اخبار

با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گردهمایی شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر برگزار شد

با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گردهمایی شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر برگزار شد
با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید حسین شاهمرادی ،دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گردهمایی شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، در این گردهمایی که آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر، مصطفی سالاری استاندار بوشهر، حمیده ماحوزی مدیرکل ارشاد استان بوشهر و جمعی از فرمانداران و امامان جمعه این استان حضور داشتند، ماحوزی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر ضمن تبریک به مناسبت دهه فجر گزارشی از دستاوردهای شورای فرهنگ عمومی استان ارائه داد.

در ادامه آیت الله بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر اهمیت مقولات فرهنگی در جامعه گفت: مبنای مسائل فرهنگی باید در راستای نظرات مقام معظم رهبری تهیه و تدوین شود.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگی نیز اگر با توجه به بیانات رهبری برنامه هایشان را عملیاتی کنند بدون شک استان بوشهر به یک الگو فرهنگی در سطح کشور تبدیل خواهد شد.

امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: یکی از برکات انقلاب ما، اسلامی بودن آن است که موجب شده پس از گذشت نزدیک به 4 دهه همچنان استوار و پایبند به ارزش های خود باشد و اگر می خواهیم به تمدن سازی اسلامی خود ادامه دهیم باید مقولات فرهنگی را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

آیت الله بوشهری با بیان اینکه ریشه های تمامی مسائل جامعه به فرهنگ گره خورده است گفت: دشمن می خواهد ما را از طریق تهاجمات فرهنگی تضعیف کند.

وی دفاع مقدس فرهنگی را مهمترین وظیفه اقشار جامعه و مسئولان فرهنگی برشمرد و افزود: باید با ارزیابی کارشناسانه با تهدیدات فرهنگی دشمنان مقابله شود.

آیت الله صفایی بوشهری گفت: استان بوشهر یکی از قطب های اقتصادی کشور است که نقش به سزایی در پیشرفت و بالندگی اقتصاد کشور ایفا کرده است و باید در کنار پیشرفت های اقتصادی به اعتلای فرهنگی استان نیز توجه شود.

وی در خاتمه سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه فرهنگ مثل هوا است که تنفس می شود افزود: مدیران فرهنگی باید با روحیه جهادی و با تمامی توان خود در راستای اعتلا و شکوفایی فرهنگ دینی و اسلامی قدم بردارند.

در ادامه این برنامه مصطفی سالاری استاندار بوشهر گفت: استان بوشهر با وجود اینکه ارتباط تنگاتنگی از لحاظ فرهنگی با کشورهای همسایه جنوبی دارد اما ارزش ها و سنت های خود را همچنان نگاه داشته است.

وی ادامه داد: در استان بوشهر فرهنگ غنی اسلامی با تمدن کهن ایرانی ادغام شده است و افراط گرایی در آن جایی ندارد.

سالاری افزود: استان بوشهر با یک برداشت درست از اسلام ناب می تواند الگویی برای جریان های کشورهایی باشد که به نام اسلام به خشونت روی می آورند.

استاندار بوشهر نقش بارز شورای فرهنگ عمومی در به تصویر کشیدن داشته های حقیقی اسلام را مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: امیدورام با فعالتر شدن دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان و توجه به ظرفیت های استان بوشهر بتوانیم شاهد اعتلای هرچه بیشتر استان بوشهر و در نهایت کشور عزیزمان باشیم.

در ادامه این گردهمایی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز با اشاره به تاریخ راه اندازی شورای فرهنگ عمومی کشور توسط مقام معظم رهبری گفت: انتظار می رود جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان به صورت منظم برگزار شود.

وی ادامه داد: استان بوشهر یکی از مناطق کشور است که دارای پیشینه تاریخی قابل توجه بوده و به لحاظ فرهنگی مردمانی معتقد و معتدل دارد.

شاهمرادی افزود: یکی از وظایف اصلی دبیرخانه های شورای فرهنگ عمومی استان‌ها این است که برگزاری منظم جلسات را در دستور کار خود قرار دهند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با بیان اینکه مسائل فرهنگی باید توسط نخبگان و اندیشمندان در کمیسیون های مجزا بررسی و تحلیل شود خاطرنشان کرد: مهم ترین وظیفه شورای فرهنگ عمومی استان پرداختن به دغدغه های فرهنگی جامعه است.

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی استان باید با تدوین سازو کارهای درست معضلات فرهنگی را ریشه یابی و در نهایت رفع نماید.

شاهمرادی گفت: برنامه های مربوط به مسائل فرهنگی دیر بازده هستند و نباید انتظار داشته باشیم که بعد از چند ماه کار تمامی مشکلات فرهنگی از بین برود، بلکه حاصل تلاش و کار امروز در نسل های بعدی خود را نشان می دهد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خواستار برنامه ریزی دقیق تر شورای فرهنگ عمومی استان ها برای عملیاتی کردن مصوبات شد و افزود: باید اجتماع را همانگونه که هست ارزیابی کنیم.

وی ادامه داد: مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان اگر در تضاد با قوانین جاری کشور نباشد از سوی استاندار لازم الاجراست.

شاهمرادی خاطر نشان کرد: مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان ها نباید اختیارات ذاتی دستگاه ها را تحت شعاع قرار دهد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در خاتمه با اشاره به اینکه استان بوشهر می تواند در بسیاری از مقولات فرهنگی نمونه ای برای کل کشور باشد گفت: مردم این سرزمین با وجود هم مرزی با کشورهای خلیج فارس همچنان به داشته های دینی؛ اعتقادی و فرهنگی خود پایبند هستند.

وی در خاتمه افزود: ما نباید تنها ناهنجاری های جامعه را ببینیم بلکه می توانیم با پرداختن به هنجارهای مثبت در حل معضلات فرهنگی موفق تر عمل کنیم.

 

۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید