آشنایی با شورامصوباتمصوبات دهه هشتادمصوبات سال 1388بیانیة شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت شهادت شهيده حجاب مروه شربینی و روز عفاف و حجاب

بیانیة شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت شهادت شهیده حجاب مروه شربینی و روز عفاف و حجاب

چند روز قبل در یک دادگاه در شهر درسدن آلمان شاهد جنایتی هولناک نگران کننده و تحیرآور در قبال شهیده دکتر مروه شربینی، زن مسلمان و محجبة مصری بودیم. وحشیانه از آن جهت که در مکانی که باید ارمغان آورندة امنیت و عدالت برای جامعه‌ای باشد، یک زن در حالی که باردار بوده به شیوه‌ای غیرانسانی پیش چشم کودک سه ساله‌اش با ۱۸ ضربه چاقو توسط مردی نژادپرست به شهادت می‌رسد و نیروهای امنیتی دادگاه تنها نظاره‌گر این صحنة فجیع بوده‌اند.
امّا هنگامی که شوهر آن زن برای نجات همسرش اقدام می‌کند، مورد اصابت پلیس دادگاه قرار می‌گیرد! نگران کننده از آن رو که بعید به نظر می‌رسد با این جنایت دیگر اندک اعتمادی از سوی مردم آلمان به دستگاه قضایی کشورشان برای برپایی امنیت و عدالت باقی مانده باشد و این نگرانی دو سویه است. نگرانی مردم از سلامت دستگاه قضایی کشورشان و نگرانی حکومت آلمان از اینکه آیا دوباره می‌تواند اعتماد از دست رفته کشورش را به خود جلب کند!؟
    تحیرآور بدان دلیل که آلمان به عنوان یکی از مراکز فلسفه مدرن و فلسفه مدرن به عنوان نماد عقلانیت غربی و عقلانیت غربی به عنوان مبشر حقوق بشر آنچنان ظرفیت‌های خود را از دست داده که حتی قادر به تحمّل حق مسلّمی چون انتخاب نوع پوشش و حجاب نیز در درون خود نیست و توان هضم فرهنگ‌های دیگر را از دست داده است.
    امّا پرسش اساسی از سردمداران حقوق بشر غربی و بویژه از آمریکای جنایتکار این است که این حقوق بشر که داعیة جهان شمولی دارد از حقوق کدامین بشر سخن می‌راند که حتی پاسخگوی احقاق حقوق فردی یک مسلمان نیست!
    و با این وصف پرسش اساسی‌تر این است که آیا نباید در اندیشه تعریف جدیدی غیر از بشر غربی برای انسان بود؟
   و اما نکته قابل تأکید این که روزگاری در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ هجری شمسی ما درگیر مبارزه با کشف حجاب در مسجد گوهرشاد و در جوار حریم امن ثامن الحجج بودیم امّا امروز حجاب تا قلب اروپا نفوذ کرده و این نشانة تسخیر جهان توسط اسلام ناب محمدی (ص) است.
    برای زنان مسلمان عالم مایه سرافرازی و مباهات است که دشمن نادانسته دریچه‌ای را برای شهادت در راه خدا بر روی آنان گشود و البته نمی‌داند برای آنان که ایمان به غیب دارند، شهادت در راه خدا از عسل شیرین‌تر است. شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن محکوم کردن این جنایت هولناک و انتظار پی‌گیری این مسأله از طریق ظرفیت‌های قضایی کشورهای اسلامی و ضمن گرامیداشت روز ۲۱ تیر که به نام عفاف و حجاب نامگذاری شده است، بار دیگر بر ترویج ارزش‌های اسلامی و نهادهای دینی از طریق همه دستگاه‌های فرهنگی و مسؤول تأکید می‌کند.