اخبار

شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل :

دشمنان قسم خورده در صدد ایجاد ظرفیت برای بهم ریختن انسجام ملی هستند

آیت‌الله سیدحسن عاملی در پی حوادث اغتشاش و درگیری بین اهالی آستارا و اردبیل با تاکید بر حفظ وحدت و همبستگی، گفت:دشمنان قسم خورده در صدد ایجاد ظرفیت برای بهم ریختن انسجام ملی و رسیدن به منویات شوم خود هستند.
به گزارش دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی اردبیل، آیت‌الله سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در پی  در پی حوادث اغتشاش و درگیری بین اهالی آستارا و اردبیل، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح ذیل است؛
بسم الله الرحمن الرحیم
" وَإِمَّا یَنزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ ۖ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ "
اهالی مکرم و معزز اردبیل و آستارا! دشمنان قسم خورده کشور ما در تمام ادوار مخصوصاً در موسم انتخابات در صدد ایجاد ظرفیت برای بهم ریختن انسجام ملی و رسیدن به منویات شوم خود هستند. آنها اخیراً در یک اقدام خطرناک و ساختگی تصمیم گرفتند اهالی دو شهر حسینی اردبیل و آستارا را که قرن‌ها با حرمت و احترام با همدیگر زندگی کرده اند در مقابل هم قرار داده و بحران‌های غیر قابل مهار درست کنند.
اینجانب خود از نزدیک و سالهای متمادی شاهد حسن سلوک اهالی معظم آستارا با اهالی اردبیل بوده ام، نشان به این نشان که سال هاست در روزهای تعطیلی هزاران خودروی اردبیلی وارد منطقه آستارا و گیلان می‌شوند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد و بلکه باحسن وجه مورد احترام قرار می‌گیرند. آیا از خود سوال نکرده اید که چرا این اتفاق خاص فقط در خصوص خودروی خاص و افراد خاص صورت گرفته است.؟
اگر اهالی آستارا عناد با اهالی اردبیل دارند چرا سالهای متمادی چنین اتفاقی نیفتاده است؟ دشمن که مأیوس از ایجاد هرگونه تنش و نا امنی در کشور ماست، چشم امید به اختلاف دوخته است و در صدد سرباز گیری است آگاه باشید و در دام بحران آفرینان متصل به خارج قرار نگیرید و به نداهای شیطانی آنها که ندای اختلاف، آبرو ریزی و انتقام موهوم است توجه نکنید.
اهالی دو شهر قرار است سال‌های متمادی با هم تعامل نزدیک داشته باشند در چنین حالتی حتی ایجاد نطفه اختلاف گناه نابخشودنی است، سهم عمده تجارت آستارا با اردبیل ماست و ایجاد اختلاف سهم مهلک به اقتصاد اردبیل است.
اینجانب از ماهیت اولین دعوای قومی در این حادثه اطلاع کامل دارم این دعوا، دعوای دو شخص بر سر پرداخت دیون قطعی است و ربطی به اهالی آستارا و اردبیل ندارد اگر ما متأثر از دروغ، کذب، گزارشات غلط شویم و ابزار کانالهای هوایی و شبکه‌های اجتماعی دشمن گردیم قطعاً بارها و بارها ضرر خواهیم کرد و بلکه به ضرر مستمر غیر قابل جبران خواهیم افتاد.
اینجانب با قطع و یقین اعلام می‌کنم که ورود به درگیری و ایجاد خسارت به اموال مردم شرعاً و عقلاً جزو گناهان کبیره و از محرمات مهلکه و موبقه و غیر قابل جبران است و شرکت کننده در درگیری شرعاً و قانوناً مسئول تمام تبعات ناگوار آن خواهد بود.
از اهالی محترم آستارا نیز می‌خواهم طبق معمول به برخورد توأم با کرامت و تکریم با اهالی اردبیل ادامه دهند و تحت تأثیر تحریکات و استفزازات قرار نگیرند و به ندای شیطانی که دعوت به جنگ، دعوا و اختلاف می‌کند گوش ندهند. ایجاد اختلاف قطعاً از شیطان است "وَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ" و دعوا کار اهل جهنم" إِنَّ ذَٰلِکَ لَحَقٌّ تَخَاصُمُ أَهْلِ النَّارِ ".
از مسئولین دو استان نیز می‌خواهم به هیچ وجه به این معرکه نفسانی و دعوای جاهلی وارد نشوند و کار را به نیروهای امنیتی و قضائی واگذار کنند. از نیروهای امنیتی و قضائی دو استان نیز می‌خواهم با قاطعیت تمام از توسعه دایره اختلاف جلوگیری کنند و در حق مجرمین هیچ گونه مماشاتی را روا ندارند.رسول خدا در دعوای دو قبیله در مدینه که دعوای قومی بود فرمودند: "ابدعوی الجاهلیه و انا بین اظهرکم "؟ یعنی با وجود من وارد ادعاها و دعواهای جاهلی شده اید.؟ آیا با وجود من دعوای قومی و جاهلی راه می‌اندازید؟ و من عرض می‌کنم یا رسول الله شما حی و میت ندارید و همیشه ناظر و شاهد به احوال ما هستید خداوند شما را شهید این امت قرار داده و شما بر اساس مشاهدات خود، فردا قیامت بر له و علیه مسلمان‌ها شهادت خواهید داد ما به ندای تو لبیک می‌گوئیم و با تو پیمان می‌بندیم که از هر گونه دعوای جاهلی اظهار بیزاری نمائیم.
به دشمنان مکار و غدار نیز که به بوی کباب آمده اند می گویم باز هم کور خواندید ما مسلمان‌ها امت واحده و بلکه خانواده واحد جهانی تشکیل می‌دهیم اردبیل و آستارا یک خانواده است و اخوت اهالی آستارا و اردبیل و بلکه اخوت تمام مسلمان‌ها را خود خداوند در قرآن امضا کرده و ما این را با هیچ چیز عوض نمی‌کنیم این شما هستید که خاب ظنکم و طاش سهمکم!!!
و السلام علی من اتبع الهدی. سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل
۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۲۰
دبیرخانه شورا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید