اخبار

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام برگزار شد

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام برگزار شد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه با اشاره به اینکه نظریات و دیدگاه های کشورهای غربی را نباید با نگرش و شیوه زندگی اجتماعی جوانان کشور تطبیق داد، گفت: بی تفاوتی مردم و مسوولان نسبت به یکدیگر از آفت های جوامع امروزی است.حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار روز دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: نگاه غربی ها به دین یک نگاه کاملا فردی است اما در جامعه اسلامی دین در متن زندگی اجتماعی انسان ها وجود دارد.

وی یادآور شد: نگاه جامعه غربی به دین متفاوت با جامعه اسلامی و ایرانی است، بطوریکه در دین اسلام سرنوشت افراد برای کل جامعه بسیار مهم و تعیین کننده است.

امام جمعه ایلام ادامه داد: نگرش دین اسلام به افراد این است که همه جامعه سرنشین یک کشتی هستند، بنابراین سرنوشت یک نفر بر سرنوشت کل جامعه تأثیرگذار است.

حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار تاکید کرد: مهم ترین نظارت اجتماعی در کشور و استان ایلام در حال حاضر امر به معروف و نهی از منکر است و باید در این راستا بیشتر فرهنگ‌سازی شود.

وی با بیان اینکه پدیده بی تفاوتی در هر جامعه منجر به عقب مانده شدن آن جامعه از پیشرفت می‌شود، افزود: پدیده بی تفاوتی مردم نسبت به یکدیگر، مردم نسبت به حکومت و حکومت نسبت به مردم بسیار خطرناک است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اضافه کرد: نیازمند ترویج اصول و مبانی دینی در کشور هستیم، بنابراین برای تحقق این امر باید خروجی هر تحقیق در این راستا بصورت کاربردی ارائه شود.

حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار اظهار داشت: نهادهای اجتماعی متولی ترویج امور دینی و استفاده کاربردی از نتایج تحقیقات برای رفع مشکلات و معضلات اجتماعی در استان هستند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود نگاه نقادانه را باعث تحول و پیشرفت هر حوزه دانست و گفت: نقد، ارایه نظریات متفاوت و کاربردی کردن نتایج پژوهش ها در خصوص رفع آسیب های اجتماعی باید در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست استانداری ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه جمعیت جوان ایلام ۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، تاکید کرد: ۲۷ درصد از مجموع جمعیت استان را جوانان تشکیل می دهند که این میزان در کشور ۲۵ درصد است.

محمد نوذری افزود: هر جامعه ای که تعداد جوانان آن بیشتر باشد، بطور قطع در بسیاری از حوزه ها موفق تر خواهد بود، اما برای مصون ماندن این قشر از آسیب ها و هنجارهای اجتماعی باید چاره اندیشی کرد.

وی یادآور شد: طرح مطالعه چهار آسیب اجتماعی در استان نظیر خودکشی، اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی زیر نظر شورای اجتماعی وزارت کشور در ایلام آغاز شده که ماحصل این مطالعات نتایج بسیار خوبی را در پی داشته است.

نوذری تاکید کرد: فرهنگ ایثار و شهادت و ارزش های دینی در جامعه باید ترویج یابد و رفع آسیب های اجتماعی بصورت کاربردی مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست طرح پژوهشی "تحلیل جامعه‌شناختی آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در استان ایلام" مورد بررسی قرار گرفت و نتایج و کاربردی شدن مسائل مطرح شده در این طرح به کمیته علمی مشورتی شورا محول شد‌. همچنین مقرر شد تا در جلسه بعدی شورا مصوبات جلسات گذشته  در دستور کار قرار بگیرد.
۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۷:۴۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید