مصوباتمصوبات دهه نودمصوبات سال 1391رویکردهای شورای فرهنگ عمومی در محرم سال 1434 هجری قمری

 

رویکردهای شورای فرهنگ عمومی در محرم سال 1434 هجری قمری

مصوب جلسه 584 مورخ 1391/8/9 شورای فرهنگ عمومی

 

بنیان رفیع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، در برپایی و در ماندگاری ، بیش از هر عامل مؤثر دیگر ، وام دار بهره مندی و کامیابی از جریان حیات بخش نهضت حسینی (ع) است . نهضتی که هم عامل بیداری و حرکت ، هم سبب اتحاد و همدلی و هم علت تام وفاداری و همراهی آحاد جامعه در جهت تحقق آرمانهای بلند انسانیست.

شکر و سپاسگزاری خداوند منان ، حداقل پاسخ در برابر ارزانی این همه نعمت  و یادآوری و تعظیم ،‌ کمترین اقدام برای قدردانی از این همه لطف است و اینک که در شرایط خاص و حساس بین المللی و داخلی ، ‌در آستانه سالگرد این حماسه عظیم تاریخی قرارگرفته ایم ، ‌به عنوان مسئولین فرهنگی جامعه موظفیم با الهام گرفتن از ارشادات و هدایت های مقام معظم رهبری در سال جاری و سرمایه گذاری ویژه بر فرصت های مغتنم عاشورایی ، بذل همت و توجه ملت و مسئولین پیرامون محورهای مهم ذیل را ،‌ استدعا کنیم :

1 محور آغازین حمایت از برگزاری شکوهمند و گسترده مراسم عزاداری محرم و صفر و عرض ادب به ساحت مقدس حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که ضمن مراعات ضوابط و ویژگی های مذکور در بخشنامه­ های سال های اخیر ، باید مورد اهتمام جدی قرارگیرد و وسائل و زمینه­ های اظهار ارادت شایسته مردم دلباخته به حضرتش با بهره گیری از منابع اصیل ، منابر ، مساجد و حسینیه ها به خوبی فراهم شود.

2 محکومیت جسارت عروسکان خیمه شب باز به ساحت منور نبی خاتم و رسول اعظم (ص) که گاه و بیگاه در مجموعه تلاش­ های مذبوحانه سیاست بازان ماده پرست غربی ، برای مقابله با موج فزاینده ی توجه به دینداری و گرایش به آرمان های انقلاب اسلامی در جهان به نمایش در می آید ، با ظهور آگاهی و عکس العمل به موقع مسلمین ، اثری جز تعمیق وحدت آنان و تقویت یقین به حیله گیری و کینه ورزی استکبار جهانی بر آن مترتب نیست ، لذا باید اطلاع رسانی به ملت های مسلمان، خصوصاً ملت قهرمان ایران در ترسیم سیمای خیانت های گسترده جبهه ی متحد کفر مورد توجه جدی قرار گیرد.

3 هم داستانی و هم پیمانی جبهه متشتت و روبه زوال کفر بین المللی و استکبار جهانی در تحمیل سنگین ترین و گسترده ترین فشارهای اقتصادی ممکن بر جمهوری اسلامی ایران به امید ایجاد تزلزل و توقف در حرکت توسعه یاب توحیدی و گسترش مداوم انقلاب اسلامی در جهان و تشدید نارسائیها و مشکلات داخلی حاصل از آن ، اصلی­ترین مسأله قابل توجهی است که صبر ،‌ استقامت و پایمردی ملت غیور و قدرشناس ، چونان گذشته پر افتخار سی ساله ، پادزهر ناکامی ، کم تأثیری و شکست محتوم آن است .

لذا همه مکلفیم ، ‌خود و مردم شریف را بر کاربست این اکسیر بردباری و استقامت در راه خدا ، تشویق و ترغیب نموده و نزول برکات الهی به عنوان پاداش این مقاومت ، در وعده قطعی خداوند را، به همگان یادآور شویم و هشیاری عمومی ومواظبت در عدم همراهی با دشمنان در شدت بخشی فشار بر مردم با دست خود را درخواست کنیم .

4 حساسیت و اهمیت همدلی و اتحاد عمومی ، ‌حفظ و تعمیق وحدت ملی در شرایط وی‍ژه مبارزه کنونی اصل مهمی است که غفلت از آن هزینه گزافی را به ملت تحمیل خواهدکرد. مشکلات اقتصادی ، ‌طرح برخی اختلاف سلائق و نظرات در جامعه و مهمتر از آن نزدیک شدن به شرایط حساس انتخابات ،‌ زمینه بی توجهی و غفلت از تکلیف مهم فوق را سهل تر و فراهم تر می سازد. لذا لازم است با بهره گیری از سرمایه عظیم عاشورا ، عدم ورود به امور اختلافی و تبعیت از رهبری امت در جهت تقویت و تعمیق وحدت جامعه مورد توصیه و تأکید قرار گیرد.

5 تلاش برای گسترش و تعمیق لبیک امت به رهبری در نامگذاری سال جاری به ” تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ”  و توصیه ،‌ تأکید و پیگیری بر پالایش و پیرایش فرهنگ عمومی جامعه از آلودگی های ناشی از کاربرد خط و زبان بیگانه در گفتار و نوشتار و رفتار ، جد و جهد برای استقرار کامل فرهنگ عمومی و ساز و کارهای منبعث از آن بر آرمانهای خودی و ارزشهای اسلامی ، امر دیگری است که نباید مورد غفلت قرارگیرد.

6 محور آخر، هشیارسازی ملت در اهتمام لازم نسبت به انجام وظیفه سنگین خود در جبران غفلت رخ نموده در امر رشد جمعیت و ضرورت اقدام سریع و دقیق برای پیشگیری از بروز تهدیدات و آسیب های ناشی از استمرار وضعیت فعلی در آینده ای نه چندان دور است .

امید که در انجام وظایف خطیر فرهنگی خویش ، مشمول دعای خیر حضرت بقیه الله الاعظم قرار گیرید. 

 

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی