اخبار

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مسئله موسیقی یک مسئله فرهنگ عمومی است

مسئله موسیقی یک مسئله فرهنگ عمومی است
هفتصد و نودمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور به ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری سیدمجید امامی و سایر اعضا و میهمانان، صبح سه شنبه چهارم دی ماه 1401 در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، در بخش دستور اصلی جلسه، پیشنویس بیانیه راهبردی مسئله موسیقی و ساختار حکمرانی «فرهنگ عمومی و موسیقی در ایران امروز، بررسی و نتایج پژوهشی با موضوع ارائه شد و در همین راستا اعضای شورا نظرات کارشناسی خود را مطرح کردند.»

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سکاندار و سیاستگذار عرصه موسیقی با بیان این موضوع که موسیقی در زندگی روزانه مردم جاری و جدانشدنی است، گفت: با توجه به نتایج تحقیقات و استفاده متوسط ۱۴۱ دقیقه موسیقی روزانه توسط جوانان، باید گفت که مسئله موسیقی یک مسئله فرهنگ عمومی است و باید درباره آن تامل بیشتری شود. شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر رویکرد مثبت به موسیقی و میراث ملی موسیقی و ضرورت نگاه فرصتی به این حوزه، در چارچوب فناوری و نظریه درخشان فقهی و نگاه عالمانه مقام معظم رهبری، عمل خواهد نمود. رئیس شورای فرهنگ عمومی ادامه داد: در کنار بحث موسیقی باید سرود که از محصولات نهضت امام (ره) است و از ابتدای انقلاب سرودهای خوانده می شد و بعدها به این سرودها موسیقی هم اضافه شد، مورد توجه باشد بنابراین برای تولید سرودهای ماندگار و تاثیرگذار، استفاده از موسیقی اجتناب ناپذیر است. ولی در بحث موسیقی باید مطابق چارچوب نظریه حکومتی حرکت کنیم و در عین حال محذوراتی که در حاکمیت دینی وجود دارد، نیز باید در نظر گرفته شود. بی سیاستی ها و بی تدبیری های ادوار گذشته، موجب بسیاری از ریزشها و آسیبها در حوزه موسیقی شده است. با تغییر گفتمان و با موضوع و عنوان درست، گاهی یک مسئله متشابه تبدیل به یک مسئله مقدس میشود و این همان اتفاقی بود که برای سرود ملی افتاد که بدون موسیقی اثرگذار نیست.
وی خاطر نشان کرد: باید از حوزه موسیقی با یک ادبیات دقیق و عالمانه، حداکثر استفاده را برای ترویج مفاهیم انقلاب انجام دهیم و با محتوا، مضمون و عنوان مناسب نظام ارزشیمان در عرصه موسیقی، میتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. در حال حاضر در معاونت امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دفتر سرود و آهنگهای انقلابی را راه اندازی کردهایم و امسال در جشنواره دهه فجر، بخش ویژهای به این موضوع اختصاص داده ایم. با توجه به اثرگذاری آن، در حال حاضر در مساجد 4000 گروه سرود وجود دارد. پس وقتی گروه سرود وجود دارد، باید آموزش موسیقی هم داشته باشیم. بنابراین در این حوزه باید از ادبیات اجماعی استفاده کرد.
گفتنی است جلسات شورای فرهنگ عمومی کشور هر دو هفته یکبار به ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورا، سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و اعضای اصلی و میهمان برگزار می شود و به مسائل روز فرهنگی کشور می پردازد.

 

«مساجد هسته سخت انقلاب هستند و باید از این ظرفیت تاثیرگذار آنها استفاده شود»


محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به مردمی بودن دولت سیزدهم در این جلسه گفت: دولت سیزدهم یک دولت انقلابی و مردمی است و باید بتوانیم کارها را به صورت مردمی انجام داده و ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته باشیم. بنابراین دولت سعی دارد تا بیشترین ارتباط خود را با هسته سخت انقلاب یعنی مساجد و تکایا که فضاهای اصلی نهضت امام (ره) نیز هستند، حفظ و تقویت کند. در همین راستا همانند هفته دولت که وزرا در مسجد حضور داشتند، مقرر است که این حضور به صورت متراکم در مساجد ادامه داشته و مسئولین از طریق مساجد با مردم و محلات در ارتباط باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد بسیار عظیم است و باید از این ظرفیت تاثیرگذار حداکثر استفاده را برای هدایت و راهبری نقش مردم در مراسم و مناسبتهای مختلف انجام داد.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام کمال خداداده رئیس ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز به برگزاری مراسم باشکوه دهه فجر با محوریت مساجد اشاره کرد و گفت: مساجد در دهه فجر نقش مهمی دارند و در این ایام مناسباتی همچون اعتکاف، میلاد حضرت علی(ع)، روز مبعث و دهه مبارک فجر با هم آمیخته شده اند که می توان از این ظرفیت ملی و دینی برای ایجاد وحدت، نشاط و مردمی سازی جشنها استفاده کرد.
وی افزود: دهه فجر امسال بر همت و همکاری همه ارکان، کارگزاران و حلقه های میانی مردم انقلابی موضوعیت دارد و برای مردمی برگزار کردن برنامه ها جای مناسبتر از مساجد نیست. حدود 80 هزار مسجد در تمام نقاط کشور و حدود ۱۱ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد، ظرفیت خوبی برای مدیریت این امر خطیر و مهم است. مساجد به عنوان تابلوهای انقلاب، نقش مهمی در محوریت برگزاری این مناسبات ملی و مذهبی دارند. خداداده درباره برنامه هایی که در این ایام برگزار خواهد شد گفت: افتتاح 12 کتابخانه در کانونهای فرهنگی، هنری مساجد، راه اندازی 250 کانون تخصصی و اختصاصی زنان در مساجد، رونمایی از 4 سرود فاخر، 200 اجرای میدانی در میادین شهر و پخش آنها از سوی صدا و سیما به صورت زنده، نورافشانی در ۱۱ هزار نقطه در شهرها و محلات مختلف کشور توسط مساجد به صورت مردمی در شب 22 بهمن، اعتکاف دانش آموزی در ایام اعتکاف و دهه فجر با هماهنگی آموزش و پرورش در 900 مسجد که رسوب پیوند نوجوانان با مسجد در این ایام، نشاط جوانی را به مساجد به ارمغان خواهد آورد. رویدادهای مردمی سازی جشن از جمله آدمک سازی توسط نوجوانان و هجو دشمنان، ساخت پلاکاردهای 
دست ساز مردمی، پویش مردمی «سهم من» با رویکرد هر یک از ما در پیشرفت یا ناکامی انقلاب سهیم هستیم، از جمله برنامه هایی هستند که در این ایام برگزار خواهد شد.

۴ بهمن ۱۴۰۱ ۲۳:۴۴