اخبار

با صدور بیانیه ایی

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی آتش کشیدن کتاب مرجع پزشکی را محکوم کرد

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی آتش کشیدن کتاب مرجع پزشکی را محکوم کرد
در پی انتشار فیلمی از آتش زدن کتاب طب هاریسون (کتاب پزشکی داخلی) توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با صدور بیانیه‌ای این اقدام ناپسند را محکوم کرد

 

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در متن این بیانیه آمده است:

بسم­ الله الرحمن الرحیم

علم از جمله مقولاتی است که با تبادل و داد و ستد رشد پیدا می­ کند (مقام معظم رهبری «مدظله­ العالی»)

   بر هیچ انسان آگاه و منصفی در گستره جهان پوشیده نیست که علمای گرانقدر اسلام به تأسی از پیامبر اکرم (ص) که فرموده است: «به جستجوی دانش بروید ولو در چین باشد»، همواره بر کسب علم و معرفت از نقاط مختلف جهان تأکید نموده­ اند. در طول سده­ های متمادی، کتب علمی فراوانی میان ملل مختلف جهان مبادله و ترجمه شده و مورد استفاده قرار گرفته است. ایران از دیرباز مهد علم­ آموزی و دانش­ پژوهی بوده و خدمات فراوانی به گسترش دایره علم در جهان نموده است. ضمن اینکه دانشمندان ایرانی از دستاوردهای علمی سایر ملل نیز بهره جسته­ اند. این سنت همیشگی عرصه علم و دانش بوده که اصحاب علم و معرفت پیوسته تلاش نموده­ اند تا از یافته­ های علمی دیگران استفاده نمایند. دانش امروز جهان، حاصل و برآیند تلاش دانشمندان در گوشه و کنار جهان و میراث همه جهانیان است و در مرزهای جغرافیایی خاصی محصور نمی­ شود و پیوسته در مسیر تکامل ره می­ پوید.

  با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نهضتی فراگیر در زمینه گسترش دایره علم و دانش شکل گرفت که نتایج خیره­ کننده و افتخارآفرینی در عرصه­ های مختلف به دنبال داشته است. تعامل و داد و ستد علمی دانشمندان متعهد ایران و جهان همواره منافعی دو سویه داشته است هم به رشد علمی کشور و تربیت متخصصین کمک کرده و هم باعث گردیده که با پردازش داده­ ها و کشف یافته­ های جدید علمی توسط دانشمندان ایرانی و عرضه آن در مجامع علمی بین­ المللی، تراز علم در جهان ارتقاء یابد. در این میان در حوزه پزشکی کشور جهش قابل ملاحظه­ ای پدید آمده و امروزه یافته­ های علمی و تجارب درمانی پزشکان مبرز ایرانی، جایگاهی جهانی و درخور ستایش یافته است. متخصصین علوم پزشکی ما به خوبی از علوم روز دنیا بهره گرفته­ اند و متقابلاً به گسترش دایره آن در مقیاس جهانی کمک نموده­ اند.

  در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در مصاف با استکبار جهانی است و مجموعه معاندین و بدخواهان، شبانه روز تلاش می­ نمایند تا با بهره­ گیری از امکانات گسترده رسانه­­ ای، به زعم خویش چهره ه­ای مشوه از نظام مقدس به جهانیان نشان دهند؛ متأسفانه شاهد به آتش کشیدن یک کتاب مرجع پزشکی که مورد تأیید و مراجعه مستمر متخصصین این رشته در نقاط مختلف جهان از جمله ایران می­ باشد هستیم. خوشبختانه این حرکت ناپسند نه تنها با موج وسیعی از اعتراض و محکومیت از سوی علما و اساتید حوزه و دانشگاه و مجموعه اصحاب دانش و معرفت قرار گرفت بلکه افکار عمومی جامعه نیز آن را نپسندید و نکوهش نمود و این نکته دقیقاً بیانگر بروز و ظهور یکی از مؤلفه­ های ممتاز فرهنگ عمومی ایرانیان است که برای حریم علم و دانش ارزش و اعتبار خاصی قائل هستند مردم نگاهی جامع به مسائل دارند و حرکت­ های افراطی از این دست را برنمی­ تابند آنان ضمن اینکه از طب جدید بهره می­ جویند در جای خود به طب سنتی توجه دارند.

  شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن محکوم نمودن این اقدام ناپسند امیدوار است که برخورد مقتضی با عوامل آن صورت گرفته و شرایطی فراهم شود که از این پس شاهد تکرار حوادث تلخی از این دست نباشیم.

۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۲۱
روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید