اخبار

امامی: حضور پرقدرت برندهای ایرانی در بازار، قاچاق پوشاک و تولید زیر پله‌ای را کاهش می‌دهد

امامی: حضور پرقدرت برندهای ایرانی در بازار، قاچاق پوشاک و تولید زیر پله‌ای را کاهش می‌دهد
رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت فعالیت برندهای داخلی تولید مد و پوشاک ایرانی- اسلامی گفت: نفوذ برندها در بازار مخاطبان چند ۱۰ میلیونی حجاب در ایران باید چنان باشد که دیگر شاهد عرضه بعضا پوشاک قاچاق و تولید زیر پله‌ای و تولید پوشاک غیرفرهنگی نباشیم.

سید مجید امای روز دوشنبه - سوم مردادماه - در گفتگویی در مورد نمایشگاه «ایران ویژند» اعلام کرد: جشنواره مُد و لباس فجر از سویی برای استعدادیابی و کشف آثار و گزینه‌های برتر، الهام‌بخش و سرآمد در عرصه هنر طراحی لباس، ملزومات و حجاب تلاش می‌کند و از سوی دیگر بهانه‌ای است برای اتصال قاطع بین نظام طراحی، تولید و مصرف پوشاک و مُد، که ماموریت فعالان حوزه حجاب و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در طول سال است. 

وی افزود: ستاد جشنوار مُد و لباس فجر برای تحقق این مأموریت خود به این نتیجه رسید که بخش نمایشی غیر رقابتی که عموم مردم باید آن را بپسندند و بتوانند در آن خرید هم داشته باشند، با فاصله از بخش رقابتی و در محیط مناسب‌تری برگزار بشود لذا «ایران ویژند» عنوانی برای بخش غیر رقابتی جشنواره مُد و لباس فجر است. 

رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اشاره به اینکه گاهی به ما پیشنهاد داده می‌شود که رویدادهای اختصاصی مانتو، لباس نوجوان و ... برگزار کنیم، تصریح کرد: علی رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، برگزاری رویدادهای متعدد مُد و لباس توسط بخش خصوصی و دولتی در کشور انتظارات از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور را برآورده نکرده است. بنابراین معتقدیم باید بخش غیردولتی را در برگزاری چنین رویدادهایی حمایت کنیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خاطر نشان کرد: کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در همکاری با وزارت آموزش پرورش، سازمان صدا و سیما، وزارت صمت و دیگر اعضای کارگروه خصوصاً اتحادیه صنف پوشاک تهران و شبکه فراگیر حجاب و عفاف، نمایشگاه «ایران ویژند» را به عنوان بیانیه رسمی خود در خصوص ماهیت و وضعیت زنجیره تأمین نظام مُد و پوشاک ایرانی اسلامی می‌داند و معتقد است با حضور مردم می‌تواند اعتبار بخشی، اثرسنجی و ارزشیابی از فعالان حوزه مُد و لباس ایرانی اسلامی صورت بگیرد، فعالانی که از عرصه فناوری، آموزش تا صادرات پهنه پوشاک ایرانی اسلامی را شکل می‌دهند.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت برندهای داخلی تولید مد و پوشاک ایرانی- اسلامی، گفت: ما برندهای فعال در بازار را سربازان کارآمد و مسلح نظام مُد و پوشاک کشور می‌دانیم که در این جنگ نامتقارن فرهنگی میخواهند ملی- تاریخی- سنتی- دینی و ارزشی باشند.

امامی تصریح کرد: اگر یک فعال حوزه پوشاک حجاب نتواند در قالب یک نام و عنوان دارای ضریب نفوذ در بازار به رقابت در این عرصه بپردازد، در بهترین حالت یک نمونه آکواریومی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه ما با نمونه‌های آکواریومی نمیتوانیم به دریای مواج نظام مُد و پوشاک فکر کنیم افزود: به همین دلیل و با وجود فعالیت برندهای بزرگ و قابل قبول شامل بیش از ۱۵۰ برند ایرانی در حوزه مانتو، چادر و ملزومات حجاب و به همین تعداد هم تولیدکنندگان در حال رشد، اما چالش جدی را همچنان برندهای مقتدر، دارای شبکه توزیع و عمق نفوذ در بازار می‌دانیم.

امامی بر اهمیت حضور پر قدرت برندهای ایرانی در بازارهای داخلی تاکید کرد و گفت: ویژندهای عرصه تولید حجاب اسلامی باید بتوانند آنچنان نفوذی در بازار مخاطبان چند ۱۰ میلیونی حجاب در ایران داشته باشند که دیگر شاهد عرضه بعضا پوشاک قاچاق و همچنین تولید زیر پله‌ای و تولید پوشاک غیر فرهنگی در بازار نباشیم. 

وی حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برندهای داخلی را معنوی عنوان و خاطرنشان کرد: صنف و صنعت باید در تامین منابع مواد اولیه یاریگر این برندها باشند.

رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد توجه بیشتر برندها به استفاده از فناوری‌های‌نو و سبک پوشش و پوشاک گروه‌های مختلف مثل نوجوان و آقایان باشیم.

نخستین نمایشگاه تخصصی ایران ویژند در یک نگاه

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چارچوب رسالت های فرهنگی هنری خصوصا توسعه و تعالی نظام طراحی، تولید و تبلیغ مد و پوشاک ایرانی- اسلامی، افتخار دارد با تکیه بر توانمندی و نوگرایی طراحان، تولیدکنندگان و برند(ویژند) های موفق این حوزه، ذیل بخش غیر رقابتی یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر، نخستین نمایشگاه تخصصی ایران برند (۱۴۰۱) را در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار کند.

ایران برند (۱۴۰۱) نخستین نمایشگاه تخصصی حرفه ای است که برند(برند)ها تولیدکنندگان، مؤسسات (تک منظوره و چندمنظوره) و شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه های مختلف طراحی مد و پوشاک (طراحی لباس و پارچه، محصولات حجاب و پوشش اسلامی، کیف و کفش، زیورآلات و تزئینات، بسته بندی و صنایع وابسته را گرد هم آورده است.

حضور بیش از هزار محصول در بیش از ۱۰۰ غرفه با حضور پوشش خبری بیش از ۲۰ همکار رسانه ای شامل تلویزیون، خبرگزاری ها، رادیو، روزنامه، مجلات تخصصی و رسانه های آنلاین و .. از جمله ویژگیهای این نمایشگاه است.

این رویداد هنری با تکیه‌بر توانمندی طراحان، تولیدکنندگان و برندها از بخش غیررقابتی یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر، میزبان علاقه‌مندان و فعالان صنایع نساجی و پوشاک در رشته‌های گوناگون است.

جمعی از فعالان حوزه مد و لباس شامل تولیدکنندگان، مدیران مؤسسات تک منظوره و چند منظوره و شرکت ‌های دانش‌ بنیان فعال در حوزه ‌های طراحی پارچه و لباس، محصولات عفاف و حجاب، کیف و کفش، زیورآلات و بسته ‌بندی در این رویداد جدیدترین دستاوردهای خود را در معرض دید عموم قرار داده اند.

نمایش، پایش، ارزشیابی و ترویج لایه‌ها و فعالان و فعالیت‌های مختلفی که در زنجیره تامین مد و پوشاک ایرانی اسلامی نقش دارند، حمایت از تولیدکننده ‌ها و برندهای ایرانی در حوزه پوشاک و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و نمایش توانمندی آنها به عنوان اصلی ترین هدف برگزاری این رویداد عنوان شده است.

این نمایشگاه با حضور بیش از ۲۵ استان، بیش از ۲۰ کشور به عنوان شرکت‌کننده -عمدتا کشورهای منطقه هستند- و همچنین بیش از ۱۰۰ فعال حوزه مد و لباس پوشاک ایرانی اسلامی برگزار شده است.

همچنین انواع شرکت‌کنندگان از خانه‌های خلاق و فناوری‌های پارچه تا شتاب دهنده‌های صادرات و بسته‌بندی که البته در وسط این مدار، تولیدکنندگان مانتو، چادر و پوشاک ایرانی اسلامی قرار دارند، هستند.

گروه های کالایی ایران برند شامل محصولات و برندهای پوشاک زنانه استانهای کشور، چرم، سامانه مد و لباس کشور، دانشکده مهارت و کارآفرینی پوشاک، چادر ایرانی و روسری است.

نمایشگاه  مد و لباس ایرانی اسلامی فجر با مشارکت استان های کشور، پاویون کشور افغانستان و چین در فضایی به مساحت سه هزار متر مربع در سالن ۳۱ دایر است.

نخستین نمایشگاه تخصصی ایران برند از تاریخ ۲ تا ۵ مرداد ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱5 در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران همه روزه پذیرای علاقه مندان و بازدید کنندگان از این رویداد بزرگ هنری است.

 

 

۴ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید