آشنایی با شورامصوباتمصوبات دهه نودمصوبات سال 1391رویکردهای شورای فرهنگ عمومی در محرم سال 1434 هجری قمری

 

رویکردهای شورای فرهنگ عمومی در محرم سال 1434 هجری قمری

مصوب جلسه 584 مورخ 1391/8/9 شورای فرهنگ عمومی

 

بنیان رفیع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، در برپایی و در ماندگاری ، بیش از هر عامل مؤثر دیگر ، وام دار بهره مندی و کامیابی از جریان حیات بخش نهضت حسینی (ع) است . نهضتی که هم عامل بیداری و حرکت ، هم سبب اتحاد و همدلی و هم علت تام وفاداری و همراهی آحاد جامعه در جهت تحقق آرمانهای بلند انسانیست.

شکر و سپاسگزاری خداوند منان ، حداقل پاسخ در برابر ارزانی این همه نعمت  و یادآوری و تعظیم ،‌ کمترین اقدام برای قدردانی از این همه لطف است و اینک که در شرایط خاص و حساس بین المللی و داخلی ، ‌در آستانه سالگرد این حماسه عظیم تاریخی قرارگرفته ایم ، ‌به عنوان مسئولین فرهنگی جامعه موظفیم با الهام گرفتن از ارشادات و هدایت های مقام معظم رهبری در سال جاری و سرمایه گذاری ویژه بر فرصت های مغتنم عاشورایی ، بذل همت و توجه ملت و مسئولین پیرامون محورهای مهم ذیل را ،‌ استدعا کنیم :

1 محور آغازین حمایت از برگزاری شکوهمند و گسترده مراسم عزاداری محرم و صفر و عرض ادب به ساحت مقدس حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که ضمن مراعات ضوابط و ویژگی های مذکور در بخشنامه­ های سال های اخیر ، باید مورد اهتمام جدی قرارگیرد و وسائل و زمینه­ های اظهار ارادت شایسته مردم دلباخته به حضرتش با بهره گیری از منابع اصیل ، منابر ، مساجد و حسینیه ها به خوبی فراهم شود.

2 محکومیت جسارت عروسکان خیمه شب باز به ساحت منور نبی خاتم و رسول اعظم (ص) که گاه و بیگاه در مجموعه تلاش­ های مذبوحانه سیاست بازان ماده پرست غربی ، برای مقابله با موج فزاینده ی توجه به دینداری و گرایش به آرمان های انقلاب اسلامی در جهان به نمایش در می آید ، با ظهور آگاهی و عکس العمل به موقع مسلمین ، اثری جز تعمیق وحدت آنان و تقویت یقین به حیله گیری و کینه ورزی استکبار جهانی بر آن مترتب نیست ، لذا باید اطلاع رسانی به ملت های مسلمان، خصوصاً ملت قهرمان ایران در ترسیم سیمای خیانت های گسترده جبهه ی متحد کفر مورد توجه جدی قرار گیرد.

3 هم داستانی و هم پیمانی جبهه متشتت و روبه زوال کفر بین المللی و استکبار جهانی در تحمیل سنگین ترین و گسترده ترین فشارهای اقتصادی ممکن بر جمهوری اسلامی ایران به امید ایجاد تزلزل و توقف در حرکت توسعه یاب توحیدی و گسترش مداوم انقلاب اسلامی در جهان و تشدید نارسائیها و مشکلات داخلی حاصل از آن ، اصلی­ترین مسأله قابل توجهی است که صبر ،‌ استقامت و پایمردی ملت غیور و قدرشناس ، چونان گذشته پر افتخار سی ساله ، پادزهر ناکامی ، کم تأثیری و شکست محتوم آن است .

لذا همه مکلفیم ، ‌خود و مردم شریف را بر کاربست این اکسیر بردباری و استقامت در راه خدا ، تشویق و ترغیب نموده و نزول برکات الهی به عنوان پاداش این مقاومت ، در وعده قطعی خداوند را، به همگان یادآور شویم و هشیاری عمومی ومواظبت در عدم همراهی با دشمنان در شدت بخشی فشار بر مردم با دست خود را درخواست کنیم .

4 حساسیت و اهمیت همدلی و اتحاد عمومی ، ‌حفظ و تعمیق وحدت ملی در شرایط وی‍ژه مبارزه کنونی اصل مهمی است که غفلت از آن هزینه گزافی را به ملت تحمیل خواهدکرد. مشکلات اقتصادی ، ‌طرح برخی اختلاف سلائق و نظرات در جامعه و مهمتر از آن نزدیک شدن به شرایط حساس انتخابات ،‌ زمینه بی توجهی و غفلت از تکلیف مهم فوق را سهل تر و فراهم تر می سازد. لذا لازم است با بهره گیری از سرمایه عظیم عاشورا ، عدم ورود به امور اختلافی و تبعیت از رهبری امت در جهت تقویت و تعمیق وحدت جامعه مورد توصیه و تأکید قرار گیرد.

5 تلاش برای گسترش و تعمیق لبیک امت به رهبری در نامگذاری سال جاری به ” تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ”  و توصیه ،‌ تأکید و پیگیری بر پالایش و پیرایش فرهنگ عمومی جامعه از آلودگی های ناشی از کاربرد خط و زبان بیگانه در گفتار و نوشتار و رفتار ، جد و جهد برای استقرار کامل فرهنگ عمومی و ساز و کارهای منبعث از آن بر آرمانهای خودی و ارزشهای اسلامی ، امر دیگری است که نباید مورد غفلت قرارگیرد.

6 محور آخر، هشیارسازی ملت در اهتمام لازم نسبت به انجام وظیفه سنگین خود در جبران غفلت رخ نموده در امر رشد جمعیت و ضرورت اقدام سریع و دقیق برای پیشگیری از بروز تهدیدات و آسیب های ناشی از استمرار وضعیت فعلی در آینده ای نه چندان دور است .

امید که در انجام وظایف خطیر فرهنگی خویش ، مشمول دعای خیر حضرت بقیه الله الاعظم قرار گیرید. 

 

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی