اخبار

وزیر فرهنگ در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور

فیلم سینمایی شهدای مرزبانی ساخته می‌شود/ تقدیر وزیر فرهنگ از برگزاری حماسه اربعین

فیلم سینمایی شهدای مرزبانی ساخته می‌شود/ تقدیر وزیر فرهنگ از برگزاری حماسه اربعین
وزیر فرهنگ در هشتصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن تقدیر از حضور با شکوه مردم ایران در آیین اربعین حسینی ؛ از مردم و دولت عراق جهت میهمان نوازی و میهمان دوستی در ایام برگزاری باشکوه حماسه بزرگ اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: امسال شواهد نشان داد که عزم ملی برای برگزاری این مراسم اتفاق افتاده و با تشکیل ستاد اربعین در دولت مردمی چنین انتظاری هم می‌رفت

 

هشتصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور امروز سه شنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ به ریاست محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و به دبیری سید مجید امامی با حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی در اتاق کنفرانس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور، محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این مطلب افزود: در حماسه اربعین و ایام مشابه کار دولت حمایت و تسهیل گری است و کار اصلی در دست مردم است. امسال اتفاق مهمی رقم خورد و مردم استان‌های مختلف کشور از جمله استان‌های اهل سنت مشارکت عظیمی در برگزاری این مراسم داشتند. حتی استان‌های سنی نشین عراق مثل اربیل، سلیمانیه و کرکوک و حتی پیروان ادیان الهی دیگر مثل آشوری‌های ارومیه نیز با برپایی موکب‌ در مسیر راهپیمایان اربعین حضور جدی و فعالی داشتند.

اسماعیلی به تقدیر رهبر انقلاب از نیروی انتظامی برای تامین نظم و امنیت مرزها و مسیرهای منتهی به کربلای حسینی اشاره کرد و گفت: امسال تمهیدات ویژه ای برای عبور و مرور زائران ترتیب داده شده بود به طوری که در مرزها کمتر از یک ساعت کارهای مربوط به ویزای زائران انجام می شد. امسال بیش از ۴میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی حضور داشتند و رضایت عمومی از تسهیلات تدارک دیده شده برای این امر بیش از ۷۰ درصد بود. امسال به همت مسئولان و نهادهای مردمی تسهیلات ویژه برای زائران از جمله تامین آب شرب، کالاهای فرهنگی و هنری فراهم شده بود.

وی افزود: راهپیمایی اربعین امسال نشان داد شرایط و سختی گرما نمی‌تواند زائران را از این حرکت بزرگ بازدارد. امسال با وجود گرمای هوا تنها حدود ۲ درصد از زائران به صورت هوایی به کربلای معلی سفر کردند و بقیه همگی با پای پیاده این مسیر را طی کردند.  پیشانی همه حرکت‌های فرهنگی موضوع اربعین قرار دارد و باید به آن اهتمام داشت. این حرکت هیچ ارتباطی به ملت خاصی ندارد و یک حرکت تمدنی به سمت امام محسوب می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری جلسه روز گذشته شورای عالی سینما به ریاست معاون اول رئیس جمهور، گفت: در این جلسه ۹ دستور جلسه به تصویب رسید و مصوبات سال گذشته نیز اجرایی شد. طبق مصوبات امسال همه انجمن های سینمایی در شهرهای مختلف در مجموع ۱۸۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند که قرار است در روزهای آینده به حساب این انجمن‌ها واریز شود.

اسماعیلی تاکید کرد: امسال برای اولین بار در ایام محرم و صفر حوزه موسیقی با اجرای کارهای موسیقایی با موضوع مذهبی فعال بود که از جمله آن ها می‌توان به برگزاری کنسرت سمفونیک سوگ شفق اشاره کرد که روایتی از حماسه کربلا است که در روزهای گذشته در سالن همایش‌های برج میلاد در ۵ پرده برگزار شد.

وی تصریح کرد: در کشوری که بیش از ۸۰ درصد مردم برای امام حسین (ع) لباس سیاه بر تن می‌کنند، مگر می‌شود مسئولان فرهنگی هنری کشور بی تفاوت بنشینند و کاری نکنند. از موهبت‌های انقلاب اسلامی و برکت خون شهدا و رهبری حکیمانه امامین انقلاب همین است که کارهای فرهنگی هنری خوبی در این مسیر انجام می‌شود.

وزیر فرهنگ در ادامه با اشاره به تدوین نهایی سند موسیقی و ارسال آن برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی آماری از برنامه‌های فرهنگی و تامین زیرساخت‌های کشور و اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان به این حوزه خبر داد که از نمونه برجسته آنها می‌توان به تاسیس بزرگترین کتابخانه خاورمیانه در اراک اشاره کرد.

اسماعیلی با اشاره به حمله ارتش شوروی در شهریور سال ۱۳۲۰ به شهر بیله‌سوار به قصد اشغال نظامی ایران که با مقاومت چند تن از جوانان منطقه روبرو شد، از ساخت فیلم سینمایی از سوی بنیاد سینمایی فارابی برای بزرگداشت مقام و جایگاه شهید بایندور و شهدای مرزبانی خبر داد.

در بخش دیگری از جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور موضوع کمیسیون تقویم و نامگذاری بعضی از روزهای کشور به اسامی خاص مطرح شد

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ ۱۱:۴۵
روابط‌عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور |