اخبار

شرایط برای حضور تاثیرگذار بانوان در عرصه‌های خوشنویسی فراهم شود

شرایط برای حضور تاثیرگذار بانوان در عرصه‌های خوشنویسی فراهم شود
یکم مرداد ماه سال ۱۳۹۴ با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی دبیرشورای فرهنگ عمومی و مرداخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخابات صورت گرفت و اعضا شورای عالی انجمن خوشنویسان انتخاب شدند.

با توجه به اینکه این انجمن ارکان دیگری مانند شورای ارزشیابی هنری را نیز داراست،  از همه پیشکسوتان هنر خوشنویسی دعوت شد تا در دفتر دبیر شورای فرهنگ عمومی و با حضور ساکت، نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این انتخابات برگزار شود.

 بر اساس قوانین شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان استاد ملک زاده، استاد حیدری و استاد کابلی در رشته خط شکسته؛ استاد بنی رضی، استاد کشفی و استاد عبدالرضایی در رشته خط نسخ و ثلث؛ و استاد امیرخانی، استاد سلحشور، استاد شیرازی، استاد فلسفی و استاد جباری پنج نفری بودند که در رشته خط نستعلیق برگزیده شدند.

 در ابتدای این دیدار دبیر شورای فرهنگ عمومی بر ضرورت همدلی اعضای این شورا در راستای شکوفایی این هنر ارزشمند تاکید کرد.

 در ادامه وی افزود: با توجه به اینکه اساسنامه این شورا در حدود ۶۶ سال پیش تدوین شده، نیاز است که با توجه به شرایط و تغییرات فعلی در جامعه، بازنویسی آن در اسرع وقت در دستور کار این شورا قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی اظهار داشت: با توجه به اینکه این هنر مستقیم با معارف و ادبیات در ارتباط است و هم اکنون نیز بیش از نیمی از هنرمندان در این رشته بانوان هستند باید شرایط را به گونه ای فراهم نمود که بانوان بتوانند در انتخابات آینده در ترکیب کاندیداها قرار گیرند و در عرصه‌های جدیدتری در این رشته حضور تاثیرگذار پیدا کنند.

 انجمن خوشنویسان ایران از سال ۱۳۲۹ تاسیس و راه اندازی شد. این نهاد اصیل و مردمی بنیادنامه رسمی خود را با نام انجمن خوشنویسان ایران در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۴۶ اخذ و فعالیت های درخشان و تاثیر گذار خود را پی گرفت. انجمن خوشنویسان ایران به تدریج و در آغاز دهه سوم حیات پربار خود دوره رونق و گسترش را تجربه کرد و در مواجهه با رویکرد وسیع و پرشور اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان اقدام به تاسیس فراگیر شعب در سراسر کشور کرد که این روند همچنان ادامه دارد.

انجمن خوشنویسان ایران یکی از پرسابقه ترین سازمان هنری مستقل کشور است و شاید بتوان گفت از نظر قدمت تشکیلاتی و فرایند تاثیر گذاری در جهان کم نظیر و در خاورمیانه بی نظیر است.

۲۴ اَمرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید