اخبار

لایحه عفاف و حجاب با کمک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلاح شده و به زودی نهایی می‌شود.

لایحه عفاف و حجاب با کمک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلاح شده و به زودی نهایی می‌شود.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارتقاء و اصلاح لایحه عفاف و حجاب کمک زیادی به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نمود و به زودی این لایحه پس از نهایی شدن در کمیسیون، در صحن مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.
احمد راستینه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال‌وبختیاری که روز -۲۲ تیر 1402- با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرکرد برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: لایحه عفاف و حجاب در تلاش دولت و قوه قضاییه بود و ما نیز در خانه ملت قدردان این تلاش هستیم. اما به اصلاحاتی نیاز داشت که با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این امر انجام شده است.
وی افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس با کمک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی احکام بسیار خوبی را برای ارتقاء این لایحه نهایی کرده که هفته آینده در کمیسیون‌ها نهایی می‌شود و دو هفته دیگر وارد صحن خواهد شد.
عضو ناظر مجلس در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان تصریح کرد: این لایحه دو بخش دارد که یک بخش شامل مجازات‌ها و جرم‌انگاری‌ها و ناظر بر بازدارندگی و اقدامات سلبی است و بخش دیگر که قسمت مهم‌تری محسوب می‌شود موضوعات فرهنگی، ایجابی، آموزشی و اجرایی‌سازی مصوبات ۴۲۷ و ۸۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی را در بر می‌گیرد.
نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس یازدهم با بیان این‌که فرهنگ نقش زیربنایی و مهمی در پیشرفت کشور دارد، تاکید کرد: آن چه امروز به عنوان آسیب‌های حوزه فرهنگ در جامعه می‌بینیم به خاطر تحقق نیافتن برنامه‌ریزی‌های دقیق و درست شورای عالی انقلاب فرهنگی و تاکیدات مقام معظم رهبری در قالب سند مهندسی فرهنگی کشور و همچنین دغدغه مؤمنان و دلسوزان نظام و انقلاب در حوزه فرهنگ است.
راستینه با اشاره به تلاش‌های دولت سیزدهم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود عملکرد در مدیریت فرهنگی کشور در دو سال اخیر افزود: من شاهد تلاش‌های دکتر اسماعیلی هستم که اصلاح ساختار را به درستی آغاز کرده‌اند. در برنامه هفتم نیز پیشنهادشان در اصلاح ساختارها، چابک‌سازی و انقلابی‌سازی ساختارهای فرهنگی ناظر بر اندیشه انقلابی در احکام‌ صادره وزیر فرهنگ وجود دارد.
وی افزود: باید در برنامه هفتم این ساختار انقلابی در فرهنگ را حاکم کنیم. اما در مسیر اجرایی‌سازی دست فرهنگ خالی است و بضاعت کمی دارد. در نظام برنامه‌ریزی کشور مرکز ثقل حکمرمانی که باید فرهنگ باشد به درستی دیده نمی‌شود. انتظار داریم این تفکر بر بدنه دولت حاکم شود.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: انتظار داریم به سمت عملیاتی‌سازی مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان‌ها حرکت کنیم که تحقق این هدف نیازمند اعتبار است. گرچه در دو سال گذشته سهم فرهنگ از نیم درصد بودجه عمومی به ۲.۵ درصد بودجه عمومی افزایش یافت. اما با این حجم عقب‌ماندگی‌ها اگر نسبت به فرهنگ کوتاهی کنیم آینده کشور با مخاطرات زیادی مواجه می‌شود.
راستینه ادامه داد: امسال خوشبختانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قدم خوبی در بودجه برداشت و ما هم در مجلس کمک کردیم که یک‌هزار میلیارد تومان برای اجرایی‌سازی مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان‌ها پیش‌بینی کنیم. انتظار ما این است که تخصیص این رقم از سوی دولت صددرصدی باشد.
وی افزود: خواسته دوم ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که فرمایش حضرت آقا مبنی بر این که «خروجی کار فرهنگی ما به امید و ایمان منتهی شود» به تمام معنا در تمام برنامه‌ریزی‌های فرهنگی کشور موج بزند. اگر خروجی فضای فرهنگی کشورمان به ناامیدی منتهی شود عملا هیچ کاری انجام نداده‌ایم.
عضو ناظر مجلس درشورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری گفت: ما ظرفیت نیروهای انقلابی فراوانی در جامعه داریم. نمی‌توانیم از ظرفیت عظیم بسیج و نیروهای ارزشی جبهه فرهنگی انقلاب غفلت کنیم. اگر می‌خواهیم ساختارهای فرهنگی ما در مسیر انقلابی‌سازی چابک شود باید از این ظرفیت به درستی بهره بگیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری یک روزه به منظور حضور در آیین پایانی دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی مناطق زاگرس‌نشین در بروجن ، شرکت در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال‌وبختیاری و دیدار با اهالی فرهنگ و هنر و رسانه این استان عازم شهرکرد و بروجن شد.
۲۹ تیر ۱۴۰۲ ۱۱:۲۶
https://chb.farhang.gov.ir/fa/news/699061/%d9%84%d8%a7%db%8c%d8%ad%d9%87-%d8%b9%d9%81%d8%a7%d9%81-%d9%88-%d8%ad%d8%ac%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7-%da%a9%d9%85%da%a9-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b4%d8%af-%d9%88-%d8%a8%d9%87-%d8%b2%d9%88%d8%af%db%8c-%d9%86%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af |