اخبار

در آستانه روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نشست تخصصی بررسی تطبیقی جایگاه خانواده برگزار شد

برگزاری نشست بررسی تطبیقی جایگاه خانواده از منظر اسلام و اسناد بین‌المللی»

برگزاری نشست بررسی تطبیقی جایگاه خانواده از منظر اسلام و اسناد بین‌المللی»
به همت اداره کل بین الملل معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و دبیر کار گروه بین المللى رویداد خانواده و فرهنگ عامه؛ نشست تخصصی بررسی تطبیقی جایگاه خانواده از منظر اسلام و اسناد بین‌المللی» در محل این معاونت برگزار شد
  

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور به نقل از روابط عمومی رویداد ملی خانواده و فرهنگ عامه ؛ در این نشست که با حضور اندیشمندان و صاحب نظران حوزه خانواده برگزار گردید زوایای موضوع از منظر اسلام، اسناد و هنجارهای بین‌المللی، نظام حقوقی ایران، جامعه‌شناسی و روانشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، ضمن تاکید بر جایگاه خانواده، لزوم تحکیم آن و برخی برنامه‌ها و اقدامات این معاونت در پاسداشت و حمایت از خانواده تصریح نمود در مواجهه با تهدیدات موجود برای خانواده باید تدابیر علمی و عملی با جدیت مورد توجه ویژه باشند. 
 

شورا

وی در ادامه افزود: رویداد خانواده و فرهنگ عامه با 9 کارگروه، در محورها و قالب‌های مختلف، در دو‌ بعد ملی و بین‌المللی آغاز به کار نموده که تمام کشور حتی محله ها و شهرستان ها را در برمی‌گیرد و تلاش شده وجوه مختلف خانواده با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاهی و مردمی در نظر گرفته شود. 

دکتر علاسوند عضو پژوهشکده زن و خانواده ضمن اشاره به اینکه بحث خانواده یا فشار بر خانواده یک مسئله داخلی نیست و موضوعی تخاصمی در اروپا و آمریکا نیز هست افزودند
اختلاف ما با غرب بر سر حقوق زن نیست دعوای ما یک دعوای معناشناختی است که هرجا بخواهیم با اصلاحیه به قرائت غربی یا بین المللی در موضوع زن و خانواده نزدیک کنیم در موضوعات دیگر مشکل پیدا خواهد شد. 
این‌ها دسته‌ای بزرگ از مفاهیم هستند که با جریان غالب غربی در حال حرکت موازی هستیم و پیدا کردن تقاطع در این مسیر امکان پذیر نیست.
در ادامه، دکتر عظیم‌زاده از فقدان تعریف خانواده معیار در اسناد قانونی
در نظام جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود در بین جامعه شناسان و متخصصان حوزه علوم اجتماعی تعاریفی صورت گرفته ولی در اسناد بالادستی، در سندهایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم در لایحه حمایت خانواده، فقط خانواده تعریف شده و سنجه‌ای برای اینکه خانواده معیار چیست و چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی دارد وجود ندارد.

دکتر شالچی دیگر سخنران این نشست بودند که ساماندهی جامعه را به دو گونه قانونی و اخلاقی تبیین نمودند و افزودند در غرب این تنظیم مناسبات توسط نظام حقوقی صورت می‌گیرد ولی مفهوم خانواده که ما در نظر داریم در آن حفظ نمی‌شود و این یک چالش جدی است.

در ادامه نشست، حجت‌الاسلام دکتر سالاری فر به عبور از  فمینیسم و ورود به مرحله جنسیت زدایی اشاره نمودند و افزودند این موضوع، پایه تحولات روان‌شناختی بوده است که تاثیر مستقیم بر الگو و مناسبات خانواده داشته است.

سخنران پایانی این نشست دکتر خوارزمی بودند که تعریف غرب از خانواده را در راستای تعریف خانوار به‌عنوان یک واحد اقتصادی معرفی نمودند به گونه‌ای که مدیریت اجتماعی و اقتصادی برای دولت‌ها امکان‌پذیر باشد. وی افزود در همه آژانس‌های بین‌المللی و کنوانسیون‌ها بحث این است که خانواده چطور باید موتور توسعه باشد و این با تعریف ارزشی ما از خانواده متفاوت است.
۱۳ اَمرداد ۱۴۰۲ ۲۲:۴۰
روابط‌عمومی و اطلاع رسانی شورای فرهنگ عمومی کشور |