اخبار

برگزاری آیین اختتامیه جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

برگزاری آیین اختتامیه جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
آیین اختتامیه جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده» چهارشنبه نهم اسفند ماه ۱۴۰۲ ؛ در « سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» برگزار شد
 
به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور ؛ جشنواره خدمات دیجیتال دوست‌دار خانواده، یک رتبه‌بندی بر مبنای رأی‌گیری گسترده مردمی و تخصصی است تا مشخص کند که کودک یا نوجوان شما برای کدام‌یک از خدمات پرکاربرد داخلی مهم‌تر بوده و کدام یک از این خدمات با ابتکار و خلاقیت، امکانات بیشتری برای کودک یا نوجوان پیاده‌سازی کرده‌اند.

دکتر خوانساری معاون وزیر ارتباطات در نشست تسهیل گری شرکتهای فعال در حوزه های فناوری های دوستدار خانواده به مناسبت روز جهانی اینترنت ایمن تر  که در 17 بهمن ماه،  در محل این وزارت خانه برگزار شده بود با بیان سیاست های حمایتی این دستگاه از خدماتی خبر دادند که می‌توانند سکوهای دیجیتال کشور را مجهز به انواع فناوری های متداول و جذاب در حوزه دوستدار خانواده کنند. 

به گفته وی پرداخت کودک و نوجوان، نظارت والدینی، کنترل تبلیغات نامناسب، تطابق محتوا با سن، و حفاظت از داده ها  و حریم خصوصی کودک عناوینی اعلام شدند که امسال در برنامه حمایتی دستگاه قرار دارند.

 

🎥 لینک گفتگوی تصویری دکتر خوانساری

 

خوانساری معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در «آیین اختتامیه جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده» افزود: مجموعه اقداماتی برای حفاظت از کودکان، ایجاد شرایط مناسب برای کودکان در استفاده از فضای مجازی سالم، تعالی بخش و مفید تدوین شده در سند صیانتی از کودکان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی است. در این سند هدفی که دنبال می‌شود فراهم کردن یک فضای مجازی در چارچوب فرهنگی ایرانی اسلامی برای استفاده از این فضا و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی است.

خوانساری گفت: تکلیف اصلی که در این جشنواره و برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت ارتباطات دنبال می‌کنیم مبتنی بر تقسیم کاری ملی این سند است که در آن ایجاد زیرساخت ها، خدمات پایه پیشران ویژه محیط‌های صیانت شده مجازی اعم از احراز هویت، امکان دسترسی طبقه بندی به خدمات، نظارت خانواده ها، گزارش دهی، خدمات پرداخت و مقررات گزاری برای توسعه زیرساخت‌ها به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.

وی افزود: در نظام سنتی اسلامی ایرانی خانواده، بسیار به موضوع حفاظت و حراست از کودکان در فضای فیزیکی اهمیت داده می‌شود، اما در فضای مجازی آن توجه لازم وجود ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین گفت: هدف اصلی جشنواره دیجیتال دوستدار خانواده، تمرکز بر موضوعات فن آورانه حوزه ابزار‌های حفاظت از کودکان است .

 

🎥 لینک گفتگوی تصویری امامی

 

سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور  درباره رویکرد این جشنواره گفت: خدمات دیجیتال دوستدار خانواده به شناخت والدین در حوزه فناوری کودک و خانواده کمک می‌کند این جشنواره با رویکرد حمایت از خانواده و کودکان در حوزه استفاده از فضا‌های دیجیتالی و رسانه‌ای است. و مخاطبان این جشنواره هم والدین و نوجوانان بودند و نقش آفرینی برای زیست بوم حوزه کودک و نوجوان نیازمند حمایت سیاستگذاران و تسهیل گری از جانب آنها هستند.

خانم دکتر موسوی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان و خانواده و دبیر جشنواره خدمات دیجیتال دوست‌دار خانواده درباره نقطه شروع این جشنواره و جزییات آن می گوید:

دغدغه تیم عالی وزارت و شخص وزیر ارتباطات در حوزه کودک و نوجوان نقطه شروع این جشنواره بود اما این در حالی است که دو محدودیت قابل توجه برای چنین نقش آفرینی در جایگاه تخصصی و حقوقی این دستگاه وجود دارد. اول آنکه در تقسیم کار شبکه ملی اطلاعات وزارت ارتباطات حق و دانش ورود به لایه محتوا را نداشته و صرفاً در لایه زیرساخت حق ورود دارد. بنابراین ورود زیرساختی به حوزه نرم افزارهای دوستدار خانواده می‌توانست مدخلی از این جهت باشد که بدون ورود به محتوا فناوری‌های مؤثر بر محتوا ترویج داده شوند

مساله دوم و مهم‌تر آنکه دست کم تا پیش از تصویب برنامه هفتم توسعه، به لحاظ حقوقی وزارت ارتباطات، رگولاتور حوزه فناوری اطلاعات در خدمات عمومی نیست. بنابراین این جشنواره را می‌توان شروعی برای هم افزایی با رگولاتورهای بخشی و مرکز ملی فضای مجازی به عنوان تنظیم‌گران این حوزه دانست.

دکتر موسوی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان و خانواده در ادامه درباره جزییات این جشنواره  گفت: خدمات دیجیتال دوستدار خانواده برای ترویج و بازنمایی امکانات محافظت از خانواده در خدمات دیجیتالی پرکاربرد پا گرفت که خانواده‌های ایرانی روزانه از آنها استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر به جای تمرکز بر آموزش خانواده‌ها که در سال‌های اخیر مسؤلیت مدیریت فضای مجازی را به طرز تورم گونه‌ای بر عهده خانواده می‌گذاشت، به عنوان رویکرد ضروری و مکمل این آموزش، وزارت ارتباطات تسهیلگری در حوزه مسؤلیت پذیری سکوهای دیجیتال برای فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز خانواده‌ها بر روی خدمات خود را هدف این جشنواره قرار داده است. در حقیقت جشنواره سه سمت و سوی موازی و مرتبط با هم دارد.

مسیر اول، ارزیابی خدمات دیجیتال پرکاربرد داخلی است که توسط یک کمیته ارزیابی متشکل از هجده نهاد دولتی و غیردولتی و بر مبنای شش محور فناورانه دوستدار خانواده انجام شده است و نتیجه این داوری نوعی استاندارد دوستدار خانواده را در حوزه خدمات دیجیتال ایجاد خواهد کرد. البته به دلیل آنکه امسال هنوز جوانه‌هایی از چنین رویکردهایی در سکوها وجود دارد در اختتامیه امسال صرفاً نامزدهای دریافت نشان نهایی معرفی می‌شوند و تندیس نهایی به آن دسته از خدماتی که در این بازه ارتقا یافته باشند اهدا می‌شود.

حقیقت این است که لاقل در حوزه خانواده و تربیت کودک و نوجوان فارغ از دیدگاه‌های ملیتیُ سیاسی و … اجماعی در سرتاسر جهان وجود دارد که واقعاً هر جا محصول خوب و قابل استفاده‌ای بوده و مردم از آن مطلع شده‌اند تعصبات در تصمیم‌گیری آنها تأثیر چندانی نداشته است.

مسیر دوم حمایت از شرکت‌های داخلی و کوچک‌تر این حوزه هستند که می‌توانند زیست بوم این خدمات را کامل کنند. در این راستا فراخوان حمایتی ۲۷ دیماه سازمان فناوری صورت گرفته‌است 

مسیر سوم مسیر ترویجی و مردمی سازی این موضوع است. زیرا بدون آگاهی مردم از این فناوری‌ها همین محصولات موجود نیز بازاری نخواهند داشت و امیدی به تکمیل این زیست بوم نخواهد بود. علاوه بر این باور ما این است که همانطور که خانواده نقطه مزیت تمدنی جمهوری اسلامی اسلامی در زندگی حقیقی است، می‌تواند مزیت نسبی توسعه فناوری در این حوزه نیز باشد

این جشنواره که افتتاحیه آن روز ۱۷ بهمن مصادف با روز جهانی اینترنت ایمن بود و در 9 اسفند هم اختتامیه بخش اول این جشنواره برگزار شد.

نسیبه صمدی دبیر علمی جشنواره خدمات دیجیتال درباره  نقش مردم به عنوان مصرف کنندگان نهایی  در روند ارزیابی این فناوری‌هایی که در عرصه خدمات دوستدار خانواده ارایه می‌شود گفت: 

یک فرایند رای گیری مردمی نیز در سایت جشنواره طراحی شده بود که خانواده ها بر اساس محورهای موجود در سایت سکو ها را ارزیابی می کنند.

در مراسم اختتامیه این جشنواره 12 شرکت داخلی مورد تقدیر قرار گرفتند و  شرکت های اندیشه یاوران تمدن  با محصول ایتا و شرکت آوای همراه هوشمند هزار دستان با محصول کافه بازار  برندگان جایزه طلایی این جشنواره اعلام شدند.

در ادامه جدول نامزدهای نهایی،  نام محصول و موضوع تقدیر اورده شده است 

اسامی نامزدهای دریافت نشان جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده

موضوع تقدیر

نام محصول

نام شرکت

تناسب سن و محتوا

فیلیمو

فناوران ایده پرداز صبا

عدم نمایش تبلیغات نامناسب

بومینو

بومینو

عدم نمایش تبلیغات نامناسب

ایتا

اندیشه یاوران تمدن امروز

سکوهای خدمات دولتی

شاد

نویا

تناسب سن و محتوا

بله

فناوری اطلاعات راهبر سداد فارس

نظارت اولیا

نماوا

سرزمین شاتل

نظارت اولیا

روبیکا

تحقق رویای بی نهایت کسب و کار  پرنیان

نظارت اولیای مستقل

ایمینو

گروه توسعه ایمینو

سکوهای اختصاصی کودک

دیجیتون

دیجیتون

سکوهای اختصاصی کودک

توپ مارکت

توپ مارکت

پرداخت کودک و نوجوان

زیپاد

کیدزی بانک پاسارگاد

اسامی برندگان بخش جایزه طلایی  خانواده ها

عنوان جایزه

نام محصول

نام شرکت

منتخب آرای مردمی

ایتا

اندیشه یاوران تمدن امروز

منتخب آرای مردمی

کافه بازار

آوای همراه هوشمند هزار دستان

 

🎥 گزارش تصویری اهدائ جوایز

 

📸عکس 👇👇

شورا


شورا
شورا
شورا
شورا

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ۰۷:۰۴
روابط‌عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور |