اخبار

اعضای شورای فرهنگ عمومی بر تغییر واحد پول ملی اتفاق نظر دارند

اعضای شورای فرهنگ عمومی بر تغییر واحد پول ملی اتفاق نظر دارند
منصور واعظی ، در جلسه دوشنبه نهم خرداد ماه با بیان دیدگاه خود در راستای تغییر عنوان پول ملی هم­زمان با حذف سه یا چهار صفر از پول ملی عنوان کرد: اعضای شورای فرهنگ عمومی بر تغییر واحد پول ملی اتفاق نظر دارند.
 منصور واعظی ، در جلسه دوشنبه نهم خرداد ماه با بیان دیدگاه خود در راستای تغییر عنوان پول ملی هم­زمان با حذف سه یا چهار صفر از پول ملی عنوان کرد: اعضای شورای فرهنگ عمومی بر تغییر واحد پول ملی اتفاق نظر دارند.
وی بیان داشت : پس از برگزاری چندین جلسه و کار کارشناسی براساس استدلال ­های متعدد، قرار بر این شد عنوان واحد پول ملی هم­زمان با حذف صفرها تغییر یابد.
واعظی معتقد است: تحولات بزرگ اجتماعی اعم از انقلاب­ها و ... در طول تاریخ همواره با تغییر واحد پول ملی همراه بوده است.
واعظی تصریح کرد: از آنجا که ایران اسلامی براساس سند چشم ­انداز بیست ساله نظام تا سال ۱۴۰۴ بایستی در اوج قله­ های اقتصادی،  فرهنگی و ... قرار گیرد، از همین رو تعیین واحد پول جدید می­ تواند قدمی مهم در این راستا قلمداد شود.
وی ابراز امیدواری کرد که پول ما با حذف چهار صفر معادل یک دلار امریکا شود و در همین رابطه افزود: اینکه ارزش پول ملی انقلاب اسلامی از دیگر کشورهای منطقه بالاتر باشد، امر مهمی است که امیدواریم با حذف چهار صفر از پول ملی این امر محقق شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان نکاتی از تاریخچه پول ملی ادامه داد: واحد پول کنونی کشورمان از زمان رضاخان تعیین شده است و این در حالی است که این واحد پول (ریال) اصلاً واحد پول اسپانیایی بوده است.
وی در همین راستا ادامه داد: هرچند اسپانیا هیچگاه ایران را مستعمره خود نساخت، اما واحد پول آنان را در زمان رضاخان پذیرفتیم و این پذیرش در بعضی دیگر از کشورهای منطقه نیز اتفاق افتاد.
واعظی در ادامه افزود: درهم و دینار نیز از زمان امام محمد باقر(ع) به عنوان واحد پول برای جهان اسلام تعیین شد، هر چند که درهم و دینار ریشه­ ای یونانی داشته، اما تا مدت­ها به عنوان واحد پول در جهان اسلام مطرح بوده است.
وی خاطرنشان کرد: این نکته که امام معصوم هم برای تعیین واحد پول به واژه­های اسلامی و عربی رجوع نمی­ کنند، محل تأمل و تدبر است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه با بیان گوشه­ ای از تاریخچه واحدهای پول در ایران ادامه داد : اینکه ما واحد پولی را برگزینیم که یادآور عظمت و اقتدار ایران بوده و تحقق چشم­ انداز انقلاب را تسهیل نماید ، امر مهمی است که با انتخاب درست واحد پول در این دوران می­توانیم به این مهم جامع عمل بپوشانیم.
واعظی ادامه داد: بعد از بحث­های همه جانبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی، همه اعضا بر تغییر ریال به اتفاق نظر رسیدند، حال آنکه در مورد جایگزینی این واحد پول همچنان بحث­هایی در حال انجام است.
وی افزود: اکثر اعضای شورای فرهنگ عمومی بر انتخاب عنوانی ایرانی که ریشه در تاریخ کشورمان داشته باشد ، اتفاق نظر دارند. واعظی خاطرنشان کرد: دلایلی مانند: ایرانی نبودن واژه ریال، انتخاب آن توسط رضاخان در سال ۱۳۰۷ ، تحقق انقلاب اسلامی ، سند چشم ­انداز بیست ساله نظام و لزوم رسیدن به قله­ های رفیع اقتصادی، نام­گذاری دهه چهارم انقلاب به دهه پیشرفت و عدالت و حذف صفر از پول همگی دلایلی بودند که شورای فرهنگ عمومی را بر آن داشت که به تغییر واحد پول از ریال به دیگر واحد پولی، اهتمام ورزد.
واعظی افزود: برای تحقق این امر، نیازمند به وجود آوردن گفتمانی جدید در عرصه فرهنگی و اجتماعی هستیم که این مهم را می­توان با برگزاری نظرخواهی­های عمومی و حتی برگزاری مسابقات محقق ساخت.
۱۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۳۶
روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید