اخبار

اربعین ذیل شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گیرد

اربعین ذیل شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گیرد
حجت‌الاسلام و المسلمین امینی در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهران که با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد، با بیان اینکه بیش از ۶٠ درصد از زوار اربعین از مرز مهران تردد می کنند، گفت: امسال از ابتدای محرم تا دهم محرم، ۲۴٠ هزارنفر زائر از مرز مهران تردد کرده‌اند
 


حجت‌الاسلام و المسلمین امینی در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهران که با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد، با بیان اینکه بیش از ۶٠ درصد از زوار اربعین از مرز مهران تردد می کنند،  گفت: امسال از ابتدای محرم تا  دهم محرم، ۲۴٠  هزارنفر زائر از مرز مهران تردد کرده‌اند و پیشنهاد می‌شود که با توجه به این امر، مهران به عنوان منطقه ویژه فرهنگی استان معرفی شود. 

وی با انتقاد از رویکرد و عملکرد صدا و سیما در تبلیغات برای تردد و عبور از سایر مرزهای غرب کشور به کشور عراق گفت: صدا و سیما با رعایت مؤلفه‌های تبلیغات درست، از تخریب مرز مهران پرهیز کند.
 
امام جمعه مهران همچنین تقدیر از مردم مهران که به رایگان پذیرای زایران و مهمانان هستند را نیز ضروری دانست و بر ممنوع کردن تغییر کاربری مواکب از خدماتی به تجاری تأکید کرد.
  
رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مهران در ادامه گفت: تمام زیرساخت های اربعین در مناطقی خارج از شهر مهران است و زیرساخت‌های اربعین در داخل شهر مهران بسیار ضعیف است و لازم است که مسئولان به این امر توجه کنند. 

وی با اشاره به اینکه اصل رویداد اربعین فرهنگی است، اظهار کرد:  از سال ۱۳۸۹ که رویداد بزرگ اربعین در مهران شکل گرفته است در این مدت ردیف بودجه فرهنگی برای اربعین در نظر گرفته نشده است و لازم است که به این مهم نیز توجه شود.  
وی با اشاره به اجاره منازل مسکونی توسط ادارات و وزارتخانه‌ها برای مقامات به صورت اختصاصی، گفت: مردم مهران آمادگی در اختیار قرار دادن خانه‌های خود به صورت رایگان را دارند، اما ادارات با پرداخت هزینه‌های سنگین باعث بالا رفتن هزینه اجاره‌ها و حاشیه نشینی مردم و مشکلات بسیار زیادی برای مستاجران شده‌اند. 

حجت السلام‌ و المسلمین امینی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی که اربعین یک امر جهانی است و باید جهانی‌ تر شود، گفت: در این راستا برگزاری کنگره جهانی اربعین با دعوت از دانشمندان و متفکران دنیا با رایزنی با نهادهای فرهنگی قابل انجام است.  

وی تصریح کرد:  جهت احترام به زائرین اربعین، نهادهای انتظامی در انتخاب یگان های ویژه اعزامی به مهران گزینشی عمل کنند و  اعزام نیروهای امنیتی به مرز مهران، گروهانی و گردانی انجام نگیرد.  

حجت‌الاسلام امینی همچنین پیشنهاد کرد:  در  دانشگاه‌های افسری واحدهای عمومی با موضوعات اربعین ارائه شود. 

امام جمعه مهران در پایان این نشست پینشهاد کرد: اربعین از ذیل اداری بودن و وزارتی بودن بیرون آمده و ذیل شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گیرد

🌐 rubika.ir/smajid_emami

شورا
📌 روابط‌ عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور.
 zil.ink/pcci_ir
🆔 ما را در شبکه های اجتماعی با آدرس @pcci_ir دنبال کنید.

۲۸ اَمرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۲