اخبار

نشست دانشگاهی کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور در ایسنا برگزار شد

نشست دانشگاهی کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور در ایسنا برگزار شد
رونمایی از پوستر فراخوان حمایت از پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی حوزه مد و لباس با حضور اعضای کارگروه مد و لباس کشور در خبرگزاری ایسنا برگزار شد. در کنار این مراسم اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس توضیحاتی را درباره جزییات این موضوع ارائه کردند

به گزارش روابط عمومی شورای فرهنگ عمومی کشور به نقل از خبرگزاری ایسنا عصر دوشنبه هشتم مهرماه جمعی از اعضای کارگروه مد و لباس کشور و اساتید دانشگاهی حوزه مد و لباس در ایسنا حاضر شدند. این نشست به منظور رونمایی از پوستر فراخوان حمایت از پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی حوزه مد و لباس در نیم سال اول تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ برگزار شد و بر همین اساس اعضای کارگروه مد و لباس کشور به تشریح جزییات این فراخوان و اساتید به ذکر دغدغه‌های خود پرداختند. 
 

شورا

 

سجاد لطفی ـ سرپرست دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس ـ ، محمد حسین آشتیانی ـ مسئول واحد آموزش و پژوهش کارگروه ساماندهی مد و لباس ـ و محمد خیرخواه ـ مسئول طرح و برنامه کارگروه ساماندهی مد و لباس ـ، از این کارگروه و  مهدی منصور زاده ـ مدیر گروه دانشکده طراحی لباس دانشگاه فرشچیان و استاد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب ـ، مریم سادات خرمدره ـ مدرس دانشگاه در حوزه طراحی لباس ـ، صغری اسدی ـ نماینده دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه شریعتی ـ و محبوبه الهی ـ مدیر گروه طراحی پارچه و لباس دانشکده شریعتی ـ و جمعی از اعضای رسانه نیز در این نشست حضور داشتند. 

در ابتدای این سجاد لطفی، نشست سرپرست دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما به صورت بین دستگاهی فعالیت می‌کند اظهار کرد: طبق ماده ۱۰ قانون ساماندهی مد و لباس این کارگروه مکلف است از پایان نامه‌ها حمایت کند و این وظیفه مشترکی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم است. در سال‌های این مهم انجام شده و امسال نیز این مهم به این مهم به صورت هدفمند تر صورت خواهد کرد.

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

او با اشاره به وجه تمایز میان این دوره با دوره‌های پیشین، گفت: امسال نیز می‌توانستیم به صورت کلی ۲۰ عنوان مرتبط با فراخوان را ارائه کنیم اما بر اساس نیازمندی‌های واقعی و نیازسنجی ها حرکت کردیم و این نیمسال تحصیلی را بر اساس چهار موضوع و اولویت پژوهشی پیش خواهیم برد؛ حوزه مدست فشن، ظرفیت هوش مصنوعی در مد و لباس، نوآوری و خلاقیت در نقوش و آرایه‌های لباس اقوام ایرانی، پژوهش‌های راهبردی در عرصه حجاب با رویکرد پوشش ایرانی اسلامی. 

او با بیان اینکه هنوز معادلی فارسی برای «مدست فشن» در نظر گرفته نشده است با استفاده از عناوین جایگزین «سبک پوشش باوقار، فاخر و عفیفانه» گفت که از دریافت پیشنهادات در این زمینه استقبال خواهند کرد و با اشاره به دیگر اولویت پژوهشی که در این فراخوان در نظر گرفته شده از سوی این کارگروه با تاکید بر ظرفیت هوش مصنوعی در مد و لباس اظهار کرد: مدتی است به واسطه هوش مصنوعی شاهد تغییراتی در حوزه مد و لباس هستیم. 

او با اشاره اولویت پژوهشی نوآوری و خلاقیت در نقوش آرایه های لباس اقوام ایرانی اظهار کرد: این میراث در دست ماست و به دنبال آن هستیم که آن را آنگونه کارآمد کنیم که نوجوان دهه هشتاد و نودی ایرانی تمایل به استفاده از این البسه را داشته باشد. در سراسر دنیا در فناوری نرم مد به این هنر پرداخته می‌شود و ما نیز در این حوزه هم توانمند هستیم؛ ما مبتنی بر پژوهش‌ها می‌توانیم توانمندتر نیز بشویم؛ می توانیم با جلوداری و پیش‌ قراولی مراکز علمی و دانشگاه‌ها و استفاده از پژوهش‌های علمی در زمینه حجاب و پوشش ایرانی اسلامی به این مهم دست پیدا کنیم. به این موضوع توجهی ویژه داشتیم که به صورتی عمیق، علمی و با عقلانیت پیش رویم. 

لطفی با اشاره به لزوم بازبینی و در نظر گرفتن نقش پژوهش ها در نقشه راهبردی و کاربردی دستگاه‌ها اظهار کرد: گاه با آمد و رفت مسئولان، برنامه ها و نقشه‌هایی ابتر و ناقص می ماند اما هر آنچه که مبتنی بر رویه سازی شود با جابجایی های سیاسی نیز تغییر نمی کند چرا که مبتنی بر پژوهش بوده است. طی دو سال اخیر نیز با هماهنگی و اقداماتی مانند رتبه بندی طراحان، سرفصل های مدارس نوین طراحی و تدوین دستورالعمل، بازبینی و ابلاغ با بخش دانشگاهی و صنعت، سعی کردیم در آن قسمت که از سطح پژوهشی متناوبی برخوردار است با سایر بخش ها تعامل داشته باشیم. 

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

سرپرست دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه با بیان اینکه سعی کردیم از اقدامات مقطعی جلوگیری کنیم، گفت: کارگروه ساماندهی مد و لباس دارای سه بخش مردمی، ارتباط با صنف و صنعت و دانشگاه است. امروز دو جلسه را با دو هیئت علمی داشتیم که این ارتباطات را حفظ کنیم.

او تاکید کرد: به ما کمک کنید که از این نیز علمی تر شویم تا منجر به آثار میان‌مدت و بلندمدتی شود.

لطفی با اشاره دوباره به در نظر گرفتن اهدافی هدفمند در میان اولویت‌های پژوهشی این کارگروه، اظهار کرد: شاید موضوع سایزبندی را نیز به عنوان یک خلاء در این موارد باید در نظر گرفت. خلائی که در حوزه اجرا و عملیات در صنعت و صنف مد نظر است که البته در قسمت علمی دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر به آن خواهیم پرداخت. در شورای علمی به این نتیجه رسیدیم که باید این مسئله را به عنوان یک بخش ویژه در نظر بگیریم و فراخوانی انجام شود. البته کارهای ارزشمندی تا کنون انجام شده تا اصطلاحا چرخ را از اول اختراع نکنیم؛ شاید کارهایی که تاکنون انجام شده پاسخگو باشد؛ البته نیاز به زمینه سازی برای ارائه پژوهش‌های فعالان این حوزه نیز وجود دارد تا این موارد در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد و در دسترس آنان باشد.
 

شورا

 

در ادامه این نشست محمد حسین آشتیانی ـ مسئول واحد آموزش و پژوهش کارگروه ساماندهی مد و لباس ـ با اشاره به نکاتی در باره فراخوان «حمایت از پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی حوزه مد و لباس» اظهار کرد: با توجه به اینکه مدتی توسط کارگروه مد و لباس توجه اساسی شده بود، متوجه فقدانی شدیم و امسال به این نتیجه رسیدیم که در حوزه‌هایی از مد و لباس ضعف پژوهشی وجود دارد. بر همین اساس چند ماه مسائل را جمع آوری کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اهم مباحث می‌تواند چهار حوزه مطرح شده باشد. 

او با اشاره به اولویت پژوهشی در حوزه مدست فشن اظهار کرد: مدست فشن از سال‌های ۲۰۰۳ و ٢٠٠٢ به بعد در غرب و اروپا مطرح شد و اولین کتب تاریخی در حوزه مد در این سال‌ها نوشته شد. به ترتیب این حوزه وارد جوامع شد و تازه وارد است. به طور مثال هندوستان از ۲۰۱۶ به بعد به صورت رسمی وارد مدست فشن شدند. امر مدست فشن از نظر مطالعاتی در ایران نیز امر غریبی است و اگر بخواهیم در مد عفیفانه و باوقار آن را تبیین کنیم، نیاز است که فضای علمی دانشگاه به یاری اکوسیستم ما بیاید و این موضوع را تبیین کند و حتی همراه نظام حکمرانی کشور شود. مفهوم مدست فشن یکی از زیرمجموعه های بحث مدست فشن است که توضیحات لازم برای پژوهش درباره آن به صورت تفصیلی و جزیی در سایت نیز مطرح خواهد شد. نیاز است که در این زمینه پژوهش‌هایی صورت گیرد. در باب تاریخ مدست فشن حداقل چهار کتاب مطرح در انگلستان و از سوی مورخان فشن کار شده که دو کتاب از سوی کارگروه مد و لباس کشور در حال ترجمه است؛ برداشت اکوسیستم ایران و فرهنگ ایرانی نیز از اهم نکاتی است که باید به آن بپردازیم و از اساتید دانشگاه می خواهیم دانشجویان خود را راهنمایی کنند تا به این مورد نیز پرداخته شود.

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

آشتیانی با بیان اینکه کارگروه مد و لباس به همت یکی از موسسات وابسته خود در نظر دارد رویدادی را اواخر آبان ماه در زمینه مد و لباس و هوش مصنوعی برگزار کند در این زمینه اظهار کرد: بخش خصوصی این رویداد را برگزار می‌کند و زمانی که ما به عنوان یک بخش ستادی عمل می کنیم سعی داریم که تسهیل‌گر بخش خصوصی باشیم. بر همین اساس یک بخش خصوصی متولی این امر شده که در زمینه هوش مصنوعی رویدادی را برگزار کند.

او ادامه داد: به جز برگزاری رویداد، نیاز است که در دانشگاه‌ها مطالعات جدی انجام شود. این موضوعی میان رشته‌ای است که محور اول آن دوستان و فعالان مد و لباس هستند اما این امری است که نیاز است نخبگان و دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و دانشجویان فناوری به خصوص در زمینه هوش مصنوعی به این موضوع بپردازند؛ محوریت داوری ما البته اساتید مد و لباس هستند اما این امر معطوف به مد و لباس نیست.

مسئول واحد آموزش و پژوهش کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اولویت پژوهشی «نوآوری و خلاقیت در مدل و لباس اقوام» اظهار کرد: این موضوع مبحثی میان رشته‌ای است و متاسفانه ما در حال از دست دادن ظرفیت لباس اقوام خود هستیم. بیش از ۱۷۰ رودوزی سنتی و بسیاری از استایل‌های مختلف پوششی اقوام در حال از بین رفتن است. پیش بینی می‌شود با توجه به تغییر نسل بسیاری از این لباس‌ها در آستانه انقراض قرار گیرند. به این فکر هستیم که به این صورت مسئله دقیق نگاه کنیم و دریابیم که چگونه می توانیم با حفظ اصالت لباس اقوام آن‌ها را در میان لباس روزانه مردم جای دهیم. 

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

آشتیانی ادامه داد: تلاش هایی در این زمینه شده و بنابر دلایل مختلف که فقط مسئله طراحی نبوده است نتوانستیم لباس اقوام را احیا کنیم یا در زندگی خود بیفزاییم. بر همین اساس یکی از اهداف ما این است که این مبحث، مقدمه ای برای رسیدن به هدف باشد.

او با اشاره به انجام پژوهش‌های راهبردی در زمینه حجاب نیز گفت: مستحضر هستید که مسائل مختلفی زیر مجموعه حجاب می‌گنجد؛ مسائل مرتبط با الهیات، مسائل روانشناسی، سیاسی و میان رشته‌ای. این موضوع را به نحوی مد نظر داریم که به صورت جامع به آن نگاه شود چرا که این مباحث پیوسته است.

او با اشاره به شرح شیوه‌ای که این کارگروه برای حمایت از دانشجویان در نظر گرفته است گفت: در هر کدام از مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد ۱۰ دانشجو مورد حمایت قرار خواهند گرفت و هر پایان نامه تا سقف حداکثر ٢٠ میلیون تومان مورد حمایت مد و لباس کشور قرار خواهد گرفت. به میزان در نظر گرفته شده کمک‌ هزینه‌ای تحت اختیار دانشجو قرار خواهد گرفت و ۲۰ درصد این هزینه‌ها نیز مربوط به استاد راهنما خواهد بود. 

مسئول واحد آموزش و پژوهش کارگروه ساماندهی مد و لباس با شرح نحوه فعالیت در نیم سال اولیه گفت: تا ۱۶ آذرماه اطلاعات اولیه باید از سوی دانشجویان به دست ما برسد. با بهره گیری از اساتید، مشاورانی را برای تبیین بهتر این موضوعات خواهیم داشت. یکی از مدارس طراحی لباس ما آمادگی این موضوع را دارد که به صورت رایگان برای افراد معرفی شده خدمات ارائه کند و در زمینه های مشخص مشاوره‌های لازم را ارائه کند. از سوی دیگر بنا بر قدرتی که کارگروه در میان صنعت و فعالان اقتصادی دارد می‌توانیم زنجیره‌ ارتباطات خود را تحت اختیار پژوهشگران قرار دهد. تسهیل گری فقط حمایت مادی نیست، انتشار پژوهش‌ها، خدمات و منتورینگ‌ را نیز مد نظر داریم. سعی داریم این پروسه ١۶ آذر به پایان برسد. سعی خواهیم کرد مطالب را برای نیم سال تحصیلی دوم نیز اعلام کنیم؛ البته مد نظر داریم مطالبی را برای حوزه علمیه نیز اعلام کنیم که از طریق نظام حوزوی نیز به برخی موضوعات پرداخته شود. 

در ادامه دکتر محبوبه الهی ـ مدیرگروه و عضو هیات علمی دانشکده شریعی در گروه طراحی پارچه و لباس ـ گفت: بحث‌های مرتبط با پژوهش متاسفانه در بخش‌های عملی و هنری در جایگاه شایسته خود قرار ندارد؛ به ویژه در حوزه مد و لباس با خلاء های زیادی مواجه هستیم و شاید یکی از علل اینکه در حوزه عملی، دانشجویان و یا هنرجویان ما توان لازم برای ارائه ایده‌های خلاقانه ندارند،‌ همین موضوع است که در حوزه پژوهش آنگونه که باید تحقیق نمی‌کنند.

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

وی یکی از وظایف دانشگاه را تاکید بر بحث پژوهش عنوان کرد و ادامه داد: در ارتباط با دانشکده شریعتی می‌توان گفت که این دانشکده موضوع پژوهش را به عنوان یک بحث مهم در ارائه کارهای عملی می‌داند و همواره در جشنواره‌ها، دانشجویان ما پایان‌نامه‌های خوبی در بخش تئوری و عملی می‌نگارند.

این استاد دانشگاه،‌ تاکید کرد: با رویکرد موجود، فکر می‌کنم خیلی از پایان‌نامه‌های دانشجویان ما بند سوم مرتبط با «خلاقیت در نقوش و آرایه‌ها» را دارد در حالی که دوستان می‌گویند در آنها کم‌کاری شده است اما در آرشیوِ دانشگاه ما نمونه‌های فراوانی از این دست وجود دارد. فقط یک آه و افسوس برای من باقی می‌ماند که چرا در این نقطه به مقطع کارشناسی توجه نشده و چرا فقط به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری توجه شده است؟

وی افزود: دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه‌های تئوری مطمئنا حمایت می‌شوند؛ حتی برخی رشته تحصیلی‌شان پژوهش هنر است اما در حیطه مد و لباس فعالیت می‌کنند؛ ولی موضوع این است که بار عملی کار بیشتر در مقطع کارشناسی در دانشجو شکل می‌گیرد. با ورود دانشجو به مقاطع بالاتر، او وارد حوزه‌های تئوریک می‌شود و فعالیت عملی چندانی ندارند اما ما می‌توانیم با حمایت دانشجویانِ مقطع کارشناسی که اتفاقا کارهای خلاقانه‌ای هم دارند که پاسخگوی نیاز جامعه و صنعت مد است، خلاء فعلی را پر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کارهای عملی دانشجویان یک بنیان تئوریک دارد، تصریح کرد: دانشجو در تاریخ، جست‌وجو و ریشه‌یابی کرده است، آنالیز انجام داده و بر تغییر فرم آن کار کرده است، طرح را به روز رسانی کرده است و برای آن زحمت کشیده است تا طرحی نو ارائه دهد.

او موضوع پژوهش در حوزه مد و لباس را بسیار کمرنگ خواند و اظهار کرد: ما کتب و منابع بسیار خوبی که بتوانیم به آنها به عنوان منابع دست اول قابل رجوع اشاره کنیم بسیار کم داریم و در حوزه عملی هم که اصلا چنین منابعی وجود ندارد که بتواند بگوید چگونه می‌توان به یک طراح خوب تبدیل شد؟ اگر هم نمونه‌ای وجود داشته باشد از منابع خارجی است که متناسب با فرهنگ همان کشورها تنظیم شده است. بنابراین باید کتب و پایان‌نامه‌هایی حمایت شود که به دانشجو یاد بدهد در حوزه عملی چگونه فعالیت کند.

الهی با تاکید بر اینکه به مباحث تئوری مرتبط با حوزه مد و لباس به درستی پرداخته نشده است،‌ بیان کرد: کم کاری ما به اندازه‌ای است که حتی در دایره‌المعارف های بین‌المللی حوزه مد و لباس، حتی به نوع پوشش در دور افتاده ترین قبایل آفریقا پرداخته شده است اما حتی یک خط هم از نوع فرهنگ پوشش ایرانیان در آن وجود ندارد.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم برای برون رفت از این شرایط حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان است؛ اما امیدوارم این حرکت‌ها تنها در حد پرداخت وجه به دانشجو نماند و شاهد خروجی مثبت آن باشیم. شخص بنده دوست دارم که بنیاد یا کارگروه، سالانه اعلام کند چندتا از این پایان‌نامه ها را در کدام نقطه استفاده کرده است؟ خروجی پایان‌نامه‌های قبلی متاسفانه در هیچ جا دیده نشد و من به عنوان عضوی از جامعه این توقع را دارم که خروجی مباحث حمایتی در حوزه مد و لباس را در فرهنگ و پوشش مردم شاهد باشیم. متاسفانه کم کاری زیاد است و می‌توان در این بخش بیشتر فعالیت کرد.

در ادامه مهدی منصورزاده ـ مدیر گروه دانشگاه فرشچیان ـ نیز اظهار کرد: یک مشکل این است که علی‌رغم اینکه مقطع کارشناسی، پایه تربیت دانشجویان است اما مورد غفلت واقع شده است. عاملی که اندکی هم ما را دلسرد کرد این بود که سرفصل‌ها را به روز کردیم اما به دلیل رشد و توسعه فضای مجازی تغییر ندادیم. محوریت دانشگاه ما استاد ـ دانشجویی است و اینگونه نیست که مانند سایر دانشگاه‌ها گروهی کار کنیم. تمرکز اصلی ما تقویت اساتید دانشگاه است.

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

وی افزود: تلاش کردیم به جای اینکه ورکشاپ ها را برای دانشجویان برگزار کنیم، ورکشاپ و نشست‌ها را برای اساتید برگزار کنیم و کلاس درسی اساتید را داشته باشیم و در عین حال دانشجو را برای مباحث پژوهش تقویت کنیم که لازمه این کار هم بروز رسانی سرفصل‌هایی بود که بسیار عقب بود.

او تاکید کرد: دانشجویان باهوش نسل جدید از خیلی مباحث جلوتر هستند. زمانی که در دانشگاه تهران ـ جنوب، نرم‌افزار تدریس می‌کنم دانشجویان حتی ایده‌های خلاقانه‌ای فراتر از هوش مصنوعی مطرح می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه پدیده «فشن» به معنای واقعی کلمه در کشور ما وجود ندارد، اظهار کرد: تمرکز ما به درست باید بر حوزه مد و لباس اسلامی باشد. الان واقعا این حوزه به بیراهه می‌رود، کاری به دغدغه‌های سیاسی نداریم اما پوشش باید چهارچوب خاصی داشته باشد.

او با تاکید بر اهمیت حمایت از هوش مصنوعی در این بخش، تصریح کرد: اگر منابعی وجود دارد خوب است که در اختیار این بخش قرار گیرد و پروژه‌ها به روز شده پیش برود. متاسفانه بخش آموزش هم مغفول مانده است و باید کاری کرد که اساتید هم حمایت شوند تا انگیزه کافی داشته باشند. در این زمینه اگر کارگروه می‌تواند حمایت کند باید اقدام کند. با افزایش حمایت‌ها، فضایی به وجود می‌آید که از ولنگاری فضای مد و لباس فاصله می‌گیریم و این مهم با حمایت مسئولین آموزش و پژوهش در این زمینه میسر می‌شود.

صغری اسدی نماینده دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و عضو هیات علمی دانشکده فنی شریعتی نیز اظهار کرد: بنده در دانشگاه آزاد و شریعتی تدریس می‌کنم و باید بگویم پتانسیل دانشگاه شریعتی ثابت شده است و نشانگر پشتوانه قوی عملی و پژوهشی این دانشکده است. در دانشگاه آزاد هم برخی از دانشجویان بسیار خوب کار کرده‌اند و تولیدات بسیار خوبی از این پایان‌نامه ها دارند.

لباسی طراحی می کنیم که دهه هشتادی ها هم بپوشند/ ظرفیت لباس اقوام در آستانه انقراض!

او تاکید کرد: دانشجویی داریم که برای لباس فرم مدارس از لباس های ترکمن ایده گرفته و بیش از ۲۰۰ طرح زده است که همگی هم قابلیت اجرا دارند. دانشجویان مستعدی داریم که خلاقیت آنها به دلیل حمایت نشدن مالی به هرز می‌رود و پس از فراغت از تحصیل در رشته‌های غیر مرتبط، مشغول به کار می‌شوند؛ درحالی که باید حمایت شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های موجود در زمینه سایزبندی پوشاک اشاره کرد و گفت: موضوع سایزبندی که دوستان به آن اشاره کردند یک دغدغه مهم است که بنده هم چندین سال است که به بنیاد تذکر می‌دهم تا این موضوع را حتی در ابعاد کوچک در تهران پوشش دهند تا دانشگاه با کمک صنعت، یک سایزبندی درست برای تولیدات ارائه شود. الان متاسفانه سایزبندی لباس‌ها درست نیست و این مشکل بسیار بیشتر هم شده است.

او توجه به لباس نوجوان را موضوعی مهم خواند و گفت: فقط ابعاد کوچک شده لباس بزرگسالان را برای نوجوانان استفاده می‌کنیم که هیچ تناسبی با روحیه آنها ندارد و حتی این آموزش غلط را می‌دهد که بزرگ‌تر از سن خود رفتار کنند.

فاطمه همتی مدیر گروه دانشگاه هنر معماری و پارس نیز اظهار کرد: در خصوص صحبت‌های آقای آشتیانی پیرامون ۲۰ میلیون حمایت مالی از دانشجویان، باید بگویم که بنده همین الان پایان‌نامه‌ای دارم که تنها بخش عملی آن ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. در بخش کارشناسی ارشد بسیار پر و پیمان تر از این هزینه داریم. دانشجویان ما اکنون کار تئوری و عملی قوی انجام می دهند. به عنوان مثال دانشگاه الزهرا یک کار جزئی انجام می‌دهد اما ما کالکشن کاملی از آنها می گیریم.

وی افزود: این مبحث مالی که ایشان به آن اشاره کردند خیلی کم است، چون پروژه‌های دانشجویان ما سنگین است و این هم به توانمندی آنها برمی گردد.

او تاکید کرد: ما باید پل ارتباطی با وزارت میراث فرهنگی، نمایشگاه‌ها یا سایر قسمت‌هایی که دانشجویان بتوانند کار پژوهشی انجام دهند و یا با کارخانه ها داشته باشیم.

وی با اشاره به فعالیت دانشجویان در زمینه مد پایدار، تصریح کرد: با این حال هیچ کارخانه‌ای با آنها همکاری نکرد و دانشجو موظف بود که از هزینه شخصی پول پارچه را بدهد؛ درحالی که طرح مد پایدارِ دانشجو به گونه‌ای بود که بتواند از ضایعات پارچه‌ای که کارخانه ها تولید می‌کنند استفاده کند اما با این حال باز هم کارخانه‌ای از آنها حمایت نکرد.

همتی تاکید کرد: این درحالی است که در مد پایدار به دنبال این هستیم که اضافه خرجی نداشته باشیم و در عین حال به محیط زیست هم آسیبی وارد نکنیم. متاسفانه همکاری نکردن صنعت در این رشته بیداد می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت دانشجویان در فضای مجازی و اینستاگرام،‌ اظهار کرد: اما این موضوع به اندازه کافی به شناخته شدن آنها کمک نمی‌کند درحالی که باید در بازار کار حمایت شوند.

در پایان سجاد لطفی مدیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به صحبت‌های اساتید دانشگاه اظهار کرد: متن قانون نیز بر تحصیلات تکمیلی تاکیدی ندارد و بحث تحقیقات و رساله‌های متفاوت مطرح است. می توانیم به فراخور رشته بازبینی داشته باشیم تا آن جا که لازم است مداخله داشته باشیم. این نیز حمایت است و کامل نمی‌توانیم هزینه‌های یک پژوهش را تقبل کنیم؛ چرا که محدودیت‌های خود را داریم اما حمایت معنوی را در نظر خواهیم گرفت. باید ملاحضات صنعت نیز در نظر گرفته شود اما با هدایت اساتید با افتخار در خدمت خواهیم بود تا حتی اگر لازم است یکسری نگرش‌های ذهنی نیز در صنعت تغییر کند. 

او گفت: هدف کلان ما ارتقاء سطح طراحی در طراحان و بخش‌های طراحی در صنعت و صنف است؛ صنایع باید به این مسئله برسند که به اتاق‌های مجرب طراحی نیاز دارند و آورده و ورودی به جز خروجی های دانشگاه نخواهند داشت. خروجی ها نیز باید نیازمندی‌های صنعت را بداند و نقش آفرینی کند. 
 

شورا

 

در بخش پایانی این مراسم با حضور اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس و اساتید دانشگاه از پوستر فراخوان حمایت از پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی حوزه مد و لباس در نیم سال اول تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ رونمایی شد.

 

🎥 لینک گفتگوی تصویری / ببینید 

 

شورا
شورا
شورا
شورا

۹ آبان ۱۴۰۲ ۰۹:۰۴
روابط‌عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور |