اخبار

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: با وفاق جمعی و به کمک نسل جوان، منشور” اخلاق رسانه ای” تدوین کنیم

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: با وفاق جمعی و به کمک نسل جوان، منشور” اخلاق رسانه ای” تدوین کنیم
نخستین همایش ملی سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی به همت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و با مشارکت دستگاه های مختلف از جمله شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

نخستین همایش ملی سواد رسانه ای و مس,ولیت اجتماعی به همت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و با مشارکت دستگاه های مختلف از جمله شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

همایش ملی “سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی” در هفته فرهنگ عمومی با حضور مسوولان، اساتید دانشگاهی، نهادهای عمومی و خصوصی در عرصه آموزش و پژوهش سواد رسانه ای و مجاز در روز دوشنبه ۱۱ آبان ماه در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور  برگزار گردید.

 حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن تبریک به مناسبت سالگرد تأسیس شورای فرهنگ عمومی، از دست اندرکاران و مسئولین برگزاری همایش ملی “سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی” تقدیر کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه برای نسل ما “سواد رسانه ای” در کنار مسئولیت های مهم اجتماعی و دینی که برای صیانت از آفات زمانه در نظر گرفته ایم مطرح است؛ گفت: برای نسل جدید که از خردسالی و کودکی در این فضا و با این ابزارها رشد کرده است ” سواد رسانه ای ” ابزار و مهارت ضروری در زندگی شبکه ای امروز آنها است.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: ما سواد رسانه ای را برای بالا بردن سطح تشخیص در مداخله های فرهنگی لازم می دانیم اما، نسل جدید از این مهارت در زندگی روزمره اش برای ایجاد ارتباطات همزمان با کاربرد هنر و ابعاد زیبا شناختی، سرگرمی و اطلاع رسانی و در عین حال محک زدن محتواها به تفکر جمعی نقادانه استفاده می کند.

وی همچنین تأکید کرد در جریان تحولات رسانه ای نه فقط در کشور ما که در بسیاری از کشورها، نهادهای رسمی با سرعت و شتاب کمتری خود را با تحولات جامعه تطبیق می دهند و به همین دلیل توفیق فعالان این عرصه با توجه به آینده پژوهی این موضوع محقق می شود.

 حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی با اشاره به این موضوع که رشد کردن و برآمدن در این فضای جدید نمی تواند مستقل از ویژگی های فرهنگی ما اتفاق بیفتد، گفت: در فرهنگ ما “اخلاق” مؤلفه ی بسیار مهمی است و “اخلاقی بودن”یک معیار و استاندارد عمومی در انتخاب های مختلف مردم است و مفهومی بسیار بالاتر و ارزشمندتر از “قانون مند” بودن است.

وی در پایان پیشنهاد کرد: به کمک نسل جوان و فعال در فضای مجازی و رسانه ای دست به تدوین “منشور اخلاق رسانه ای” بزنیم و بر اساس یک “وفاق جمعی” و نه “الزام قانونی”، اخلاقی بودن جامعه خودمان را در این فضا نشان دهیم.

۱۱ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید