اخبار

سابقه طرح موضوع مقابله با فرقه ها و جریان های عرفانی انحرافی

عرفان در لغت به معنای شناخت و در اصطلاح قوم به پیمودن سیر معنوی و تکاملی تعریف شده است که انسان را از وضعیت فعلی خود به مراتب عالی تقرب به ذات احدیت رسانده و بهره­ مندی از برکات و کمالات روحانی را برای وی میسور می­ سازد. هم اکنون فرقه‌ها و جریان‌های مختلفی با پوشش مسایل عرفانی و معنوی در سطح جهان فعالیت می‌نمایند و می‌کوشند تا پیروانی را گرد خود جمع آورند و اما امروزه، در ایران و جهان، بروز و ظهور، تلاش و فعالیت فرق، تشکل­ ها، جریان­ ها و جنبش­ های نوپدید دینی با پوشش مسایل عرفانی و معنوی و یکی از ابعاد تهاجم فرهنگی و مظاهر جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی و معارف حقّه دینی و ابزاری برای قریب و جذب جمعی از بهره‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی لازم را ببرند.

یکی از ابعاد تهاجم فرهنگی و جنگ نرم در قالب بروز و ظهور تشکل‌ها، جریان‌ها و جنبش‌های نوپدید دینی با پوشش مسایل عرفانی و معنوی است. فعالیت این گونه جریان‌ها در جوامع مختلف رو به افزایش است و عدم توجه به آنها زمینه بروز آسیب‌های جدی به فرهنگ جوامع و بخصوص به فرهنگ و عرفان ناب دینی فراهم می‌آورد. از این رو، در راستای مقابله با این جریان انحرافی، مقام معظم رهبری به دستگاه­های ذیربط تذکراتی فرموده و خواستار هماهنگی دستگاه‌ها در انجام اقدامات سلبی و ایجابی برای مقابله با این جریان‌های انحرافی و ترویج عرفان ناب اسلامی شده­ اند.

شورای فرهنگ عمومی، به استناد رهنمود حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله‌العالی) موضوع را در دستور کار قرار داد و راهکارهای فرهنگی لازم برای شناخت و نفی جریان‌‌های انحرافی و گسترش عرفان ناب شیعی را مصوب و به دستگاه‌های فرهنگی ابلاغ کرد..

آنچه در ادامه می‌آید گزارش اقدامات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در راستای تدوین،  تصویب و اجرای راهکارهای مقابله با بروز، ظهور و رشد جریان عرفان‌های انحرافی می‌باشد.

الف) سابقه طرح موضوع در شورای فرهنگ عمومی:

دفتر مقام معظم رهبری موضوع جلوگیری از بروز و ظهور افراد، تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی را طی نامه شماره 1/2272/م مورخ 4/12/83 به دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ نمود. موضوع مذکور درجلسه 408 مورخ 11/12/83 شورای فرهنگ عمومی توسط رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح و مقرر گردید کمیته‌ای به منظور بررسی این موضوع در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با حضور نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری تهران، شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان، نیروی انتظامی، دفتر تبلیغات اسلامی قم، حوزه علمیه قم، مرکز رسیدگی به امور مساجد، شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوه قضاییه تشکیل شود.

این کمیته یازده جلسه کارشناسی در تاریخ‌های 19/12/83، 21/1/84، 4/2/84، 18/2/84، 8/3/84، 23/3/84، 13/4/84، 10/6/84، 5/7/84، 9/8/84، 5/10/84 برگزار نمود که طی آن حوزه‌‌ها و موضوعاتی که از طریق آنها جریان‌های انحرافی فعالیت‌ می‌کنند نظیر: کتاب، فیلم و تأتر، موسیقی، ورزش، مطبوعات، اینترنت، تشکل‌ها و هیات‌های مذهبی و … را با حضور متخصصان و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط بررسی و «راهکار‌های جلوگیری از بروز و ظهور افراد، تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی» را تدوین نمود. سپس متن تنظیم شده در جلسه 427 مورخ 13/10/84 شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید.

ب) طرح موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی:

از آنجا که مصوبات شورای فرهنگ عمومی برای تأیید نهایی باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود، «راهکار‌های جلوگیری از بروز و ظهور افراد، تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی» برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

با توجه به ضرورت اجرای مصوبه مذکور، موضوع در جلسه 149 مورخ 28/6/85 شورای معین، شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد شورای معین در جلسه 593 مورخ 23/8/85،  شورای فرهنگ عمومی را با ابلاغ مصوبه زیر ملزم به پی‌گیری «راهکارهای جلوگیری از بروز و ظهور افراد تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی» از طریق هماهنگی با کلیه دستگاه‌های مربوط و ارسال گزارش عملکرد سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی کرد.

«دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی موظف است از طریق هماهنگی با کلیه دستگاه­ های مربوطه نسبت به پی­گیری راهکارهای جلوگیری از بروز، ظهور افراد، تشکل­ ها و انجمن­های انحرافی با پوشش مسایل عرفانی و معنوی اهتمام نموده و گزارش عملکرد مراکز ذی­ربط راسالانه به شورای عالی ارائه نماید.»

بعد از تصویب و ابلاغ راهکارهای جلوگیری از بروز و ظهور افراد، تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی به منظور پی‌گیری مستمر و ایجاد تعامل بیشتر با دستگاه‌ها دفتر مقابله با فرقه‌ها و جریان‌های انحرافی را تشکیل داد.

ج) اصلاح، تکمیل و تنظیم مصوبه و ابلاغ آن به دستگاه‌ها:

بعد از ابلاغ مصوبه مذکور، با بررسی‌های به عمل آمده و همچنین نظرات دستگاه‌های متبوع، نواقص مصوبه مذکور احصاء شد و به منظور اجرای بهینه مصوبه جلسه 427 مورخ 13/10/84 شورای فرهنگ عمومی، موضوع در کمیته برنامه‌‌ریزی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی مطرح و برای تسهیل در امر گزارش گیری «طرح کلی مقابله با بروز و ظهور و رشد جریان‌های انحرافی» در چهاربخش‌
الف) راهکارهای عام؛ ب) راهکار‌های خاص؛ ج) راهکار‌های اجرایی به صورت کلی؛ د) راهکارهای اجرایی به صورت دستگاهی. تنظیم و مجدداً در جلسه 452 مورخ 24/11/85 شورای فرهنگ عمومی تصویب و طی نامه‌های 165/الف مورخ 5/2/86 به دستگاه‌ها و 2208/الف مورخ 10/11/86  برای اجرا به استان‌ها ابلاغ شد.

با توجه به این که در مصوبه جلسه 452 مورخ 24/11/85 با عنوان «طرح کلی مقابله با بروز، ظهور و رشد جریان‌ عرفان‌های انحرافی» برای برخی از دستگاه‌های مؤثر و تأثیرگذار نظیر: وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، شهرداری تهران، سازمان ملی جوانان، شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین ، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران و جامعه‌المصطفی العالمیه وظیفه‌ای تعیین نشده بود، لذا با مشارکت دستگاه‌های ذکر شده وظایف آنها تدوین و در قالب الحاقیه مصوبه مذکور تنظیم و در جلسه 494 مورخ 28/8/87 شورای فرهنگ عمومی تصویب و طی نامه 1573/الف مورخ 16/12/88  برای اجرا ابلاغ شد.

د) تشکیل کمیته مقابله با فرقه‌ها و جریان‌های انحرافی:

با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر الزام شورای فرهنگ عمومی به پی‌گیری «راهکار‌های جلوگیری از بروز و ظهور افراد، تشکل‌ها و انجمن‌های انحرافی با پوشش مسائل عرفانی و معنوی» کمیته مقابله با فرقه‌ها و نحله‌های انحرافی با حضور نمایندگان: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت آموزش و پرورش، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوه قضاییه، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان ملی جوانان، شهرداری تهران، مرکز رسیدگی به امور مساجد، حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی قم، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها، جامعه‌ المصطفی العالمیه و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور پی­گیری اجرای راهکارهای ابلاغی و اخذ گزارش عملکرد دستگاه­ها تشکیل و هشت جلسه از کمیته مذکور برگزار شد.

هـ) تنظیم تفاهم‌نامه همکاری دستگاه‌ها با دبیرخانه در راستای مقابله با جریان‌های انحرافی:

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی به منظور هماهنگی با دستگاه‌ها برای مقابله با جریان‌های انحرافی تفاهم‌نامه همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کشور، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، قوه قضاییه، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان ملی جوانان، شهرداری تهران، مرکز رسیدگی به امور مساجد، حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی قم، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها، جامعه‌ المصطفی العالمیه و دانشگاه آزاد اسلامی را در دستور کار خود قرار داد که سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان ملی جوانان و مرکز رسیدگی به امور مساجد تفاهم‌نامه مذکور را امضا نمودند.

و) تشکیل کارگروه کارشناسی مقابله با فرقه‌ها و جریان‌های انحرافی:

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی علاوه بر برگزاری جلسات کمیته مقابله با جریان‌های انحرافی اقدام به تشکیل کارگروه کارشناسی مقابله با فرقه‌ها و جریان‌های انحرافی برای پی‌گیری و اخذ گزارش عملکرد دستگاه‌ها نموده است که 57 جلسه از کارگروه مذکور تاکنون تشکیل شده است.

ز) اخذ گزارش عملکرد:

1- دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود را ارسال نموده‌اند بدین شرح است:

سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی قم، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، شهرداری تهران، سازمان تربیت بدنی، سازمان ملی جوانان، سازمان صدا و سیما، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیروی انتظامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، وزارت آموزش و پرورش، قوه قضاییه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده، دانشگاه آزاد اسلامی، حوزه علمیه قم، جامعه‌المصطفی العالمیه، مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت).

راهکارهای اجرایی مقابله با بروز، ظهور و رشد جریان عرفان­ های انحرافی

بخش اول

مقابله با بروز،ظهور و رشد جریان‌ عرفان‌های انحرافی

« علل و عوامل رشد و راهکارهای مقابله »

علل و عوامل رشد تشکل­ها و انجمن­های انحرافی:

1 ـ دوری تبلیغات از حکمت و اندیشه‌ورزی و دخالت خرافات و بدعت‌ها در حوزه دین

2 ـ خلأ قانونی و مشخص نبودن حد و مرز فعالیت این گروه‌ها

3 ـ عدم انسجام و هماهنگی برای برخورد کارشناسانه و قانونی با این تشکل‌ها

4 ـ نابسامانی و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و فشارهای روحی و روانی افراد در جامعه

5 ـ عوامل سیاسی و تاریخی

6 ـ بدعت در مناسک دینی و عزاداری‌های مذهبی

7 ـ رواج برخی ورزش‌های خاص در جامعه مانند یوگا و …

8 ـ بروز رفتارهای گناه‌آلود و نابهنجار در جامعه

9 ـ گسترش تکنولوژی وسرویس‌های اطلاع‌رسانی و آسانی امکان دسترسی به اطلاعات این تشکل‌ها

10 ـ افزایش فعالیت فرقه‌های وارداتی و نومعنویت‌گرایی

با توجه به علل رشد این گونه فرقه‌ها در جامعه و برابر مباحث مطرح شده در حوزه‌های مختلف شرح وظایف دستگاه‌های ذی‌ربط در دو محور عام و خاص مورد بررسی قرار گرفت که به شرح ذیل می‌باشد:

الف ـ راهکارهای عام

1 ـ کلیه دستگاه‌‌های ذی‌ربط در این خصوص مانند: سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما موظفند به منظور جلوگیری از ترویج افکار فرقه‌های ضاله برای نهادها و مراکز زیرمجموعه خود در تمامی حوزه‌ها برنامه‌ریزی نمایند.

2 ـ حوزه پژوهش و طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا وسیما نسبت به روزآمد کردن اطلاعات وشناسایی این گروه‌ها درقالب کتاب، CD و … اقدام لازم به عمل آورند.

3 ـ براساس دستور و ابلاغیه دفتر مقام معظم رهبری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به جمع آوری آثار سمعی و بصری که مروج افکار فرقه‌های ضاله می‌باشند با هماهنگی نهادهای ذیربط اقدام نماید.

4 ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش نظارت برای صدور مجوز محصولات فرهنگی کنترل و توجه لازم را داشته باشد ودر صورت نقص قوانین موجود در این زمینه نسبت به تدوین مقررات و ضوابط جامع و کافی اقدام نماید.

5 ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما و سایر نهادهای ذیربط نسبت به تولید فیلم، نمایش، کتاب، نشریه و دیگر محصولات فرهنگی فاخر درخصوص معرفی وتبلیغ عرفان اصیل اسلامی اقدام نمایند.

6 ـ سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری حوزه‌های علمیه و پژوهشگران صاحب‌نظر در این عرصه و با تکیه بر دانش موجود در حوزه پژوهش تفکرات انحرافی فرقه‌های ضاله را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد.

7 ـ سازمان صدا و سیما با مشارکت دستگاه‌های امنیتی، فرهنگی و تبلیغی اقدام‌های روشنگرانه برای نسل جوان درخصوص معرفی فرقه‌ها و تفکرات انحرافی انجام دهد.

8 ـ دفتر تبلیغات اسلامی قم با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی­با استفاده ازشبکه­تبلیغی فراگیرسنتی در خطابه ومنبر جهت روشنگری نسل جوان در فصول تبلیغی نسبت به معرفی فرقه‌های انحرافی اقدام نماید.

9 ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما نسبت به معرفی و بزرگداشت شخصیت‌های عرفانی اسلامی از نظر زندگی و روش و سیره معنوی آنان اقدام نمایند.

ب ـ راهکارهای خاص

دربخش‌های مختلف نظیر کتاب، مطبوعات، فیلم و تئاتر، موسیقی، ورزش، تشکل‌ها و هیأت­ها و جلسات مذهبی، سایت‌های اینترنتی، اطلاعاتی و امنیتی، تشکل‌های غیردولتی (NGO)ها ، موارد قانونی نحوه برخورد با متخلفین در این زمینه و سایر موارد نسبت به بروز و ظهور تفکر فرقه‌های ضاله مباحثی مطرح و به دنبال آن وظایفی­برای دستگاه‌های ذیربط در این رابطه مشخص گردید که به شرح زیر می‌باشد:

1 ـ آسیب‌شناسی وضع موجود نسبت به بروز و ظهور فرقه‌های ضاله در حوزه‌های مختلف

2 ـ جلوگیری از تولید، انتشار و ساخت هرگونه آثاری که مروج افکار فرقه‌های ضاله باشد.

3 ـ تهیه­گزارش ازجمع‌آوری­کتب مروج فرقه‌های ضاله به­صورت دوره‌ای­توسط وزارت­فرهنگ­­وارشاد اسلامی

4 ـ بازنگری ضوابط صدور مجوز فیلم و تئاتر و رفع ابهامات قانون کتاب و تقویت هیأت نظارت بر کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

5 ـ نقد هوشمندانه و دقیق افکار فرقه‌های انحرافی و جریان‌سازی فرهنگی در این زمینه توسط سازمان صدا و سیما ودیگر دستگاه‌ها

6 ـ تهیه وتولید فیلم و آثار هنری و نمایش‌های جذاب از مفاهیم معنوی اسلامی وتقویت سینمای معناگرا با مضامین عرفان اصیل اسلامی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی

7 ـ تنظیم سیاست‌های سلبی و ایجابی برای نمایش و توزیع فیلم با مضامین عرفانی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

8 ـ تربیت و آموزش افراد متخصص و کارآمد در زمینه‌های مختلف هنری منطبق با ارزش‌های اسلامی و ملی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی

9 ـ استفاده از اشعار، سبکها و نغمات منطبق با اعتقادات و هویت مذهبی و ملی در تولید موسیقی و توجه به نظرات عالمان دینی در برنامه‌های هنری براساس معیارهای اسلامی

10ـ نظارت ویژه بر مجموعه‌هایی که به عنوان ایجاد تمرکز، آرامش و ورزش‌های خاص روحی و جسمی اقدام می‌نمایند؛ منضبط و قانونی کردن فعالیت‌های آنها و ممانعت از ادامه فعالیت آنها توسط سازمان تربیت بدنی در صورت بروز تخلف.

11ـ آشنا کردن مبلغین دینی با گروه‌های مروج عرفان انحرافی و برگزاری کلاس‌های تفسیر قرآن و پژوهش‌های راهبردی، بنیادی و کاربردی در نقد هوشمندانه اینگونه فرقه‌ها توسط سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی قم

12ـ ساماندهی اعزام مبلغین دینی، هدایت مداحان و بازنگری آیین‌نامه نحوه فعالیت‌ تشکل‌های مذهبی و انجمن‌های اسلامی توسط سازمان تبلیغات اسلامی

13ـ برنامه‌ریزی درخصوص مسجد محوری و برگزاری جلسات توجیهی در مساجد به منظور آگاه‌سازی ائمه جماعات از فعالیت فرقه‌های ضاله و پیامدهای منفی آن توسط مرکز رسیدگی به امور مساجد و ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد سازمان تبلیغات اسلامی

14ـ آسیب‌شناسی و کنترل نحوه ظهور فرقه‌های ضاله در سایت‌های اینترنتی و در صورت لزوم مسدود نمودن آنها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری کمیته تعیین مصادیق.

15ـ شناسایی و مطالعه دقیق و طبقه‌بندی علل رشد و توسعه گرایش به گروه‌ها و فرقه‌های مروج عرفان انحرافی و تهیه گزارش 6 ماهه از تشکیلات این فرقه‌ها، شامل مبانی فکری و عقیدتی، گستره جغرافیایی ، میزان تهدید و … و فراهم نمودن تمهیدات لازم برای جلوگیری از فعالیت آنان توسط وزارت اطلاعات

16ـ مدیریت و هدایت غیرمستقیم فعالیت گروه‌های غیردولتی (NGO)  و جلوگیری از آسیب‌پذیری انحراف آنها و عدم صدور مجوز برای فعالیت فرقه‌های ضاله در قالب تشکل‌های غیردولتی((NGO توسط وزارت کشور

17ـ بازنگری قوانین و تنظیم ضوابط و مقررات درخصوص نحوه برخورد با فعالیت فرقه­های ضاله توسط قوه قضاییه با همکاری وزارت اطلاعات

18ـ دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی موظف است از طریق تشکیل کمیته­ای مرکب از نمایندگان
دستگاه­های ذیربط با هماهنگی­های لازم جهت تحقق راهکارهای فوق را فراهم آورده و از طریق اخذ گزارش و اقدامات لازم دیگر اجرای این راهکارها را پی­گیری نماید.

بخش دوم

مقابله با بروز، ظهور و رشد جریان عرفان­های انحرافی

« وظایف دستگاه­ها »

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1- انجام تحقیقات و تهیه گزارشات مکتوب، صوتی و تصویری و تألیف و تهیه منابعی پیرامون وضع موجود جریان عرفان‌های انحرافی، علل گرایش به این جریانات­وتبعات و زیان‌های ناشی از این گرایشات

2ـ1ـ بازنگری ضوابط صدور مجوز فیلم، تئاتر، کتاب محصولات صوتی – تصویری و مؤسسات فرهنگی به­منظور رفع نارساییها و ایهامات آنها درجهت مقابله با جریان­ عرفان­های انحرافی

3ـ1ـ تهیه متون و منابع صوتی – تصویری مربوط به معرفی، تعدد ارزیابی و پاسخگویی و شبهات گروه­ها و فرق مروج عرفان­های انحرافی

4ـ1- گزینش و آماده سازی عوامل اقدام کننده شامل:

ـ گزینش و تعیین اشخاص حقیقی و حقوقی برخوردار از توان و انگیزه اقدام در جهت مبارزه با گسترش جریان عرفان‌‌های انحرافی.

ـ گزینش یا تقویت با ارتقاء حساسیت­های هیأت­های بررسی و نظارت بر چاپ کتاب،‌اکران فیلم، نمایش آثار، توزیع محصولات سمعی – بصری، تأسیس و فعالیت مؤسسات فرهنگی – هنری

ـ ارتقاء آگاهی­ها، آموزش و به روزرسانی اطلاعات و شناخت اشخاص گزینش شده فوق­الذکر

2-  اقدامات ترویجی و ارتقایی

1-2- حمایت و پشتیبانی از تألیف کتب، نشر مقالات، ساخت فیلم و ایجاد سایت‌های رایانه‌ای وتولید سرود ونماهنگ‌های مروج­عرفان‌های­شریعت­مدار در محور‌های زیر:

– ارایه­ومعرفی الگو‌های عینی عرفان اسلامی وشیعی بامعرفی شخصیت‌هایی نظیر: حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری، شهید رجایی، شهید بهشتی و …

– معرفی­روش‌های صحیح بندگی وسیروسلوک و توضیح و تبیین مفاهیم­عرفانی از زبان شخصیت‌های بزرگ و شناخت شده گذشته و حال.

– تحلیل و تبیین خصوصیات و مختصات نحله‌های مختلف عرفان‌‌های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوت‌های این روش‌ها با شیوه‌های رایج  در عرفان شریعت‌مدار.

– معرفی­انواعی از نمود و ظهور عرفان‌های شریعت­مدار در صحنه‌های دفاع مقدس و عرصه‌های دفاع از انقلاب اسلامی.

2-2- الف– تربیت و آموزش افراد متخصص و کارآمد در زمینه­های­مختلف هنری­منطبق باارزش­های اسلامی

3-2-الف– معرفی و بزرگداشت شخصیت­های عرفانی اسلامی ازنظر زندگی، روش و سیره معنوی آنان

4-2- الف – برنامه­ریزی و اقدام به منظور جلوگیری از ترویج افکار مرتبط با عرفان­های انحرافی در نهادها، مراکز و واحدهای تابعه خود.

3- اقدامات تعدیلی (بازدارنده)

1ـ3- ممانعت از تولید و پخش فیلم‌ها، CD‌ها، نوارهای صوتی و تصویری مروج اباحه‌گری، عرفان‌‌های منحرف، خرافات، موهومات و انزواگرایی،

2-3- ممانعت از چاپ و توزیع و نیز جمع‌آوری کتب، نشریات تبیین و ترویج کننده موضوعات مذکور در بند 3-1- الف.

3-3- مسدودسازی و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌ سایت‌های تبیین کننده و مروج موضوعات مذکور در بند 3-1- الف.

4-3- نظارت بر فعالیت­های مؤسسات فرهنگی مرتبط با نحله­های مختلف عرفانی و ممانعت از ادامه فعالیت مؤسسات انحرافی

سازمان صدا و سیما

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1- تهیه گزارش و تدوین منابعی مشتمل بر معرفی نحله‌های صحیح و انحرافی عرفانی که درحال حاضر در عرصه فرهنگی و سیاسی کشور فعالند از طریق مرکز پژوهشهای اسلامی و مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای.

2-1- گزینش و آماده‌سازی عوامل اقدام کننده:

– انتخاب تعدادی از شبکه‌ها، گروه‌ها، تهیه کنندگان و کارگردانانی که برای انجام این مأموریت، مناسب هستند، در این ارتباط شبکه‌های 1، 4، قرآن و معارف سیما، شبکه‌های سراسری، معارف و جوان صدا و شبکه جام جم برای انجام مأموریت فوق پیشنهاد می‌شود و انتخاب گروه‌ها، تهیه کنندگان و کارگردانان بنا به تشخیص مدیران شبکه‌های مذکور

– برگزاری دوره آموزشی فشرده برای عوامل منتخب فوق‌الذکر با استفاده از منابع تهیه شده در این ارتباط و با استفاده از حوزه آموزش مدیران سازمان

2ـ  اقدامات ترویجی

تولید، تامین و پخش برنامه‌هایی با محتوا و محورهای زیر:

1-2- به تصویر کشیدن و طرح گوشه‌هایی از زندگی حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری و شهدای محراب به عنوان الگوی عینی عرفان اسلامی.

2-2- معرفی اعتقادات صحیح، روش بندگی و تهذیب نفس در موضوعات عرفانی چون محبت و دوستی، توسل و ارتباط با حضرات معصومین (ع)، امام زمان (عج)، آخرالزمان، تقرب و …

با پخش سلسه مباحث با سخنرانیهای شخصیت‌‌های تأیید شده مذهبی.

3-2- سرمایه گذاری بیشتر برای تهیه و پخش گوشه‌هایی از زندگی عرفانی و سلوک معنوی مسؤولین و شهدای دفاع مقدس.

4-2- برگزاری میزگردهای نقد وبررسی فرق مهم مدعی عرفان درمقایسه باعرفان‌ شریعت­مدار.

5-2- اختصاص بخشی از بحثهای کارشناسی برنامه‌های زنان و خانواده و جوانان به روشهای توجه و توسل به خداوند، ائمه اطهار و خدمتگزاری به بندگان خداوند، به منظور رفع آلام و گرفتاریهای روزمره و رسیدن به آرامش، به وسیله مشاورین آشنای به معارف اهل بیت (ع) و ارجاع مخاطبین به متخصصین ذیصلاح.

6-2- تهیه برنامه‌های نمایشی،کلیپ وسرودهای مروج عرفان اسلامی و شریعت­مدار به­خصوص­ به ­تصویر کشیدن­ مناسب­ صحنه‌های ­عرفانی دفاع ­مقدس.

7-2- معرفی و بزرگداشت شخصیت­های عرفانی اسلامی از نظر زندگی و روش و سیره معنوی آنان

8-2- نقد هوشمندانه و دقیق افکار فرقه­های انحرافی و جریان­سازی در این زمینه.

9-2- برنامه­ریزی و اقدام به منظور جلوگیری از ترویج افکار مرتبط با عرفان­های انحرافی در نهادها، مراکز و واحدهای تابعه سازمان.

3ـ  اقدامات تعدیلی

1-3- پی‌گیری و تأکید بر اجرای کل اهداف، سیاستها و ضوابط مرتبط با عدم­ترویج عرفان‌های انحرافی، اباحه‌گری، انزواگرایی، خرافات وموهومات.

2-3- پیشگیری از پخش برنامه‌های حاوی و مروج موضوعات مذکور در بند1-3- ب.

3-3- جلوگیری از پخش علائم، نهادها، آرمها و مشخصات معرف و مروج فرق و جریانات عرفانهای انحرافی مدرن و سنتی از شبکه­‌های مختلف صدا و سیما، در داخل و خارج.

4-3- ممانعت از تجلیل، معرفی و بکارگیری کارگردانان، بازیگران و هنرمندان مروج نحله‌های منحرف عرفانی.

5-3- تأکید برحساسیت­ بیشترتمام­حوزه­های برنامه­ساز سازمان­ نسبت به مراعات موارد زیر در برنامه­ها:

الف – عدم ترویج اباحه­گری و تأکید بر تقید به انجام تکالیف و وظایف دینی و قوانین جمهوری اسلامی .

ب – عدم پخش برنامه­های مروج خرافات و موهومات.

ج – عدم استفاده از شعرها، موسیقی­ها، اصطلاحات، علائم و نشانه­های گروه­های مروج عرفان­های کاذب.

د – ممنوعیت چهره­سازی ازخوانندگان، نوازندگان،شعرا، نویسندگان و گویندگان وابسته به گروه­های منحرف.

هـ – عدم ترویج آداب و روش­های معنویت­گرایی منفی عرفان مادی به­خصوص در پخش برنامه­های نمایشی سایر کشورها.

و – عدم پخش برنامه­های مروج انزواگرایی و عدم ورود به امور اجتماعی.

ز- مرکز نظارت و ارزیابی موظف به نظارت بر اجرا و تحقق موارد فوق و ارایه گزارش شود.

وزارت آموزش و پرورش

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1-  انجام طرحهای سنجش و ارزیابی به صورت کشوری در سطح مراکز آموزشی به منظور به دست آمدن تصویری روشن از میزان رشد و نفوذ جریانهای انحرافی در میان دانش آموزان و معلمین، علل گرایش به این جریان‌ها و زیانهای ناشی از این گرایش­ها.

2-1- برگزاری برنامه­های آموزشی و توجیهی برای آشناسازی مدیران و معلمین مدارس راهنمایی و دبیرستان به ویژه برای معلمین دینی، قرآن، فلسفه، منطق و روانشناسی به منظور آشناسازی آنها با جریانهای عرفانی منحرف و نقد هوشمندانه و دقیق افکار این جریانات.

3-1- آموزش معلمین مقاطع راهنمایی، دبیرستان و مدیران آنها درخصوص نحوه برخورد صحیح با دانش­آموزان دارای اندیشه­ها و گرایشات عرفانی غیر دینی.

2ـ  اقدامات ترویجی

1-2-  معرفی وترویج عرفان ناب اسلامی بر اساس آیات، احادیث و ادعیه در کلاس­ها ومحیط­های آموزشی.

2-2- ارائه و معرفی الگوهای عینی عرفان اسلامی و شیعی با معرفی شخصیتهایی چون : حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهدای دانش آموز و … از طریق برگزاری برنامه­های مختلف فرهنگی، هنری و تفریحی با مشارکت خود دانش آموزان.

3-2- تحلیل و تبیین خصوصیات و مختصات نحله‌های مختلف عرفان­های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوتهای این روشها با شیوه های رایج در عرفان شریعت مدار.

4-2- معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفانهای شریعت مدار در صحنه های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به دانش آموزان با عطف به الگوهای دانش­آموزی.

5-2- مشارکت دانش آموزان در جهت تهیه و اجرای برنامه­های مختلف در خصوص معرفی عرفان اصیل اسلامی در قالبهای متنوع فرهنگی و هنری.

3ـ  اقدامات تعدیلی

1-3- جلوگیری از پخش و نشر محصولات و برنامه های مروج خرافات و موهومات سنتی و مدرن و عرفانهای غیر شرعی درفضاهای آموزشی.

2-3- حساسیت ویژه نسبت به ترویج و پخش شعرها، موسیقی­ها، کتابها، اصطلاحات، علائم، مدها و نشانه های گروهها و نحله های انحرافی در محیطهای آموزشی.

3-3- برخورد معقول و منطقی با معلمین یا دانش آموزانی که به نوعی مروج عرفان‌های غیردولتی بوده و یا تحت تأثیر آنها می­باشند و توجیه و هدایت صحیح ایشان.

4-3- جلوگیری از چهره­سازی خوانندگان، نوازندگان، شعرا، نویسندگان و هنرپیشگان وابسته و منسوب به گروه­های منحرف در محیط­های آموزشی .

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1- انجام طرحهای سنجش و ارزیابی به صورت کشوری در سطح مراکز آموزش عالی به منظور به دست آمدن تصویری روشن از میزان رشد و نفوذ جریانهای انحرافی در میان دانشجویان، علل گرایش به این جریان‌ها و زیانهای ناشی از این گرایشها.

2-1- برگزاری برنامه های آموزشی و توجیهی در سطح دانشگاهها برای اساتید و نیروهای برخوردار از توان و انگیزه اقدام در جهت مبارزه با جریانهای انحرافی و نقد هوشمندانه و دقیق افکار این جریان‌ها.

2ـ اقدامات ترویجی

1-2- ارائه و معرفی الگوهای عینی عرفان اسلامی و شیعی با معرفی شخصیتهایی نظیر:  حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری، شهید رجایی، شهدای دانشگاهی از طریق برگزاری نمایشگاهها، همایشها و … .

2-2- اجرای برنامه هایی در خصوص معرفی روشهای صحیح بندگی ، سیر و سلوک تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیتهای بزرگ و شناخته شده در گذشته و حال.

3-2- تحلیل و تبیین خصوصیات نحله های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح  تفاوت‌های آنها با عرفان شریعت مدار.

4-2- معرفی انواعی از بروز وظهور عرفانهای شریعت مدار در صحنه های دفاع مقدس و عرصه­های دفاع از انقلاب اسلامی با عطف به شخصیتهای دانشگاهی اعم از دانشجویان و اساتید.

5-2- فعال­سازی و حمایت از تشکل­های دانشجویی که به تبیین عرفان­ ناب اسلامی می­پردازند.

3- اقدامات تعدیلی

1-3- مدیریت و هدایت غیر مستقیم فعالیتهای گروهها و تشکلهای دانشجویی و جلوگیری از آسیب­پذیری و انحراف آنها و عدم صدور مجوز برای فعالیت فرقه های انحرافی در قالب تشکلهای دانشجویی.

2-3- جلوگیری از پخش و نشر محصولات و برنامه های مروج خرافات و موهومات سنتی و مدرن در حوزه عرفان در فضاهای دانشجویی و دانشگاهی.

3-3- ممنوعیت ترویج و پخش شعرها، موسیقی ها، اصطلاحات، علائم، مدها و نشانه های گروهها و نحله های انحرافی در محیطهای دانشگاهی.

4-3- جلوگیری از ترویج آداب و روشهای معنویت گرایی منفی و اباحه‌گری و منزوی کننده در این محیط­ها.‌

5 -3- توجه به فعالیت گروههای اقلیت دینی و مذهبی و عدم اجازه به آنها در جهت تبلیغ آشکار و پنهان در دانشگاهها.

6-3- برخورد معقول و منطقی با افراد، گروهها و انجمنهایی که به نوعی مروج جریان‌های انحرافی بوده و جلوگیری از متشنج شدن جو دانشگاهها در این زمینه.

7-3- ممنوعیت چهره سازی از خوانندگان، نوازندگان، شعرا، نویسندگان و گویندگان وابسته به جریان‌های انحرافی در محیط­های دانشگاهی.

3-8- نظارت ویژه برتیم‌های ورزشی دانشجویی که به عنوان ایجادتمرکزو آرامش از ورزش­های روحی و جسمی خاص مانند یوگا استفاده می­نمایند.

سازمان تبلیغات اسلامی

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1ـ1- انجام تحقیقات، تهیه گزارش و تألیف منابعی مکتوب پیرامون وضع موجود جریان عرفان‌های انحرافی، علل گرایش به این جریانات و تبعات و زیان‌های ناشی از این گرایشات، مستقیم و از طریق دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.

2-1- بازنگری آیین­نامه نحوه فعالیت تشکل­های مذهبی و انجمن­های اسلامی در جهت انجمن­سازی آنها از انحرافات عرفانی

3-1-  گزینش و آماده سازی عوامل اقدام کننده:

ـ انتخاب طلاب مستعد و توانا در تبلیغ، ائمه جمعه و جماعات و نیز هنرمندان و نویسندگان ذیصلاح در حوزه هنری.

ـ برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت برای عوامل منتخب و ارتقاء و به روز رسانی اطلاعات  و آگاهیهای آنان در موضوع مورد نظر، به صورت مستقیم و از طریق سایر نهادهای مرتبط.

2- اقدامات ترویجی (ارتقایی)

1-2- تألیف کتب، نشر مقالات، اعزام مبلغین و آگاه‌سازی مردم از طریق منابر در ایام تبلیغی، حمایت از تولید آثار هنری، ساخت فیلم در موضوعات و محورهای ذیل:

2-2- ارایه و معرفی الگو‌های عینی عرفانی اسلامی و شیعی با معرفی شخصیتهایی چون حضرت امام، مقام معظم رهبری، شهدا محراب، شهید مطهری، شهید رجایی، شهید بهشتی و …

3-2- معرفی روشهای صحیح بندگی و سیر و سلوک و توضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیتهای بزرگ و شناخت شده گذشته و حال.

4-2- تحلیل و تبیین خصوصیات نحله‌های مختلف عرفان‌های منحرف، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوتهای این روشها با شیو‌ه‌های رایج در عرفان‌ شریعت مدار.

5-2- معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفان‌های شریعت مدار در صحنه‌های دفاع مقدس و عرصه‌‌های دفاع انقلاب اسلامی.

6-2- هماهنگی، هدایت و حمایت از هیأت­های مذهبی فعال نظیر هیأت رزمندگان اسلام در جهت ارتقا آگاهی­های عمومی نسبت به عرفان­های شریعتمدار و کمی و مبارزه با جریان­های منحرف عرفان­های انحرافی.

7-2- برنامه­ریزی و اقدام به منظور جلوگیری از ترویج افکار فرقه­های ضاله و عرفان­های انحرافی برای نهادها، مراکز و بخش­های زیرمجموعه خود.

8-2- حمایت از ایجاد و پشتیبانی از نهادهای مردمی و عمومی «حمایت از مستبصرین»

3- اقدامات تعدیلی (بازدارنده)

3-1- نظارت بر برنامه­ ها و اقدامات مجامع، محافل و جلسات عمومی فرهنگی – اجتماعی.

3-2- محدودسازی یا ممانعت از ادامه فعالیت­ مبلغین و مداحان مروج و یا مؤید عرفان­های انحرافی.

مرکز مدیریت حوزه­های علمیه برادران

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ شناسایی و اطلاع­یابی از میزان نفوذ جریان­ عرفان­های انحرافی در میان اقشار مختلف روحانی

2-1ـ تولید منابع مکتوب و غیرمکتوب معرفی و نقد جریان­ عرفان­های انحرافی متناسب با نیاز مبلغان و محققان روحانی

3-1ـ برنامه­ریزی و اقدام درخصوص برگزاری برنامه­های آموزشی جهت اطلاع­رسانی و تعمیق شناخت علما و طلاب حوزه­های علمیه با جریان­های نوین و سنتی منحرف عرفانی و تعدد بررسی موشکافانه آنها.

2ـ  اقدامات ترویجی

1-2ـ برنامه­ریزی و اقدام در زمینه اعزام مبلغین حوزوی در راستای آگاهی بخشی مردم در زمینه عرفان­های انحرافی و پاسخگویی به شبهات و رفع ابهامات در این ارتباط

2-2- برنامه­ریزی و حمایت از برگزاری جلسات عمومی، خصوصی و بهره­گیری از تبلیغ چهره به چهره در محورهای زیر:

– ارائه الگوهای عینی عرفان اسلامی (شیعی) با معرفی شخصیت­هایی چون حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری و …

– معرفی روش­های صحیح بندگی و سیر و سلوک و توضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیت­های بزرگ و شناخته شده گذشته و حال.

– تحلیل خصوصیات و مختصات نحله­های مختلف عرفان­های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوت­های این روش­ها با عرفان­های شریعت­مدار.

– معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفان­های شریعت­مدار در صحنه­های دفاع مقدس و عرصه­های دفاع از انقلاب اسلامی.

3-2- برنامه­ریزی، اقدام و حمایت از انجام فعالیت­های تبلیغاتی در فضای مجازی رسانه­ای در جهت نقد جریان­ عرفان­های انحرافی و نیز ترویج عرفان­های صحیح دینی.

3ـ  اقدامات تعدیلی

1-3ـ نظارت وپیشگیری از نفوذ وتأثیر جریان­ عرفان­های انحرافی در حوزه­های علمیه و میان طلاب.

2-3- هدایت، کنترل و تعدیل طلاب و روحانیونی که در ترویج عرفان­های ا نحرافی عامل یا مؤثرند.

3-3- پی­گیری و نظارت بر پاک­سازی ساحت حوزه­های علمیه و روحانیت از وجود منحرفین مروج عرفان­های انحرافی که ملبس به لباس روحانیت و منتسب به حوزه­های علمیه­اند.

مرکز مدیریت حوزه­ های علمیه خواهران

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ  شناسایی و اطلاع­ یابی از میزان نفوذ جریان­ عرفان­های انحرافی در میان اقشار مختلف روحانی خواهر

2-1ـ تولید منابع مکتوب و غیرمکتوب معرفی و نقد جریان­ عرفان­های انحرافی متناسب با نیاز مبلغان و محققان روحانی

3-1ـ برنامه­ریزی و اقدام درخصوص برگزاری برنامه­های آموزشی جهت اطلاع­رسانی و تعمیق شناخت علما و طلاب حوزه­های علمیه خواهران با جریان­های نوین و سنتی منحرف عرفانی و تعدد بررسی موشکافانه آنها.

2ـ  اقدامات ترویجی

1-2ـ برنامه­ریزی و اقدام در زمینه اعزام مبلغین خواهر در راستای آگاهی بخشی مردم در زمینه عرفان­های انحرافی و پاسخگویی به شبهات و رفع ابهامات در این ارتباط

2-2- برنامه­ ریزی و حمایت از برگزاری جلسات عمومی، خصوصی و بهره­گیری از تبلیغ چهره به چهره در محورهای زیر:

– ارائه الگوهای عینی عرفان­ اسلامی (شیعی) با معرفی شخصیت­هایی چون حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری و. ..

– معرفی روش­های صحیح بندگی و سیر و سلوک و توضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیت­های بزرگ و شناخته شده گذشته و حال.

– تحلیل خصوصیات و مختصات نحله­های مختلف عرفان­های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوت­های این روش­ها با عرفان­های شریعت­مدار.

– معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفان­های شریعت­مدار در صحنه­های دفاع مقدس و عرصه­های دفاع از انقلاب اسلامی.

3-2- برنامه­ریزی، اقدام و حمایت از انجام فعالیت­های تبلیغاتی در فضای مجازی رسانه­ای در جهت نقد جریان­ عرفان­های انحرافی و نیز ترویج عرفان­های صحیح دینی.

3ـ  اقدامات تعدیلی

1-3ـ  نظارت و پیشگیری از نفوذ و تأثیر جریان­ عرفان­های انحرافی در حوزه­های علمیه و میان طلاب.

2-3- هدایت، کنترل و تعدیل طلاب و روحانیون خواهری که در ترویج عرفان­های ا نحرافی عامل یا مؤثرند.

3-3- پی­گیری و نظارت بر پاک­سازی ساحت حوزه­های علمیه خواهران از وجود منحرفین مروج عرفان­های انحرافی که منتسب به حوزه­های علمیه­اند.

دفتر تبلیغات اسلامی قم

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ انجام تحقیقات، تهیه گزارش و تألیف منابعی مکتوب پیرامون وضع موجود جریان­های عرفان­های انحرافی، علل گرایش به این جریان و تبعات و زیان­های ناشی از این گرایشات با هماهنگی سازمان تبلیغات.

2-1- گزینش و آماده سازی عوامل اقدام کننده:

ـ انتخاب طلاب مستعد و توانا در تبلیغ، ائمه جمعه و جماعات و نیز هنرمندان و نویسندگان ذیصلاح.

ـ برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت برای عوامل منتخب و ارتقاء و به روز رسانی اطلاعات  و آگاهیهای آنان در موضوع مورد نظر، به صورت مستقیم و از طریق سایر نهادهای مرتبط.

2- اقدامات ترویجی (ارتقایی)

1-2- تألیف کتب، نشر مقالات، اعزام مبلغین و آگاه‌سازی مردم از طریق منابر در ایام تبلیغی، حمایت از تولید آثار هنری در موضوعات و محورهای ذیل:

2-2- ارایه ومعرفی الگو‌های عینی عرفانی اسلامی و شیعی با معرفی شخصیتهایی نظیر: حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری، شهید رجایی، شهید بهشتی و …

3-2- معرفی روشهای صحیح بندگی و سیر و سلوک و توضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیتهای بزرگ و شناخت شده گذشته و حال.

4-2- تحلیل و تبیین خصوصیات نحله‌های مختلف عرفان‌های منحرف، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوتهای این روشها با شیو‌ه‌های رایج در عرفان‌ شریعت مدار.

5-2- معرفی انواعی از نمود وظهور عرفان‌های شریعت­مدار در صحنه‌های دفاع مقدس و عرصه‌‌های دفاع انقلاب اسلامی.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور

1-  اقدامات ترویجی

1-1- ارتقاء آشنایی­ها و آگاهی­های ائمه جمعه و تقویت انگیزه لازم در آنان نسبت به مبارزه با فعالیت­ نحله­های منحرف عرفانی.

2-1- هماهنگی و هدایت ائمه جمعه در زمینه اطلاع­رسانی و آگاه­سازی مردم نسبت به فعالیت­، ویژگی­ها وآثار تبعات گرایش به عرفان­های انحرافی.

3-1- هماهنگی و هدایت ائمه جمعه در زمینه ضرورت آگاه­سازی مردم با عرفان­های شریعتمدار از طریق طرح محورهای ذیل:

– ارائه الگوهای عینی عرفان اسلامی (شیعی) با معرفی شخصیتهایی نظیر: حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری و …

– معرفی روشهای صحیح بندگی و سیر و سلوک و توضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیت‌های بزرگ و شناخته شده گذشته و حال.

– تحلیل خصوصیات و مختصات نحله‌های مختلف عرفان‌های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوت‌های این روش‌ها با عرفان‌ شریعت مدار.

– معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفان‌های شریعت مدار در صحنه‌های دفاع مقدس و عرصه‌های دفاع از انقلاب اسلامی.

مرکز رسیدگی به امور مساجد

1- اقدامات ترویجی

1-1- ارتقاء آشنایی­ها و آگاهی­های ائمه جمائات و تقویت انگیزه لازم در آنان نسبت به مبارزه با فعالیت­ نحله­های منحرف عرفانی.

2-1- هماهنگی و هدایت ائمه جمائات در زمینه اطلاع­رسانی و آگاه­سازی مردم نسبت به فعالیت­، ویژگی­ها وآثار تبعات گرایش به عرفان­های انحرافی.

3-1- هماهنگی و هدایت ائمه جمائات در زمینه ضرورت آگاه­سازی مردم با عرفان­های شریعتمدار از طریق طرح محورهای ذیل:

– ارائه الگوهای عینی عرفان اسلامی (شیعی) با معرفی شخصیتهایی نظیر:حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای محراب، شهید مطهری و …

– معرفی روشهای صحیح بندگی وسیروسلوک وتوضیح و تبیین مفاهیم عرفانی از زبان شخصیت‌های بزرگ و شناخته شده گذشته و حال.

– تحلیل خصوصیات و مختصات نحله‌های مختلف عرفان‌های انحرافی، آثار سوء گرایش به آنها و تشریح تفاوت‌های این روش‌ها با عرفان‌ شریعت مدار.

– معرفی انواعی از نمود و ظهور عرفان‌های شریعت مدار در صحنه‌های دفاع مقدس و عرصه‌های دفاع از انقلاب اسلامی.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ انجام طرحهای سنجش و ارزیابی در سطح مراکز آموزش عالی به منظور دستیابی به تصویری روشن  از میزان رشد و نفوذ جریان‌های انحرافی در میان دانشجویان، علل گرایش به این جریان‌ها و زیانهای ناشی از این گرایش­ها.

2-1- تهیه و تدوین منابعی در مورد وضع موجود جریان­های عرفان­های انحرافی، علل گرایش به این جریانات و تبعات و زیان­های ناشی از آن.

3-1- ارتقاء آگاهی­ها و تعمیق شناخت اساتید معارف و علوم انسانی نسبت به جریان­ عرفان­های انحرافی به منظور فعال­سازی آنان در عرصه­ اطلاع­رسانی به اساتید و دانشجویان.

2ـ اقدامات ترویجی

1-2ـ برنامه­ریزی و حمایت از برگزاری کلاس­ها، جلسات و همایش­های متناسب برای اساتید و دانشجویان در محورهای زیر:

– به تصویر کشیدن و طرح گوشه‌هایی از زندگی حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری و شهدای محراب به عنوان الگوی عینی عرفان اسلامی.

– معرفی اعتقادات صحیح، روش بندگی و تهذیب نفس در موضوعات عرفانی چون محبت و دوستی، توسل و ارتباط با حضرات معصومین (ع)، امام زمان (عج)، آخرالزمان، تقرب و …

با پخش سلسه مباحث با سخنرانیهای شخصیت‌‌های تأیید شده مذهبی.

– سرمایه گذاری بیشتر برای تهیه و پخش گوشه‌هایی از زندگی عرفانی و سلوک معنوی مسؤولین و علمای مهذب و شهدای دفاع مقدس.

– برگزاری میزگردهای نقد و بررسی فرق مهم مدعی عرفان در مقایسه با عرفان‌ شریعت مدار.

3 – اقدامات تعدیلی

1-3- مدیریت و هدایت غیر مستقیم فعالیتهای گروهها و تشکلهای دانشجویی و جلوگیری از آسیب­پذیری و انحراف آنها در حوزه های عرفانی.

2-3- جلوگیری از پخش و نشر محصولات و برنامه های مروج خرافات و موهومات سنتی و مدرن در حوزه عرفان.

3-3- ممنوعیت ترویج و پخش اشعار، موسیقی، اصطلاحات، علائم و نشانه های گروهها و نحله­های انحرافی در محیطهای دانشگاهی.

4-3- برخورد معقول و منطقی با افراد، گروهها و انجمن‌های مروج جریان‌های انحرافی و جلوگیری از متشنج شدن جو دانشگاهها در این زمینه.

سازمان ملی جوانان

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ انجام طرحهای سنجش و ارزیابی به منظور دستیابی به میزان نفوذ جریان‌های انحرافی در میان نسل جوان.

2-1- تولید منابع مکتوب و غیر مکتوب در خصوص نقد و بررسی اندیشه های جریان‌های انحرافی متناسب با مقتضیات نسل جوان.

2-  اقدامات ترویجی

1-2- برگزاری دوره های مختلف آموزشی برای جوانان به منظور آشناسازی آنها با عرفان ناب اسلامی و تبیین تفاوتهای آن با عرفانهای انحرافی.

2-2- برگزاری برنامه­هایی درخصوص معرفی الگوهای پیشین ومعاصرعرفان اسلامی به جوانان.

3-2- معرفی روشهای صحیح بندگی و سیر و سلوک و تبیین مفاهیم عرفانی اصیل متناسب با مقتضیات  نسل جوان.

4-2- ایجاد و حمایت از تشکلهای غیر دولتی فعال در زمینه عرفان اسلامی.

5-2- برنامه­ریزی در جهت جلوگیری از ترویج افکار فرقه­های معنوی غیردینی در تمامی حوزه­های زیرمجموعه سازمان ملی جوانان.

3- اقدامات تعدیلی

1-3- ممانعت از تولید و پخش محصولات مختلف فرهنگی، هنری که به نوعی مروج مفاهیم عرفانی غیرشرعی باشند.

2-3- جلوگیری از فعالیت تشکلهای غیر دولتی که در حوزه ترویج عرفان­های منحرف شرقی و غرب فعالیت می­نمایند.

3-3- دقت و حساسیت بالا در امر صدور مجوز برای سازمان­های غیردولتی.

شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1- تنظیم سیاست­های مقابله اصولی با عرفان­های انحرافی و ترویج عرفان شریعت­مدار در میان بانوان.

2-1- برنامه­ ریزی جهت آموزش و تربیت مبلغات مبرز به منظور مبارزه با انحرافات عرفانی موجود در مجالس بانوان با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز مدیریت حوزه­های علمیه خواهران و سایر نهادهای ذی­ربط

3-1- برنامه­ریزی جهت اجرای برنامه­های منظم و مداوم آموزشی و توجیهی برای تشکل­ها و سازمان­های ویژه بانوان از طریق نهادهای ذی­ربط.

4-1ـ  تهیه گزارشهای دقیق و مستند از تشکلها و مجالس مخصوص بانوان در خصوص بروز و ظهور فرقه­ها و جریانات­ منحرف عرفانی در میان بانوان

2- اقدامات ترویجی

1-2- هدف­گذاری و ایجاد هماهنگی و همگرایی میان مراکز مقابله با عرفان­های انحرافی در میان بانوان.

2-2- ارایه الگو‌های ناب عرفانی از میان بانوان در طول تاریخ تا زمان معاصر جهت معرفی و برگزاری برنامه­های مختلف فرهنگی و هنری مناسب از طریق دستگاه­های اجرایی.

3-2- ترویج مسأله مسجد محوری و برقراری امکانات مناسب در مساجد، جهت برگزاری مراسم معنوی بانوان ازطریق مرکز رسیدگی به امور مساجد وسازمان تبلیغات اسلامی و سایر مراکز ذی­ربط.

4-2- آگاه­سازی اقشار مختلف زنان از نظر خطر نفوذ عرفان­های غیردینی.

شهرداری استان تهران

1ـ وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ برگزاری دوره های آموزشی و هدایت مدیران و مسؤولین فرهنگی و هنری شهرداری در خصوص فعالیتها و اندیشه های فرقه های انحرافی قدیم و جدید.

2-1- تهیه و تولید محصولات فرهنگی مناسب در مورد نقد و بررسی عرفان­های غیردینی و نیز معرفی زوایای گوناگون عرفان ناب اسلامی برای مخاطبین مراکز تابعه شهرداری.

3ـ1- برگزاری طرحهای سنجش و ارزیابی میزان نفوذ و گسترش عرفان­های انحرافی در مراکز و مجموعه­های فرهنگی – هنری تابعه شهرداری

2- اقدامات ترویجی

1-2- تولید منابع مکتوب و غیر مکتوب و نیز برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در خصوص معرفی عرفان ناب شیعی و الگوهای بارز آن متناسب با مخاطبین مجموعه­های فرهنگی – هنری تابعه شهرداری.

2-2- استفاده از امکانات فرهنگی مختلف شهرداری نظیر: فرهنگسراها، کتابخانه ها و … در جهت برگزاری برنامه هایی با محوریت عرفان اصیل و معرفی آن به نسل جوان.

3-2- برنامه­ریزی درخصوص مواجهه صحیح با عرفان­های انحرافی در کلیه مراکز زیرمجموعه شهرداری.

3ـ  اقدامات تعدیلی

1-3-  عدم صدور مجوز برای برگزاری برنامه های مروج خرافات، موهومات و جریان‌های انحرافی قدیم و جدید با استفاده از امکانات شهرداری.

2-3- جلوگیری از پخش شعر، موسیقی، اصطلاحات، علائم و نشانه های گروههای مروج جریان‌‌های انحرافی در اماکن فرهنگی، هنری وابسته به شهرداری.

سازمان تربیت بدنی

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ  تنظیم ضوابط و مقررات ویژه برای تأسیس مجموعه­ها و انجام ورزش­های خاصی که ایجاد آرامش روحی و جسمی از طریق تمرکز و غیره برای آنها تعریف و ادعا می­شود.

2- اقدامات تعدیلی

1-2-  نظارت بر مجموعه­های ورزشی مدعی تمرکز و آرامش بخشی و تلفیق فعالیت­های روحی و جسمی

2-2- ممانعت از ادامه فعالیت مجموعه­های ورزشی که تحت عنوان ورزش­های آرامش­بخش و ایجاد تمرکز نسبت به ترویج عرفان­های انحرافی اقدام می­کنند.

قوه قضاییه

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ  رفع خلاء‌های قانونی و اصلاح آنها به منظور فراهم شدن امکان برخورد مناسب با جریان‌ها و اشخاص مورد نظر.

2ـ  اقدامات تعدیلی

1-2- رسیدگی به موقع به پرونده مخربین و صدور احکام لازم.

وزارت اطلاعات

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ تکمیل بررسی‌ها و تحقیقات لازم به منظور تهیه گزارش نهایی از وضعیت موجود جریان عرفان‌های انحرافی در ایران، علل گرایش به این جریانات و تبعات و آثار زیانبار ناشی از این گرایشات و ارایه این نتایج در قالب کتاب، CD، نوارهای صوتی.

– تصویری و نمایشگاههای تخصصی، طی مدت حداکثر چهار ماه.

2-1- تهیه گزارشی از آثار اقدامات انجام شده دستگاه‌های مرتبط حین و پس از انجام اقدامات طرح و ارایه به شورای فرهنگ عمومی.

2-  اقدامات تعدیلی (بازدارنده)

– کنترل ­و محدودسازی ­گروهک‌ها، ­و کانون­ها و اشخاص­ مروج­ و مبلغ ­عرفان‌های نحرافی

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ گزینش: انتخاب تعدادی از نیروهای ذیصلاح برای همکاری و اقدام در جهت تعدیل و کنترل فعالیت‌ نحله‌های منحرف عرفانی.

2-1-  آشناسازی و به روز رسانی نیروهای منتخب به منظور رشد انگیزه فعالیت و نیز ارتقاء شیوه برخورد آنان.

2-  اقدامات تعدیلی (بازدارنده)

1-2- کنترل، محدودسازی و ممانعت از فعالیت گروهکها و کانون‌های مروج عرفان‌های انحرافی پس از هماهنگی با وزارت اطلاعات و دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی.

2-2- ممانعت از انتشار و نمایش آثار مکتوب و صوتی ـ تصویری مروج عرفان‌های منحرف.

سازمان مطالعه و تدوین متون درسی (سمت)

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ گزینش و تعیین گروهی از محققین و اندیشمندان ذیصلاح به منظور اقدام در زمینه مبارزه با جریان عرفان‌های انحرافی.

2-1- ارتقاء آگاهیها و به روز رسانی آشنایی عوامل منتخب با وضع موجود، علل گرایش، آثار و تبعات­گرایش به جریان‌‌های منحرف فوق‌الذکر ازطریق ارایه منابع وآثار محصولات فراهم­شده به آنان.

2-  اقدامات ترویجی

– بازبینی و اصلاح متون درسی با افزودن بخشی از اطلاعات و آگاهیهای لازم جهت ایمن سازی نسل جوان در گرایش به نحله‌های منحرف عرفانی.

3-  اقدامات تعدیلی

– بازبینی و ارزیابی متون درسی به منظور حذف مفاهیم و مطالب زمینه‌ساز گرایش و نیزالقاء کننده مفاهیم و اندیشه‌های مرتبط با عرفان‌های انحرافی.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

1ـ  اقدامات تعدیلی (بازدارنده)

1-1- شناسایی پایگاه­های مجازی مروج فرق ضاله و عرفان­های انحرافی، محدودسازی و یا ممانعت از فعالیت آنان

2-1- شناسایی و پیشگیری از ارسال پیامک­های مروج عرفان­های انحرافی در گستره عمومی و به صورت فراگیر.

وزارت کشور

– مدیریت و هدایت غیر مستقیم فعالیت گروه‌های غیر دولتی و جلوگیری از آسیب پذیری و انحراف آنها و عدم صدور مجوز برای فعالیت فرقه‌های ضاله در قالب تشکل‌های غیر دولتی.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین

1ـ  وظایف مربوط به بسترسازی

1-1ـ سنجش و ارزیابی میزان نفوذ و گسترش جریان‌های انحرافی در سطوح مختلف نیروهای تابعه و بسیجیان

2-1- تهیه و تولید محصولات فرهنگی گوناگون در جهت تبیین خطرات ناشی از گرایش افراد به جریان­های معنوی انحرافی و نیز معرفی عرفان ناب اسلامی متناسب با جامعه مخاطب مرتبط.

2- اقدامات ترویجی

1- 2- برگزاری دوره های آموزشی مداوم و مستمر در سطح کشور برای فرمانده­هان، نیروهای فرهنگی، بسیجیان و سایر نیروهای وابسته جهت توجیه آنان و نقد و تحلیل دقیق فرقه های انحرافی موجود در کشور.

2-2- برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی­ـ ­هنری به­منظور معرفی­نمادهای عرفان ناب اسلامی در زمان گذشته وحال مانند عرفای اسلامی متقدم ونیزشخصیتهای عرفانی معاصر نظیر:حضرت امام(ره)، شهدای محراب،شهدای­جنگ­تحمیلی و انقلاب اسلامی برای نیروها و مجموعه­های وابسته.

3-2- معرفی  انواعی از نمود وظهور عرفانهای شریعت مدار در صحنه­ای دفاع­قدس و عرصه­های دفاع از انقلاب اسلامی و معرفی عرفان شیعی به عنوان عرفانی ظلم ستیز و اجتماعی برای نیروها و مجموعه­های وابسته.


 
۶ اسفند ۱۳۹۸ ۱۵:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید