اخبار

سیستان و بلوچستان پایتخت هنرها و آرایه‌های روی پارچه و سوزن دوزی در ایران و جهان است

سیستان و بلوچستان پایتخت هنرها و آرایه‌های روی پارچه و سوزن دوزی در ایران و جهان است
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: سیستان وبلوچستان پایتخت هنرها وآرایه های روی پارچه وسوزن دوزی در ایران وجهان است واین امر بی شک اقتصاد ،فرهنگ وهویت این استان را می تواند ارتقا دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره شورای فرهنگ عمومی کشور ؛ سید مجید امامی در حاشیه نشست فعالان مد و لباس سیستان و بلوچستان اظهار کرد: کارگروه سامانه‌های مد و لباس در استان‌ها دوره جدید فعال شده و مانند یک گنج بزرگ که سال‌ها اکتشاف نشده بود شاهد ظرفیت‌های بزرگی هستیم.
وی ادامه داد: لباس‌های سنتی سیستانی و بلوچستانی هنوز در این استان رواج دارد، هم اکنون بیش از ۵۰ هزار هنرمند سوزن دوز، بلوچی دوزی و خامه دوزی در این استان فعالیت دارند که یک دامنه اقتصادی بزرگ را فراهم می‌کنند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار کرد: تصمیمات بسیار خوبی در جلسه نشست فعالان مد و لباس گرفته شد هم در توسعه و تسهیل کاربست لباس سنتی در مدارس و ادارات و هم توسعه شرکت‌های خلاق، حمایت از رویدادها و جشنواره‌های دانش‌آموزی، کارگاه‌های آموزش مربیان هنر استان برای افزایش انتقال مهارت‌های منسوج رودوزی و سوزن دوزی به دانش آموزان در زنگ‌های هنر است.
وی گفت: هم‌اندیشی در حوزه تاریخ پوشاک، آرایه‌ها، ملزومات، آراستگی و زیبایی در ایران از باستان تا دوره معاصر در دانشگاه سیستان و بلوچستان در ماه‌های آینده برگزار خواهد شد که ظرفیت اساتید تاریخ این خطه را پای کار می‌آورد.
امامی خاطرنشان کرد: مربیان و هنرمندان سیستان و بلوچستان در این حوزه بزودی عضو سامانه طراحان می‌شوند و ما برنامه‌ریزی برای حمایت آنها را بر اساس عضویتشان در سامانه مد و لباس طراحان کشور انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: امیدواریم چه در رویدادهای بزرگ و بین‌المللی چه در رویدادهای ملی سهم سیستان و بلوچستان ادا شود ما در نمایشگاه‌های خارجی گل سرسبد هنرمندان که پیگیر حضور آنها هستیم از هنرمندان نجیب مد و لباس سیستان و بلوچستان است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: در جشنواره مد و لباس فجر هم امید داریم گروه‌ها و طراحان سیستان و بلوچستان بتوانند ظرفیت این استان را نشان دهند و ما هم در حوزه تبلیغات و اتصال به صنعت تمام ظرفیت خود را در قبال آنها انجام خواهیم داد.
۲۴ آبان ۱۴۰۲ ۱۵:۴۹