اخبار

نامه اعضای دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ایران به مدیرکل آیسسکو در دفاع از ایران

نامه اعضای دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ایران به مدیرکل آیسسکو در دفاع از ایران

بسمه تعالی

 

 

آقای سالم بن محمد المالک

مدیرکل محترم آیسسکو

 

وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْکِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ ۖ وَقُولُوا آمَنَّا بِالَّذِی أُنْزِلَ إِلَیْنَا وَأُنْزِلَ إِلَیْکُمْ وَإِلَٰهُنَا وَإِلَٰهُکُمْ وَاحِدٌ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ (آیه ۴۶ سوره عنکبوت). و با اهل کتاب، جز به شیوه‏اى که نیکوتر است، مجادله نکنید، مگر کسانى از آنها که مرتکب ظلم و ستم شده‏اند و بگویید: به آنچه بر ما و بر شما نازل شده ایمان آورده‏ایم و خداى ما و خداى شما یکى است و ما همه فرمانبردار اوییم.

هرگاه سیاستمداران در گفتمان‌ و تفاهم با یکدیگر باز می‌مانند و به بن بست می‌رسند، این عنصر فرهنگ و آموزش است که با حفظ روابط میان ملت‌ها، صلح و امنیت جهانی را تضمین می‌کند. از آنجا «که اسلام دین صلح، بردباری و گشاده‌رویی، روشی از زندگی و نیروی معنوی، انسانی، اخلاقی، فرهنگی و متمدن است، و آن‌که اسلام سهم سازنده و اساسی در بنای جهان اسلام و پیشرفت تمدن بشری داشته و خواهد داشت» (مقدمه اساسنامه آیسسکو)، لذا به درستی کشورهای عضو آیسسکو، هدف از تاسیس این سازمان را «تحکیم تفاهم بین ملت‌ها در داخل و خارج از کشورهای عضو و مشارکت در برقراری صلح و امنیت در جهان به هر وسیله ممکن، به ویژه از طریق آموزش، علم، فرهنگ و ارتباطات» می‌دانند (بند «ب» ماده ۴). مواضع مشابه کشورهای اسلامی را می‌توان در اساسنامه یونسکو یافت، لیکن با کمال تاسف امروزه شاهد آنیم که سیاستمداران کشورهای مدعی حمایت از حقوق بشر و گفتگوهای فرهنگی، همواره ضمن نقض آن حقوق، تعهدات بین‌المللی خویش را نادیده می‌گیرند. برخلاف مفاد دو میثاق بین‌المللی حقوق بشر، ملت ایران سالهاست که قربانی انواع تحریم‌های غیر قانونی در حوزه‌های دارویی، غذایی و اقتصادی است، امری که همواره با سکوت سیاسی کشورهای «بشردوست» همراه بوده است. ملت ایران نسبت به غنای فرهنگی و آرمان‌های مترقی انقلاب خود آگاهی دارد و تحریم‌های اقتصادی مذکور نتیجه‌ای جز استقلال و پویایی نداشته است. البته که جامعه بین‌المللی، بویژه کشورهای اسلامی، امروز کاملا هشیار و نسبت به چنین اقدامات غیرقانونی و ناجوانمردانه آگاه است. لیکن سکوت نهادهای بین‌المللی در قبال رفتارهای غیرقانونی برخی کشورها، موجب دوری هرچه بیشتر آن نهادها از هدف راستین خود و عدم دستیابی به اهداف مشروع و مترقی بشری خواهد شد.

علاوه بر تحریم‌های دارویی، غذایی و اقتصادی برای ایرانیان، در کمال بهت و ناباوری شاهد آنیم که وزرای فرهنگ و هنر و آموزش بهمراه معاونان فرهنگی و آموزشی آنان از سوی برخی از کشورهای بظاهر فرهنگ دوست و خیرخواه ملت ها، مورد تحریم واقع شده اند!! براستی با این رفتارهای زشت غیرفرهنگی چه چیز را جستجو میکنند. در برابر ملت خود چه چیز برای گفتن دارند؟ شرم ندارند؟ تاریخ به آنها چه خواهد کرد؟

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ (آیه ۱۳ سوره حجرات). ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را از تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید، گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است!

البته به لطف و فضل پروردگار عالم، ایرانیان از همه این مشکلات عبور خواهند کرد و اقدامات غیرقانونی مذکور تنها برگ‌های سیاهی از تاریخ بشری خواهند بود. در طی ۴۴ سال اخیر، که زمان کمی هم نیست، ملت ایران همواره قربانی اقدامات یکجانبه گرایانه، غیرقانونی و غیردوستانه برخی از کشورهای مغرور و خودخواه و خودپسند بوده، و حقوق و کرامت انسانی آنها به کرات نقض شده است. با این وجود، در مقاطع حساس تاریخی، ایرانیان همواره به یاری همسایگانشان شتافتند، چراکه کمک به همنوعان و به ملت‌ها مظلوم و مصیبت دیده بشری، بدون هیچ تمایزی از حیث نژاد، زبان، جنسیت، دین و مسلک و مرام، را بر خود فرض می‌دانند.

 

آقای سالم بن محمد المالک/مدیرکل محترم آیسسکو

 

جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز احترامات ویژه برای جناب عالی، با توجه به ماهیت غیر سیاسی و فرهنگی سازمان آیسسکو، که سیاستمداران را به مدارا و رعایت احترام متقابل و حفظ حقوق انسان ها تاکید دارد، در صورتیکه صلاح بدانید، مطابق اهداف ذکر شده ذیل ماده ۴ اساسنامه، طی صدور بیانیه ای در دفاع از حقوق ملت ها و حفظ جایگاه فرهنگ و همچنین ضرورت حفظ همکاری‌ها و گفتگوهای فرهنگی در جهان تاکید نمایید.

ما ایرانیان اعتقاد داریم که بنیان و اساس یک جامعه بر فرهنگ و آموزش آن استوار است. بی تردید تحریم کنندگان باتفاق برآن شدند تا بلکه بتوانند ملت با صلابت و مستقل ایران استوار را از اهداف آرمانی‌شان بازدارند و البته مثل گذشته ناکام خواهند ماند.

امیدواریم با همکاری جناب عالی و همکارانتان، در اجلاس پیش رو با طرح های پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران، در جهت توسعه و پایداری فرهنگ صلح، جوامع مظلوم را یاری نماییم.

 

با بهترین سلام ها

اعضای دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ایران

۲۳ مهر ۱۴۰۲ ۱۰:۲۷