اخبار

وزیر فرهنگ در نشست شورای فرهنگ عمومی: گفتمان سازی نیازمند فرآیندهای مستمر است

وزیر فرهنگ در نشست شورای فرهنگ عمومی: گفتمان سازی نیازمند فرآیندهای مستمر است
گفتمان سازی در قالب یک پروژه امکان پذیر نیست بلکه نیازمند فرآیندهای مستمر و صرف هزینه و زمان کافی است. مشارکت نهادهای مردمی و ورود بخش خصوصی به این حوزه نقش بسزایی در اجرایی شدن سیاست های اقتصادی دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ششصد و شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی با بیان این مطلب گفت: باید با استفاده از ظرفیت های داخلی و تکیه بر سرمایه های اجتماعی و مادی خود و با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر بتوانیم به یک اقتصاد خودکفا دست پیدا کنیم که در آن شاهد توسعه اقتصادی باشیم.

وی در این خصوص از لزوم تدارک جلسه ای مشترک با طلاب خبر داد و عنوان کرد: در این جلسه به دنبال استفاده از توانمندی های روحانیون در ایجاد و ترویج بسترهای گفتمان سازی حوزه اقتصاد در سراسر کشور در ماه مبارک رمضان هستیم.

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در ادامه افزود: گفتمان سازی در قالب یک پروژه امکان پذیر نیست بلکه نیازمند فرآیندهای مستمر و صرف هزینه و زمان کافی است. مشارکت نهادهای مردمی و ورود بخش خصوصی به این حوزه نقش بسزایی در اجرایی شدن سیاست های اقتصادی دارد. با توجه به اینکه بخش زیادی از اقتصاد کشور دولتی و وابسته به صادرات نفتی نیز می باشد، واگذاری این بخش ها به بخش خصوصی و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت مستلزم زمان و فرایندهای خاصی است.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: مسوولان به دور از شعارزدگی باید به دنبال احصای موارد کاربردی و عینی اقتصاد مقاومتی باشند و متناسب با گروه مخاطب که می ­توانند مسوولان، نخبگان، بدنه جامعه و مناطق مختلف باشند گفتمان سازی موارد را دنبال نمایند.

جنتی گفت: با توجه به ۲۴ بند سیاست های مذکور و همچنین برنامه ششم توسعه، تاکید مقام معظم رهبری بر آن بوده که تمامی دستگاه های دولتی در کنار نهادهای مردمی در این حوزه فعال باشند و تمامی برنامه هایی که تدوین می شود می بایست بر اساس خرده گفتمان های حوزه مسئولیت آنها باشد  و همچنین تمامی دستگاه های عضو شورای فرهنگ عمومی برنامه های پنج ساله خود را درخصوص ترویج این گفتمان به منظور هم افزایی بیشتر بین دستگاه ها به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارسال نمایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: در حوزه ترویج گفتمان باید نخست تعریف جامعی از آن ارایه شود و از این طریق برداشت های نادرست که خود از موانع گفتمان سازی در این حوزه محسوب می شودد، مرتفع شود. برای مثال طبق بیانات مقام معظم رهبری نباید این تصور شود برنامه های این نوع اقتصاد یک اقتصاد ریاضتی است.

وی افزود: خودکفایی و تعامل با اقتصادهای جهانی از ویژگی های بارز این اقتصاد است که ما در کشورهای دیگر جهان نیز شاهد این نوع از اقتصاد بوده ایم.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی ضمن خیرمقدم به اعضا و میهمانان جلسه، فرا رسیدن رحلت بنیانگذار انقلاب حضرت امام خمینی(ره) را تسلیت گفت و اعلام داشت: همزمان با رحلت امام خمینی(ره) به همت جهاد دانشگاهی، همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در تهران برگزار می شود.

در ادامه صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، درباره برگزاری «همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی (ره) و جهان معاصر» گفت: نتایج هشت پیش نشست علمی – تخصصی و ماحصل فراخوان مقاله های این همایش علمی، سیصد و چهارده مقاله بود که پس از ارزیابی های انجام شده نُه مقاله از سوی کمیته داوران انتخاب شد.

وی در ادامه افزود: با توجه به شرایط منطقه و اندیشه های تکفیری و سیاست های اسلام هراسانه ای که در دنیا در جریان است، نیاز است که بازگشت به اندیشه های امام خمینی (ره) داشته باشیم و هدف از برگزاری این همایش تبیین مرزبندی بین گفتمان امام (ره) و ادبیات رایج و موجود در جهان اسلام است. لذا در همین جهت مجموعه مقالات ارسالی و دستاوردهای این همایش به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی به چاپ رسیده که در اختیار مدعوین داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت.

ششصد و شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی صبح امروز – سه شنبه ۱۱ خرداد ماه - با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‏، دبیر و اعضاء شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید