اخبار

در ادامه روند سفرهای استانی، دبیر شورای فرهنگ عمومی وارد استان قم شد

در ادامه روند سفرهای استانی، دبیر شورای فرهنگ عمومی وارد استان قم شد
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه فرهنگ حلّال مسائل کشور است گفت: ما منتقد این هستیم که معضل آسیب‌های اجتماعی مستقل از فرهنگ کشور دنبال شود زیرا این آسیب‌ها معلول فرهنگی هستند که در کشور جاری است و حل معلول بدون توجه به علت‌ها ناممکن است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به نقل از خبرگزاری ایرنا (قم)، سیدمجید امامی عصر روز پنجشنبه 2 دی‌ماه 1400 در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم که در سالن همایش شهید سیدمرتضی آوینی برگزار شد، طی سخنانی افزود: ۴۰ سال در حوزه فرهنگ کم‌کاری کردیم و امروز باید بودجه زیادی را به مقابله با آسیب‌های اجتماعی اختصاص دهیم.

وی همچنین ادامه داد: اگر امروز مشکل توسعه، اشتغال و معیشت داریم به‌خاطر مشکل در حوزه فرهنگ است چرا که بخش قابل توجهی از اشتغال و ثروت در جهان امروزی از دل فرهنگ، خلاقیت و صنایع نرم بیرون می‌آید بنابراین پرداختن به فرهنگ عممی کشور ضروری است.

دبیر فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه اگر کسب و کارهای فرهنگی مبتنی بر فرهنگ اهل بیت(ع) شکل می‌گرفت، اکنون مشکل اشتغال و معیشت نداشتیم بیان داشت: قم می‌تواند کانون صنایع فرهنگی در ایران آینده باشد بویژه که در سال آینده قرن ۱۵ هجری هم آغاز می‌شود و باید رویکرد بیانیه گام دوم بهانه‌ای باشد برای انتقال این پیام که قرن جدید قرن دیانت، امید و مهدویت است.

وی گفت: شورای فرهنگ عمومی اگر دبیرخانه قوی و هیات رئیسه عالم و مسلط داشته باشد می‌تواند پارلمان فرهنگی در استان باشد زیرا نیاز به مصوبه‌های جدید فرهنگی نداریم ولی چیزی که نیاز داریم برنامه‌ریزی و عملکرد هماهنگ بخش‌های مختلف فرهنگی در شهر و استان است که از کارویژه‌های شورای فرهنگ عمومی است.

امامی ادامه داد: وظیفه همه در نظام اسلامی ارتقا فرهنگ عمومی و رشد فضائل اخلاقی و پاسبانی از اصالت‌های جامعه است تا به سمت زندگی متشرعانه و ترویج حیات طیبه در جامعه حرکت کنیم.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی  نیز با بیان اینکه بسیاری از مسائل از جمله تضمین نشدن شورای فرهنگ عمومی استان‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی مرتبط است، تصریح کرد: هدف از شورای فرهنگ عمومی کار عملیاتی هماهنگ قرارگاهی بود اما اکنون این شورا به محل درد دل تبدیل شده و خروجی مشخصی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: شورای فرهنگ عمومی بودجه‌ای برای اجرای مصوبه‌ها ندارد، جرم‌انگاری در ترک فعل نیز نشده و تضمینی برای حضور اعضا در این شورا هم وجود ندارد بنابراین چه توقعی از کارآمدی این شورا می‌توانیم داشته باشیم بنابراین نظرم این است که برخی از موارد باید قانون شود تا زمینه فرافکنی‌ها از بین برود و کارها تقسیم شود.

ذوالنور افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی باید خودش متحول شود و تضمین قانونی داشته باشد باید یک لایحه به مجلس بدهند تا ما به عنوان پادو در مجلس آن را به تصویب برسانیم و شاهد اقدام‌های جدی در این شورا باشیم و موضوع‌ها به صورت زیرساختی حل شود
۴ دی ۱۴۰۰ ۱۷:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید