دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: نکته دیگری که مطرح شد تأکید بر آن دارد که موضوع عفاف و حجاب صرفاً محدود به حوزة بانوان نبوده و این مسئله زنان و مردان را در برمی­گیرد؛ پس باید تمامی فعالیت­ها و اقدامات، چه فعالیت‌های فرهنگی، چه فعالیت‌های اجتماعی، چه امر به معروف و نهی از منکر و چه فعالیت‌های انتظامی و قضایی هر دو حوزه زنان و مردان را شامل شود.
   دبیرشورای فرهنگ عمومی کشور ابراز داشت: در این جلسه گزارش دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام معظم رهبری ارایه شد، قرار شد تاکیداتی که مقام معظم رهبری به ویژه در عرصه مباحث فرهنگ عمومی مطرح کرده‌ بودند، احصا شود و مواردی را که نیاز به اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم از سوی شورای فرهنگ عمومی دارد، در دستور کار آتی شورا قرار گیرد.  
۳۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۵۲
دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید