اخبار

زبان و ادبیات فارسی تحکیم بخش روح ملی

زبان و ادبیات فارسی تحکیم بخش روح ملی

به گزارش دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی به همراه همکاران، در راستای بهره مندی از ظرفیت مراکز علمی، در قطب علمی زبان وادبیات فارسی و انجمن ترویج زبان وادبیات فارسی دانشگاه فردوسی حضور یافت و با اساتید این حوزه دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور دکتر یاحقی رییس قطب علمی زبان وادبیات فارسی، دکترقبول نماینده انجمن ترویج زبان وادبیات فارسی و دکترتقوی رییس مرکزآموزش زبان وادبیات فارسی در داخل وخارج کشور برگزار شد، سرپرست دبیرخانه شورا گفت: بررسی نقشه جامع علمی کشور، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی از یک سو و همچنین تأکیدات رهبری انقلاب در دیدارهای مختلف با اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها و متخصصان زبان فارسی بیش از پیش اهمیت این زبان را به عنوان زبان رسمی کشور آشکار می سازد.

تحفه گر ضمن اشاره به جایگاه زبان فارسی در ایجاد تفاهم و همبستگی ملی،  تقویت، ترویج و صیانت از آن بر هر ایرانی واجب دانست و افزود: این زبان ابوریحان، ابن سینا، فردوسی، خواجه نصیر، سعدی، نظامی، مولانا و حافظ است و دریغ است که دستخوش ویرانی شود.

وی ادامه داد: زبان معبری برای انتقال فرهنگ است و این کلمه‌ها هستند که فرهنگ و هویت ما را نگهداری می‌کنند. اگر ما آن را در مسیر کلمه‌ها و مفاهیم زبان‌های دیگر قربانی کنیم، خود به خود لطمه بزرگ و شدیدی به فرهنگ و هویت ملی‌مان می‌خورد.

 تحفه‌گر یکی از عناصر هویتی زبان را دین و سرزمین دانست و در همین راستا بیان داشت: توجه به رصد جریانهای فرهنگی جهان ازجمله زبان وادبیات کشورها درفرهنگ عمومی و راههای انتقال آن از مهمترین اهداف در برنامه ریزی برای ارتقا فرهنگ عمومی است. به همین جهت شورای فرهنگ عمومی در فصول پانزده گانه خود نگاه ویژه ای به زبان و ادبیات فارسی در تحکیم روح ملی دارد .

سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با اشاره به حضورچهرهای نام آشنای زبان فارسی در مشهد به جهت بروز و ظهور حکیم ابوالقاسم فردوسی و وجود مراکز علمی و دانشگاهی بویژه نهادهایی همچون قطب علمی دانشگاه فردوسی وانجمن ترویج زبان وادبیات فارسی، نگاه شورای فرهنگ عمومی استان را به این موضوع ویژه توصیف کرد و افزود:

ازمنظر شورای فرهنگ عمومی رصد محاوره گفتگوی مردم، پایش گویش‌های محلی، مراقبت ومعرفی آن، احیای زبان پایدار فارسی و نقشه وضعیت زبان و گویش ها از اولویت‌هاست.

در ادامه این دیدار رئیس قطب علمی زبان فارسی درباره حوزه زبان فارسی به ایراد سخن پرداخت و گفت: مشهد باتوجه به ظرفیت های علمی، اساتید و محققین به کانون زبان و ادبیات فارسی تبدیل شده است.

یاحقی همچنین ضرورت تشکیل کارگروه زبان وادبیات فارسی ذیل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی را مورد تاکید قرار داد و اعلام آمادگی کرد تا نسبت به تشکیل این کارگروه اقدام نماید.

سپس نماینده انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی گزارشی از اقدامات انجمن به جلسه ارائه کرد.

وی همچنین ضرورت همکاری انجمن را با دبیرخانه شورا اجتناب ناپذیر دانست و گفت: در راستای تولید محتوی با موضوع زبان و ادبیات فارسی برای فضای مجازی در شرف تاسیس موسسه دیجیتال و اخذ مجوز آن هستیم.

در ادامه جلسه رئیس مرکز آموزش زبان فارسی ضمن بیان اهمیت جایگاه آموزش گفت:  تقویت بنیان های فرهنگی به آموزش گره خورده است.

در پایان پس ازبحث وتبادل نظر مقرر شد پس از بررسی‌های لازم تفاهمنامه همکاری برای مشخص کردن نحوه همکاری دو طرف تهیه و بامضا طرفین برسد.

۶ تیر ۱۴۰۲ ۰۷:۵۴