اخبار

در جلسه 751 شورای فرهنگ عمومی کشور؛ 8 اسفند به عنوان «روز بیماری‌های نادر» نام‌گذاری شد

در جلسه 751 شورای فرهنگ عمومی کشور؛ 8 اسفند به عنوان «روز بیماری‌های نادر» نام‌گذاری شد
هفتصد و پنجاه و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی صبح روز سه شنبه به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضا با بررسی دو دستور، گزارش عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان و بررسی بخش از پیشنهادهای واصله برای نامگذاری ایام، تشکیل شد.

 
 

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، در جلسه این هفته شورای فرهنگ عمومی کشور دو دستور گزارش عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان و بررسی بخش از پیشنهادهای واصله برای نامگذاری ایام در تقویم مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه، حجت الاسلام والمسلمین معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با اشاره به اقدامات این اداره کل در بخش‌های زیرساختی و نرم‌افزاری فرهنگ گفت: در مدت زمان کوتاه مدیریت این اداره‌کل سعی کردیم سایر دستگاه‌ها را در استان موظف کنیم در اقدامات مختلف خود پیوست فرهنگی داشته باشند، از این رو مصوبات شورای فرهنگ عمومی در استان اصفهان اجرایی می‌شود.

وی در مورد کارکرد مساجد در استان اصفهان نیز یادآور شد: در حال حاضر از ظرفیت 30درصد مساجد استفاده می‌کنیم اما به دنبال بهره بیشتر از این ظرفیت هستیم.

در ادامه آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به اهمیت مساجد در فرهنگ عمومی جامعه گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد ابتدا در تهران فعال بود، اما خوشبختانه امروز در کل کشور این مرکز فعال است، به نظر بنده اهمیت مسجد از نماز جمعه خیلی بیشتر است، زیرا در نماز جمعه شما با یک تعداد مخاطب آن هم به صورت هفتگی در ارتباط هستید در حالی که در مسجد روزانه در سه نوبت با مخاطبین مختلف می‌تواند ارتباط برقرار کنید.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مساجد و احیای کارکرد آنها را تحت پوشش خود قرار دهد، متاسفانه برخی فرهنگ‌های غلط وجود دارد که باید در جامعه ساماندهی شود، از این رو از طریق مساجد و همچنین شورای فرهنگ عمومی می‌توان در جهت اصلاح این فرهنگ‌های غلط برآمد، همچنین فرهنگ‌های درستی هم ممکن است وجود داشته باشد که می‌توان به آنها هم بیشتر پرداخت.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد بیان کرد: مصوبات شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور باید تبادل شود تا دیگر شوراها نیز از تجربیات هم استفاده کنند.

 

جلسه 751 شورای فرهنگ عمومی کشور 24

 

عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه باید با روش‌های نوین باورها و فرهنگ‌های عمومی و اصیل را در بین خانوادهای ایرانی نهادینه کنیم، خاطرنشان کرد: برای نمونه در استان اصفهان ما با راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار تلاش کردیم تا فرهنگ‌ کتابخوانی را در بین مردم جا بیندازیم.

وی افزود: امروز یکی از مسائل مهم حاشیه‌نشینی است که نباید از آن غافل شد و نیازمند آسیب‌شناسی در این امر هم هستیم.

رضایی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف شورای فرهنگ عمومی این است که دستگاه‌های متولی فرهنگ را به دور هم جمع کند تا دستگاه‌ها در کنار هم ضمن پرهیز از موازی کاری به سمت تفکیک وظایف بروند، نباید فراموش کنیم که جامعه امروز بیش از گذشته به امید و نشاط نیاز دارد و این دو نیز در کارکرد جامعه بسیار موثر است.

 

جلسه 751 شورای فرهنگ عمومی کشور 4

 

در ادامه این جلسه سید عباس صالحی در دستور اول جلسه با بیان اینکه رصد فرهنگی اجتماعی اصفهان باید مدنظر قرار بگیرد، اظهار کرد: استان‌ها نیاز به رصد و برش استانی دارند، در سند آمایش کشور در همه استان‌ها تعداد زیادی کتاب در مورد هر استان وجود دارد اما در همین سندهایی که به دولت ارائه شد بخش فرهنگی اجتماعی ضعیف بود.

وی ادامه داد: یک ابتکار در اصفهان همین رصد فرهنگی در ذیل شورای فرهنگ عمومی است، این رصد به دلیل حضور دستگاه‌ها در شورا خیلی راحت‌تر خواهد بود، این تجربه خوب قابل تعمیم به سراسر کشور است و باید در شورای فرهنگ عمومی استان‌ها مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه تعمیم این امر به سایر شوراها مصوب شود این تجربه موفق را به سایر استان‌ها هم ابلاغ کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: استفاده از سند راهبردی مساجد نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است، همچنین تجربه‌های میدانی نیز گاهی بسیار تاثیرگذار است، برای نمونه وقتی شخصی همچون استاندار اصفهان از مدیران خود می‌خواهد تا عملکردشان نسبت به مصوبات شورای فرهنگ عمومی را اعلام کنند یک اقدام مثبت و در عین حال قابل تعمیم است.

 

 

جلسه 751 شورای فرهنگ عمومی کشور 20

 

در ادامه دستور دوم جلسه با موضوع نام‌گذاری «روز بیماری‌های نادر» در تقویم کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دستور جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از آنجا که در تقویم جهانی علاوه بر روز بیماری‌های خاص به بیماری‌های نادر نیز اشاره شده است ما نیز باید به این موضوع توجه داشته باشیم. زیرا 1درصد از مردم کشور ما  به بیماری‌های نادر مبتلا هستند و اگر ما در تقویم به این موضوع نپردازیم و تنها روز بیماری‌های خاص را کافی بدانیم ممکن است مراتب ناراحتی و بی‌توجهی را در این بیماران عزیز به وجود بیاورد.

گفتنی است پس از بحث و بررسی اعضای شورا در نهایت روز 8 اسفندبا اکثریت آراء حاضرین به عنوان «روز بیماری‌های نادر» به تصویب رسید.

 

۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۰۷
روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید