اخبار

جمع‌بندی گاردین؛ حاکمیت صهیونیستی بر سرزمین‌های اشغالی قابل دوام نیست

جمع‌بندی گاردین؛ حاکمیت صهیونیستی بر سرزمین‌های اشغالی قابل دوام نیست
جمع‌بندی گاردین؛ حاکمیت صهیونیستی بر سرزمین‌های اشغالی قابل دوام نیست*

هریت شروود، ظهرگاه شنبه، طی یادداشتی در گاردین، عملاً پذیرفته است که تنها راه‌حل ممکن برای وضعیت فعلی سرزمین‌های اشغالی پایان دولت اسرائیل است. پس از جنگ فعلی، «ما با دو جامعه به شدت ترومازده مواجه خواهیم بود»، که انتظار همزیستی میان آنان نمی‌شود داشت. مطلقاً نمی‌شود به تعادل ناپایدار پیشین بازگشت.
بر اساس یادداشت او، در ماه سپتامبر، نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو نشان داد که تنها ۳۵ درصد از اسرائیلی‌ها معتقدند که دو کشور اسرائیل و فلسطین می‌توانند با یکدیگر همزیستی داشته باشند. نظرسنجی گالوپ این رقم را در میان فلسطینیان فقط ۲۴ درصد نشان داد.
از این قرار، به نظر نمی‌رسد که طرح دو کشوری سرزمین‌های اشغالی عملی و شدنی باشد و لاجرم ناپایدار خواهد بود.
آرون دیوید میلر، مشاور دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در امور غرب آسیا، به این جمع‌بندی رسیده است که باید میان «آرزو و واقعیت تمایز قابل شد» و باید پذیرفت که آرزوی اسرائیلی‌های برای داشتن سرزمین مستقل برای خودشان شدنی نیست. میلر تصریح کرد: «موانع متعددی در مسیر راه‌حل دو دولتی وجود دارد، از جمله اینکه پس از جنگ فعلی، «ما با دو جامعه به شدت ترومازده مواجه خواهیم بود»، که انتظار همزیستی میان آنان نمی‌شود داشت.


اساساً ایده این است که یک دولت دموکراتیک در سرزمینی که اکنون اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی است، با آرای برابر برای همه تأسیس گردد.
اما این امر ناگزیر به معنای پایان دولت یهودی خواهد بود، زیرا یهودیان در این کشور جدید، به اقلیت تبدیل خواهند شد.
طبق داده‌های اداره آمار اسرائیل در سال گذشته، یهودیان ۷۴ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دادند، یعنی ۷ میلیون نفر.
جمعیت اعراب ساکن اسرائیل، ۲۱ درصد یا تقریباً ۲ میلیون نفر است.
در سال جاری، اداره مرکزی آمار فلسطین جمعیت کرانه باختری و غزه را ۵.۵ میلیون نفر اعلام کرد.
مجموع اعراب اسرائیل و ساکنان عرب غزه و ساحل غربی رود اردن، نزدیک به ۷.۵ میلیون نفر است.
این، در کنار دو واقعیت دیگر، یعنی، جوان بودن جمعیت اعراب و همچنین لزوم حق رأی فلسطینیان اخراج شده از سرزمین اصلی، تصدیق می‌کند که حاکمیت یهودی و صهیونی بر سرزمین‌های اشغالی قابل دوام نیست.


۱۵ آبان ۱۴۰۲ ۰۹:۴۰